شنبه ۶ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۵:۴۵:۴۴ قبل از ظهر

سبک زندگی و ازدواج در آیینه روایات

کد خبر: 28738
تعداد بازدیدکننده: 75
تاریخ: ۱۵ مهر ۱۳۹۲

امروز روز بزرگیست روزی که حضرت مولی الموحدین علی علیه السلام با حضرت فاطمه الزهرا سلام ا… علیها ازدواج کردند . سبک ازدواج و زندگی که الگوی بسیار مناسبی برای زن و مرد مسلمان می باشد . لذا جا دارد مروری بر احادیثی از اهل بیت علیهم السلام داشته باشیم و در بهبود سبک و سیاق زندگیمان استفاده نمائیم :
رسول خدا – صلّی ا… علیه و آله – فرمود: جبرئیل پیوسته مرا درباره زن سفارش می کرد تا جایی که گمان بردم طلاق او جایز نیست مگر در صورت ثابت شدن فحشا.
رسول خدا – صلّی ا… علیه و آله – فرمود: حقّ زن به شوهرش این است که شکمش را سیر کند و بدنش را بپوشاند و برای او هیچگاه روی درهم نکشد
رسول خدا – صلّی ا… علیه و آله – فرمود: این سخن مرد به زن که دوستت دارم هرگز از دل زن بیرون نمی رود.
رسول خدا – صلّی ا… علیه و آله – فرمود: به زن خود خدمت نکند مگر صدیق یا شهید یا مردی که خداوند خیر دنیا و آخرت او را بخواهد.
رسول خدا – صلّی ا… علیه و آله – فرمود: هر که زنی داشته باشد که آن زن وی را بیازارد، خداوند نه نماز آن زن را قبول کند و نه کار نیکش را، هر چند همه عمر روزه بگیرد تا زمانی که به شوهرش کمک کند و او را خشنود سازد، مرد نیز اگر زن خود را بیازارد و به او ستم کند همین گناه و عذاب را دارد
رسول خدا – صلّی ا… علیه و آله – فرمود: هر مردی که به خاطر خدا و به امید پاداش او در برابر بداخلاقی همسرش صبر کند، خدای متعال برای هر مرتبه ای که شکیبایی می ورزد، همان ثوابی را به او دهد که به ایوب – علیه السّلام – در قبال بلایی که دید عطا کرد و گناه زن نیز در هر روز و شب به اندازه ریگهای ریگستان می باشد
پیامبر اکرم – صلی ا… علیه و آله – فرمود: اگر قرار بود دستور دهم کسی در برابر کسی سجده کند، به زن دستور می دادم تا برای شوهرش سجده کند.
رسول خدا – صلّی ا… علیه و آله – فرمود: هر گاه مرد به زن خود آبی بنوشاند، پاداش برد.
رسول خدا ص : هر گاه زن در حالی که آرایش کرده و عطر زده ، از خانه اش خارج شود و شوهرش به این به این کار او راضی باشد ، به ازای هر قدمی که برمیدارد،برای شوهرش،خانه ای در جهنم بنا میشود.
ام سلمه از پیامبر ص درباره فضیلت خدمت زن به همسرش پرسید : هر زنی که در خانه شوهرش به قصد مرتب کردن ، چیزی جابجا کند خدابه او نظر افکند و هر که خداوند به او نظر افکند عذابش نکند .
امام علی (ع) : همانا برای هر مرد مسلمان سه همنشین در زندگی میباشد همنشین اول به او میگوید من در دنیا و پس از مرگ همراه تو هستم و آن عمل وی میباشد و همنشین دوم گوید من با تو هستم تا وقتی که جان دهی و این مال اوست که آنگاه که بمیرد به وراث می رسد و سومی میگوید من با تو تا لب گور هستم و آنگاه رهایت می سازم و آن زن و فرزند او میباشد.     
امام علی (ع) : حسن جان زن را به کار کردن و امرار و کاری را که برتر از توانائی زن است به او وامگذار که زن مانند گل بهاری است نه پهلوانی سخت کوش. 
امام سجّاد – علیه السلام – فرمود: حقّ زن این است که بدانی خداوند او را مایه آرامش و انس تو قرار داده است و بدانی این نعمتی است که خداوند به تو داده؛ پس باید او را گرامی داری و با وی نرمی کنی.
امام باقر – علیه السلام – فرمود: برای زن نزد پروردگارش، هیچ شفیعی کارسازتر از رضایت شوهرش نیست.
امام صادق – علیه السلام – فرمود: زن در رابطه به شوهر سازگار خود از رعایت سه خصلت بی نیاز نیست: حفظ کردن خود از هر گناه و آلودگی تا شوهرش در هر حال، خوشایند یا ناخوشایند، در دل به او اطمینان داشته باشد؛ مراقبت از او و زندگی اش تا شوهرش در صورتی که لغزشی از او سرزند با او مهربانی کند و اظهار عشق به او با عشوه و دلبری و ظاهر مناسب و خوشایند در نظر او.
امام صادق – علیه السلام – فرمود: سزاوار نیست برای زن که خویشتن را برای شوهرش نیاراید، گرچه به آویختن چیزی بگردن خود.
امام صادق ع : … وروشنی قلب را جستجو نمودم ، پس آنرا در اندیشیدن و گریستن یافتم و فضیلت جهاد را جستجو نمودم ، پس آنرا در بدست آوردن هزینه زند گی زن و فرزند یافتم و خشنودی خدا تعالی را جستجو نمودم،پس آنرا در نیکی به پدر و مادر یافتم.
محمد مهدی علیزاده فلاح