دوشنبه ۸ام خرداد ۱۳۹۶ ۱۲:۲۴:۴۴ بعد از ظهر

سهم ما در برگزاری کنگره وحشی بافقی چقدر است؟

کد خبر: 28279
تعداد بازدیدکننده: 207
تاریخ: ۰۷ مهر ۱۳۹۲

IMG_1491

بالاخره دارد روز موعود برای برگزاری بزرگترین رویداد فرهنگی امسال و شاید چند سال اخیر شهرمان فرا می رسد و قرار است آوازه جهانی وحشی بافقی در کنگره ای ملی به گوش کسانی برسد که تاکنون نخواسته اند یاد این شاعر سوخته دل کویر را گرامی بدارند.

می گویند وقتی امام جمعه فقید بافق مرحوم سید محمد میرغنی زاده در دیدار با امام خمینی (ره) خود را از دیار وحشی بافقی معرفی کرده است این حضرت امام بوده که پس از شنیدن نام وحشی بافقی سه مرتبه فرموده بود:رحمه الله علیه!!!

شاعری که امروز جز نام و دیوان اشعارش نه از خانه اش نشانی مانده نه از آرامگاهش! البته یکی از کارهای خوب ما بافقی ها این بوده که یکی از مدارس،یک پارک و یک رستوران و اصلی ترین خیابان شهرمان را به نام او مزین کرده ایم هرچند هنگامی که می خواهیم اسم آن خیابان را ببریم فقط می گوییم خیابان وحشی و از اشتباهاتمان این است که بافقی را از آخرش حذف می کنیم و ای کاش به یمن برگزاری این کنگره ملی با خودمان عهد ببندیم حتی هنگام آدرس دادن بگوییم خیابان وحشی بافقی.

در اینکه ثمرات برگزاری کنگره وحشی بافقی برای شهر و مردمان این دیار چه خواهد بود قبلا درنوشته ای کوتاه برای خوانندگان عزیز نوشته ام اما در این یادداشت می خواهم از همه همشهریان عزیزم و هر کسی که به بافق و وحشی بافقی اش عشق می ورزد و یا علاقه به شعر و ادب دارد دعوت کنم خودش را میزبان و برگزار کننده این کنگره بداندو به عبارتی هر کداممان باری را به دوش بگیریم تا کنگره ای به یاد ماندنی برگزار شود.

براستی چه اشکالی دارد حالا که قرار است بافق یاد یکی از بزرگان ادب فارسی را گرامی بدارد اصناف و بازاریان شهر پشت شیشه مغازه شان عکس وحشی بافقی را نصب کنند،آموزش و پرورش از مربیان تربیتی بخواهد در صبحگاه مدارس از وحشی بافقی سخن به میان آورند،آنها که عاشق پیامکند اشعار وحشی بافقی را برای دوستان دور و نزدیکشان بفرستند و اگر قرار است در این ایام به کسی هدیه ای بدهیم دیوان اشعار این شاعر شوریده باشد؟

اصلا چه اشکالی دارد آنها که نامزد شورای اسلامی شهر شده بودند  و می خواستند طرحی نو دراندازند و یک هفته تصویرشان را در معرض دید عموم قرار داده بودند در روزهای باقی مانده به برگزاری کنگره ملی اشعار و تصویر وحشی بافقی را بنر کنند و در فضا سازی شهر هنگام این رخداد فرهنگی به یاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بیایند؟

به نظرتان اگر روحانیون شهرمان در مجالسشان شعری چون« الهی سینه ای ده آتش افروز را» برای مردم بخوانند و شرح دهند و حتی به مردم بگویند این شعر را عرفا در قنوت نماز شبشان می خوانند کمک بزرگی به هرچه باشکوه تر برگزار شدن این کنگره نمی شود؟

چقدر خوب است انجمنهای ادبی دانشگاههای شهرمان در این ایام به برگزاری شب شعر دانشجویی اقدام کنند و حافظان شعرهای وحشی بافقی بصورت ویژه مورد تشویق قرار گیرند.

