پنج شنبه ۴ام خرداد ۱۳۹۶ ۱۲:۴۵:۲۳ قبل از ظهر

نگاهی متفاوت به گاندی، شخصیتی که ملت هند او را روح بزرگ نامید

کد خبر: 28410
تعداد بازدیدکننده: 134
تاریخ: ۱۰ مهر ۱۳۹۲

دهلی نو – دوم اکتبر (۱۰ مهر) زادروز مهاتما گاندی از روزهای بنام در هند است که ملتی با رهبری او از بند استعمار رها شد و به پاس این دستاورد، به فرزندش عنوان روح بزرگ عطا کرد.
مهاتما که در زبان هندی به معنای روح بزرگ است در شناسنامه موهانداس کرمچاند گاندی وجود ندارد اما ملت هند به این نتیجه رسید که به پاس خدمات او این لقب را به بزرگمرد تاریخ خود عطا کند تا همیشه با این نام خوانده شود.
وی در دوم اکتبر سال ۱۸۶۹ در شهرستان پوربندر در ایالت گجرات در غرب هند متولد شد و فلسفه ای را بنیان گذاشت که به عدم خشونت معروف شد، فلسفه ای که در نهان و آشکار خود، صداقت در مبارزه برای نیل به هدف خاصی را پی گرفت.
شخصیت های زیادی در هند از قبیل جواهر لعل نهرو، سردار پاتیل، مولانا عبدالکلام آزاد و سوبهاش چاندر بوز قبل از ورود مهاتما گاندی به صحنه سیاسی این کشور در جهت خروج انگلیس از هند فعالیت می کردند ولی نحوه زندگی آنان باعث شده بود که این جنبش بخوبی پیش نرود چون این رهبران دارای یک زندگی اشرافی بوده و همانند انگلیسیها از بهترین امکانات زندگی استفاده می کردند و این امر موجب برور شکافی بین آنان و توده های مردم هند شده بود.
ورود مهاتما گاندی به صحنه سیاسی هند، ماهیت مبارزه مردم این کشور را با استعمار انگلیس کاملا دگرگون ساخته و به جنبش آزادیبخش هند تحرک و شتاب بخشید.
مهاتما گاندی احساس کرد که محو شکاف موجود بین رهبران سیاسی و توده های مردم هند برای تضمین آزادی از یوغ انگلیس ضروری است چون به نظر وی توده های مردم نقش اصلی را در موفقیت هر جنبشی ایفا می کنند و موفقیت جنبش آزادیبخش هند بدون مشارکت تمام عیار توده های این کشور ممکن نیست.
مهاتما گاندی پسر یک مقام ارشد دولتی در هند تحت حکومت انگلیس بود و تحصیلات خود را در رشته حقوق در لندن به اتمام رسانده و وکیل حرفه ای شد و به همین جهت همانند انگلیسیها لباس می پوشید و زندگی می کرد.
وی بعد از ورود به هند در سال ۱۹۱۵ همه علایم زندگی اشرافی و انگلیسی را کنار گذاشته و همانند مردم عادی هند زندگی و به دیگران رهبران سیاسی هند توصیه کرد که از وی در اتخاذ این روش به منظور تضمین موفقیت جنبش آزادیبخش هند پیروی کنند.
مهاتما گاندی احساس کرد که مبارزه با حکومت انگلیس در هند باید بدون خونریزی و عاری از هرگونه اعمال خشونت آمیز صورت گیرد و وی، در راستای این سیاست خود، از مردم خواست که از همکاری با حکومت انگلیس و استفاده از کالاهای ساخت انگلیس خودداری و از امکانات بومی در اداره زندگی خود استفاده کنند.
مردم هند از این سیاست مهاتما گاندی پیروی کرده و همه کالاهای ساخت انگلیس را در ملا عام آتش زده و بدین وسیله ضربه سنگینی را به اقتصاد و تجارت انگلیس در هند وارد ساختند.
فلسفه مهاتما گاندی مبنی بر ضرورت عدم خشونت در مبارزه برای نیل به هدف، نقش اصلی را در مبارزه مردم با استعمار دولت انگلیس ایفا کرد و اکنون خیلی از جنبشهای آزادیبخش و حقوق بشر در سراسر جهان از این روش گاندی برای نیل به اهداف خود استفاده می کنند.
اثرگذاری روش گاندی سبب شد که سالروز تولد مهاتما گاندی، در سراسر جهان به عنوان روز بین المللی عدم خشونت شناخته شود.
گاندی در ۱۹۲۱ بعد از گزینش به عنوان رئیس حزب کنگره، طرحهای گسترده ای را در سراسر هند به منظور رفع فقر، افزایش حقوق زنان، تقویت حس دوستی و اخوت بین پیروان مذاهب گوناگون، افزایش خودکفایی اقتصادی و مهمتر از همه کسب آزادی از استعمار انگلیس به راه انداخت.
دولت انگلیس در هند مهاتما گاندی را برای چندین سال بخاطر فعالیتهای سیاسی وی زندانی کرد ولی این مجازاتها هرگز این رهبر هندی را از ادامه راه خود باز نداشت.
مهاتما گاندی به فلسفه خود مبنی بر ضرورت عدم خشونت و رعایت کامل صداقت در انجام هر کاری تحت هر شرایطی عمل کرده و از دیگران نیز خواست که از وی پیروی کنند.
اگرچه گاندی با بنیانگذاری مکتب ضدخشونت، توانست پدیده زشت خشونت را از جامعه هند دور کند و جانهایی را برای خدمت نجات دهد، اما خود قربانی خشونت شد و این رهبر کم نظیر در هند در ۳۰ ژانویه سال ۱۹۴۸ و تنها یک سال بعد از استقلال هند از استعمار انگلیس به دست یکی از افراطیون هندو کشته شد.
ملت هند که روز تولدش را تعطیل سراسری اعلام و آن را تکریم می دارد،۳۰ ژانویه همزمان با مرگش را نیز در هند به عنوان روز شهدا نامگذاری کرده و ارج می نهد.