پنج شنبه ۴ام خرداد ۱۳۹۶ ۱۱:۳۸:۵۵ قبل از ظهر

افتتاحیه کنگره ای ملی بدون حضور مسئولان ملی/ ۱۵۰ شاعر امروز مهمان وحشی بافقی شدند

کد خبر: 28825
تعداد بازدیدکننده: 79
تاریخ: ۱۷ مهر ۱۳۹۲

یزد – خبرگزاری مهر: پس از دو سال پیگیری و لغو کنگره ای که قرار بود فروردین امسال برگزار شود، سرانجام امروز کنگره وحشی بافقی در بافق آغاز به کار کرد، کنگره ای که مراسم افتتاحیه آن گرچه بدون حضور مسئولان کشوری برگزار شد، اما از شکوه ویژه ای برخوردار بود.

به گزارش خبرنگار مهر، از دیشب، آخرین بنرها و تابلوهای راهنما برای مکان برگزاری کنگره وحشی بافقی و …. نصب شد و امروز ساعت هشت صبح بود که نخستین دسته از مهمانان وحشی بافقی از راه رسیدند.

در میان مهمانان این کنگره از همه گروه‌ها بودند، استاد دانشگاه، دانشجویان رشته ادبیات فارسی از یزد و بافق و …، شاعران کشوری و استانی، اساتید برجسته زبان و ادبیات فارسی، جمعی از دبیران ادبیات و … .

اما آنچه بیش از همه در این مراسم جالب توجه بود، حضور جمع کثیری از مسئولان شهرستان بافق بود، مسئولانی که در زمان تدارک این کنگره از هیچ کمک و همراهی دریغ نکردند و همه یار و یاور اداره کل فرهنگ و ارشاد استان یزد یزد بودند.

مراسم افتتاحیه اما قرار بود با حضور قائم مقام وزیر ارشاد برگزار شود اما گویی سفر وی به تعویق افتاد و او قرار است به همراه هیئت همراه، صبح فردا در مراسم اختتامیه حضور پیدا کند.

یکی از دست اندرکاران برگزاری کنگره معتقد بود، از آنجا که قائم مقام وزیر در مراسم افتتاحیه شرکت نکرد، بعید به نظر می رسد در مراسم اختتامیه بتواند خود را به بافق برساند.

بر خلاف چند ماه پیش که معاونان و مشاوران و حتی وزیر ارشاد به هر بهانه ای به یزد سفر می کردند و حتی در افتتاح نمایشگاه های بسیار معمولی خود را به این استان می رساندند، طی چند ماه اخیر چند جشنواره ملی برگزار شده که هیچ یک از ارشادی ها در آن حضور نیافته اند.

از جمله آنها می توان به جشنواره ملی فیلم کوتاه رضوی، جشنواره تئاتر استان یزد، جشنواره تئاتر سوره ماه و اکنون هم کنگره ملی وحشی بافقی اشاره کرد.

کنگره ای ملی بدون حضور مسئولان ملی

گرچه شاهد حضور مسئولان فرهنگی کشور در این کنگره ملی نبودیم، اما حضور اساتید دانشگاه و فرهیختگان و ادبا و شاعران به خوبی جای آنها را پر کرده بود.

برگزاری این کنگره در نیم روز نخست با شکوه خاصی برگزار شد و همانطور که انتظار می رفت، وحشی بافقی عشاق بسیاری داشت.

امروز ۱۵۰ مهمان ویژه از خارج از استان یزد و ۶۰۰ نفر نیز از استان یزد در این کنگره حضور یافتند که این امر خود گویای میزان عشق و ارادت به وحشی بافقی است.

به طور قطع فردا نیز بر شمار این شرکت کنندگان افزوده می شود و نخستین کنگره وحشی بافقی، با خاطره ای خوش به پایان می رسد.

هر آیتم از برنامه های امروز با خبری جالب برای علاقمندان به وحشی بافقی برگزار شد.

رونمایی از تمبر وحشی بافقی، رونمایی از پنج جلد کتاب یا با موضوع زندگی وحشی بافقی و یا تصحیح دیوان او.

البته چاپ نفیسی از کتاب وحشی بافقی نیز در این کنگره رونمایی شد و قرار است از آثار برگزیده کنگره با این کتاب نفیس تجلیل شود.

تیزر تبلیغاتی با نگاهی کوتاه به زندگی وحشی بافقی نیز از بخش های جالب توجه این کنگره ملی بود.

شرکت سنگ آهن مرکزی بافق که میزبان و حامی برگزاری این کنگره بود نیز از فرصت حضور ادبا در بافق استفاده کرد و نمایشگاهی کوچک از دستاوردهای معدنی و کشاورزی شهرستان بافق را به نمایش گذاشت.

امروز و فردا قرار است ۴۰ مقاله از میان ۴۰۰ مقاله ارسال شده به این کنگره برای علاقمندان ارائه شود که این بخش به طور قطع مورد استقبال ادبا و اندیشمندان سراسر کشور قرار خواهد گرفت.

کنگره وحشی بافقی تا ساعتی دیگر، روز نخست خود را به پایان می رساند و فردا به استقبال سانس دوم میزبانی از علاقمندان به وحشی بافقی می رود.

۲ نظر

  1. پاییزان می‌گه:

    با سلام ودست مریزاد به برگزار کنندگان این رویداد بی نظیر شهر مان.عدم حضور مسولان کشوری هیچ از ارزشهای شاعر این دیار کهن کم نمیکند بلکه این دولتیها هستند که باید با حضور در چنین بزرگداشتی خود را فرهنگ دوست وعلاقمند به فرهنگ کهن این دیار دور از پایتخت نشان دهند. روحت قرین رحمت ای وحشی بافقی

  2. بافقي می‌گه:

    ازامام جمعه محترم آقای سلیمانی وفرماندارمحترم آقای خاوری وهمچنین ازمدیرعامل محترم سنگ آهن به لحاظ تقبل کلیه هزینه هایاین کنگره کمال تشکروقدردانی راداریم.