یکشنبه ۷ام خرداد ۱۳۹۶ ۱۲:۲۱:۳۸ قبل از ظهر

اسلام خودمان یا اسلام محمدی؟

کد خبر: 28020
تعداد بازدیدکننده: 110
تاریخ: ۰۳ مهر ۱۳۹۲

PHOTO

یکی از آفتهای جوامع دینی برداشت های نادرست از واژه ها و آموزه های دینی است.خسارت بار ترین آفت هم از جانب کسانی است که به دلیل جایگاه و موقعیتی که دارند زبان و قلمشان بر توده های مردم اثرگذار است.لذا به همین جهت است که توصیه کرده اند در امور دین به اهل آن مراجعه شود.به عالم به معنای واقعی آن نه عالم نما.گاهی این عالم در لباس روحانیت است و گاهی در لباس یک معلم و استاد.مهم نیست در چه لباسی است. مهم این است که عالم باشد.در دریای معارف دین غواصی کرده باشد و حقایق را درک کرده باشد.نگاهی کنید به لایه های مختلف جامعه.آنگاه در می یابید که چگونه آموزه های غلط و نادرست عالم نماها بر افکار و عقائد و رفتار مردم در طول زمان اثر گذاشته.افکار و عقائدی که سالها مجاهدت و تلاش می خواهد تا بتوان آنها را با آموزه های ناب و صحیح اسلامی جایگزین کرد.آن هم اگر مجاهدانی پیدا شوند و به این مهم همت گمارند.

به عنوان نمونه تاملی کنید به تعریف و تصویری که در اذهان توده های مردم برای مفهوم ” زهد ” نقش بسته است.زهد یعنی رهبانیت.بریدن از دنیا.دوری از اجتماع.بی تفاوت بودن به جامعه و مسائل آن.سیره و گفتار کدامین امام معصوم چنین زاهدی را ستوده است؟

تاملی کنید در واژه” قناعت ” که چگونه برداشت ناقص از آن بهانه ای شده برای عده ای که درهای کار و تلاش و تولید را برخود بسته اند.در حالی که قناعت یعنی قناعت در مصرف نه تولید.اتفاقا در تولید تا می شود باید تلاش کرد.

نگاهی کنید به معنا و برداشت اشتباه از ” استخاره ” که چگونه عده کثیری از مردم به راحتی از برکات تعقل،مشورت،سعی و تلاش در یافتن انتخاب درست، بی بهره مانده اند.

نظری بیندازید به بعضی از نذریات و وقفیات که هیچ نیازی از نیازهای جامعه را تامین نمی کند. توصیه کدام امام است که مال خود را در راهی هزینه کنیم که دردی از دردهای جامعه را درمان نمی کند.آن هم در جامعه ای که بسیاری از ارزشها بر زمین مانده فقط و فقط به خاطر عدم کمک مالی.

پیدایش دکانهای پرازدحام رمالها و دعانویسان سودجو معلول چیست؟ آیا جز این است که حقیقت توکل،توسل،تدبیر و مجاهدت در برابر مشکلات در قلبها ورود نکرده.

آری حکایت بیراهه های جامعه ما این بیت شاعر خوش ذوق را در ذهن تداعی می کند:
آنچه ما کردیم با خود هیچ نابینا نکرد                در میان خانه گم کردیم صاحب خانه را

همه اینها و دهها مورد دیگر که دامنگیر جامعه دینی ما شده معلول سوء برداشت افراد و یا آموزه ها و تفسیر به رای عالم نماهای جاهل است. از طرفی هرگاه عالمان دینی غفلت کنند و یا به وظایف خود عمل نکنند مسلم است که این افکار و عقائد رشد بیشتری می کند و آسیب بیشتری به پیکره جامعه می زند.بی جهت نیست که گفته اند: ” مداد العلماء افضل من دماء الشهداء “. از طرفی هم فرموده اند :” اذا فسد العالم ، فسد العالم “.

امید که نخبگان و عالمان حوزوی و دانشگاهی و همه آنها که بر لایه ای از لایه های جامعه اثرگذارند، بر جایگزین کردن آموزه های ناب اسلامی با آموزه های نادرست و انحرافی همت گمارند که این خود تلاشی مقدس است.

علیرضا بلندیان بافقی

۷ نظر

 1. ع.ر.رنجبر بافقي می‌گه:

  جناب اقای مهندس علیرضا بلندیان بافقی
  سلام
  حضور شما در سایت خبری بافق فردا به فال نیک می گیرم و بی نهایت متشکرم

 2. حــــق گو می‌گه:

  با سلام
  خدمت دوست عزیزمان
  امیدواریم در آینده بیشتر از شما بخوانیم.

 3. AHD می‌گه:

  در کنار بیان مشکلات ، پیشنهادات شما را جهت بهره برداری و پیشبرد اهداف فرهنگی خواستاریم.
  برای شما آرزوی موفقیت داریم.

 4. mahmood می‌گه:

  جناب آقای مهندس بلندیان
  با تشکر از جنابعالی و تمام افرادی که خارج از بافق و دلسوزدین و دنیای مردم خصوصاً همشهریان هستید.خواهشا مطالب ارزنده و نکات وکلمات قصاری را که در جمع جوانان مسجد حاج حسین در سالهای ۷۹تا ۸۵مطرح می شد را نیز به رشته تحریر درآورید تا مشتاقان و همشهریان نیز در جریان آنها قرار گیرند .ماهم آماده همکاری هستیم.

 5. محمد می‌گه:

  سلام
  کجا بودی ای غرور وطن
  کجا بودی ای فرهیخته گمنام
  ما تورادرگمنامی و کمنامی میشناختیم
  همچنان مشتاق دلنوشته های گهربارت هستیم
  فذکر ان نفعت الذکری
  درپناه حق

 6. Ali می‌گه:

  سلام آقای بلندیان
  انشاا… همیشه موفق و پیروز باشید در پناه توکل به خداوند متعال

 7. پلاک می‌گه:

  با سلام / به موضوع بسیار خوبی اشاره کردید / موفق باشید و ماندگار