تا یادم نرفته این را هم بگویم اگر نشسته ایم تا کنگره ای برگزار شود و بعد بگوییم اگر این کار را کرده بودند بهتر بود،از لاک انتقاد بیرون بیاییم و پیشنهادهایی بدهیم انجام شدنی و حتی خودمان آستینها را برای انجام دادنش بالا بزنیم.

مسلما برگزاری هرچه بهتر کنگره ملی وحشی بافقی که قرار است مقدمه ای برای کنگره ای بین المللی باشد علاوه بر همت مسؤلین برگزار کننده، همکاری تک تک ما مردم را می طلبد. پس یا علی.

محمد علی قاسم زاده

۵ نظر

 1. شهید می‌گه:

  دست مریزاد ایکاش همه کمی مثل شما فکرمیکردند

 2. رضوی می‌گه:

  یادم می آید در زمان دانشجویی سالهای ۷۴ اینها، یکی از برگزیدگان کنکور بافق (مبارکه ای بود) به نام م.ک که الان مهندس شده و آنزمان عمران امیرکبیر تهران درس می خواند، و من شهید بهشتی بودم، به آپارتمان ما آمد و گفت: “امروز در نمازخانه دانشگاه پلی تکنیک چشمم به قطعه شعر زیبایی از حافظ افتاد که کلی کیف کردم. نوشته بود: الهی سینه ای ده آتش افروز … در آن سینه الی آخر…” راستش اونموقع به فاجعه به این بزرگی خیلی پی نبردم و شاید با یکی از دوستان به او خندیدیم اما اکنون می فهمم یکی از تحصیلکرده های شهر بافق نمی دانست این شعر از وحشی بافقی است و بدتر از آن در دانشگاهی با این عظمت این شعر را به نام حافظ نوشته بودند… گو اینکه به او گفتیم برود و به مسئولین دانشگاه بگوید که اصلاح کنند که دیگر نمی دانم چه شد… !!! امیدوارم مهندس م . ک در هر جا که هست سلامت باشد و راضی از ذکر این خاطره.

 3. شمس می‌گه:

  سلام
  دست شما درد نکنه از متن بسیار زیباتون به نظر من هرچه در رابطه با شاعر دلسوخته شهر عزیزمان بافق بگوییم کم است ولی بیشتر از نام بردن از اسم شاعر باید به عمران شهر وحشی توجه شود همین یک خیابانی که به نام وحشی بافقی نام گذاری شده الان مدت ۲۷سال است به اتمام نرسیده چطور ما باید به نام وحشی افتخار کنیم من تا جایی که خبر دارم اکثر مردم بافق از این وضع خیابان وحشی ناراضی هستند خدا کنه به دل شهردار بیفته لااقل به فکر خیابان وحشی بافق باشه خجالت میکشیم بگیم بچه بافقیم واین تنها خیابان شهره

 4. جواب به شمس می‌گه:

  سلام.شهردارفعلی بافق جندین مرتبه اقدام به خریداری کردنداماهمکاری نکردند.البته مشکل این است که همون موقع خریداری نکردندالان اکرتمام بودجه ای که دادندوخیابان مهدیه ومسجدجامع رودوبانده کردندروبدهندبازم نمیتونن این خیابان روازادسازی کنن.

 5. شمس می‌گه:

  سلام
  خوب تکلیف مردم سرگردان وزیان دیده این شهر چیست مگه با حلوا حلوا دهن شیرین میشه ؟کار مفید چیست ؟آیا با خوردن حسرت گذشته کاری پیش میره؟به خدا زشته بسه این همه هیاهو وبر طبل نمیشه کوبیدن خسته شدیم از این همه دو دوزه بازی در آوردن.تقصیر مردم چیست که باید چوب ندانم کاری یه عده کم کار وبی عملو بخورن؟
  اگه میشه دست از فیلم بازی بردارید ویخورده به فکر عمران شهرتون باشید یادتون باشه فردایی هم هست چیزی که خودتون مدام به مردم گوشزد میکگنید.