سه شنبه ۲ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۵:۵۵:۱۹ بعد از ظهر

از ۱۰ وسیله موجود در شهربازی بافق ۶ مورد در حال دریافت مجوز هستند و بقیه پلمپ شده اند

کد خبر: 28760
تعداد بازدیدکننده: 79
تاریخ: ۱۶ مهر ۱۳۹۲

مدیرکل استاندارد و تحقیقات صنعتی استان یزد گفت: در حال حاضر تنها ۲۱ درصد از وسایل شهربازی‌های یزد استاندارد هستند و از میان ۹۰ وسیله بازی موجود در پارکهای یزد، ۳۰ درصد پلمپ و ۲۱ درصد در حال طی مراحل اخذ مجوز استاندارد هستند.

به گزارش خبرنگار مهر، حسین حبیبی، پیش از ظهر دوشنبه در نشستی خبری به مناسبت هفته استاندارد اظهار داشت: در حال حاضر در بیش از ۱۰ پارک و شهربازی یزد، حدود ۹۰ دستگاه مشغول فعالیت هستند که تعداد زیادی از آنها پلمپ شده‌اند و تعدادی عملا فعالیت نمی کنند.

وی افزود: شهر شادی به عنوان بزرگترین مجموعه شهربازی یزد، دارای ۲۴ وسیله بازی است که تنها هفت مورد از آنها مجوز استاندارد دارند، دو م ورد کاملا پلمپ شده‌اند و بقیه در حال طی مراحل دریافت مجوز استاندارد هستند.

حبیبی ادامه داد: از میان ۱۰ شهرستان استان یزد، به جز مرکز استان، فقط سه شهرستان دیگر دارای شهر بازی هستند که اغلب تجهیزات این پارکها غیر استاندارد است.

وی افزدو: در پارک اردکان، ۹ وسیله بازی وجود داشته که همه آنها پلمپ شده اند، در پارک میبد نیز ۱۰ وسیله بازی وجود دارد که در آن نیز همه وسایل توسط استاندارد پلمپ شده اند و در پارک بافق نیز از ۱۰ وسیله موجود، شش مورد در حال دریافت مجوز هستند و بقیه پلمپ شده اند.

معیار طلای یزد به استاندارد و واقعیت نزدیکتر است

حبیبی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه استان یزد از معدود استانهایی است که به دلیل معروفیت طلای آن، استاندارد وارد مرحله سنجش معیار طلا در بازار آن شده است، گفت: موارد غیراستانداردی در بازارهای یزد وجود دارد اما به جرات می توان گفت که یزد از استانهایی استکه معیار طلای آن به واقعیت نزدیکتر است.

مدیرکل استاندارد و تحقیقات صنعتی استان یزد در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اولویت‌هایی که اداره استاندارد در استان یزد پیگیری می کند، بیان کرد: بر اساس برنامه پنج ساله تدوین شده به نام “توسعه جامعه استانداردسازی” با عنوان اختصاری “تجا” طی سالهای ۹۲ تا ۹۶، کلیه واحدهای صنعتی استان یزد باید به استاندارد برسد.

اجرا دو طرح تجا و طاها در یزد از سوی اداره استاندارد

حبیبی عنوان کرد: بر این اساس با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت، بانک اطلاعات صنایع در اختیار اداره استاندارد قرار گرفته و بر اساس بانک اطلاعاتی که هم اکنون در استاندارد یزد وجود دارد، پنج هزار و ۸۳۹ مورد فرآورده تولیدی واحدهای صنعتی و تولیدی استان یزد باید به علامت استاندارد برسند.

وی بیان کرد: از ابتدای سال ۹۱ تا پایان این سال، هزار و ۱۷۳ مورد از واحدها مشمول علامت استاندارد شدند و بقیه موارد باید تا پایان برنامه در نظر گرفته شده، به علامت استاندارد دست پیدا کنند.

مدیرکل استاندارد استان یزد مهمچنین با اشاره به طرح طاها عنوان کرد: طاها، عنوان اختصاری “طرح اجرای هماهنگ استاندارد” در سراسر کشور است که در این طرح کالاها به صورت نمونه از بازار تهیه می شوند و توسط آزمایشگاه ها و ناظران مورد بررسی قرار می گیرند.

حبیبی همچنین یادآور شد: در استان یزد در حال حاضر ۲۰هزار واحد مشمول استاندارد شده اند و امسال چهار هزار مورد بازرسی از واحدهای آنها انجام شده است.