دوشنبه ۸ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۶:۱۱:۴۷ بعد از ظهر

اختتامیه اولین همایش ملی وحشی بافقی برگزار شد

کد خبر: 28873
تعداد بازدیدکننده: 62
تاریخ: ۱۸ مهر ۱۳۹۲

اختتامیه  اولین همایش کمال الدین وحشی بافقی با حضور امام جمعه بافق ، استاندار و چند تن از  مدیران کل استان یزد ، نماینده مردم بافق در مجلس و میهمان ویژه اختتامیه دکتر محمد مهدی مظاهری مشاور و قائم مقام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدعوین همایش و ارائه کنندگان مقالات علمی ویژه وحشی بافقی و جمعی از فرهیختگان و هنرمندان بافقی برگزار شد .
 امام جمعه بافق در سخنان خود در ابتدای این مراسم به معرفی سایر بزرگان بافق از جمله محمد حسین بافقی ، مستوفی بافقی ، آیت الله شیخ محمد تقی بافقی و وحشی بافقی پرداخت و سپس با نقل قولی از آیت الله بهاء الدینی به شرح ذیل بیان خود را پایان داد :
اگر حاج شیخ (آیت الله حائری ) موفق بود به خاطر پشتیبان چون شیخ محمد تقی بافقی بود .
در ادامه این مراسم فلاح زاده استاندار یزد و دخیل عباس زارع زاده نماینده مردم بافق در مجلس شورای اسلامی نیز به ایراد سخن پرداختند . زارعزاده در حین سخنان خود به خاطره ای از دو سفر خود به کشورهای تاجیکستان و اندونزی اشاره کرد و گفت: دراین دو سفر با فارسی دانانی آشنا شدم که وحشی بافقی را می شناختند و حتی اشعار وی را روی موبایلهایشان داشتند .
دکتر مظاهری سخنران بعدی اختتامیه بود که شرکت خودش در این جلسه را مایه مباهاتش خواند و گفت :از این که وحشی بافقی ، آنچنانکه باید به نسل جوان و مردم شناسانده نشده است ،که این مهم باید جبران شود و البته که وظیفه دانشگاهیان سنگین تر است .
دکتر مظاهری در ادامه سخنانش دلیل وادار شدن ناخودآگاه ما در احترام به وحشی بافقی این گونه بیان کرد : برداشتم این است که اصالت و رسالتی که در اشعار وحشی است دلیل این احترام است چرا که وحشی هیچگاه شعر و شاعری را برای رزق وروزی انتخاب نکرد .
وی در ادامه سخنانش رویکرد فرهنگی دو لت تدبیر و امید را اشاعه و انتشار تصویر صحیح ، واقعی ، درست و بجا از شکوه و عظمت ایران اسلامی دانست و افزود : دولت و ملت هر دو در برابر هجوم فرهنگی بیگانه قرار دارند وظیفه ما در حوزه فرهنگ برگشت به خویشتن خویش است . بازگشت به هویت اسلامی ایرانی . ما با دو پرچم مذهب و ملیت در جهان فرهنگ ادبیات و هنر بر مشکلات پیروز شدیم و قطعا این نوع همایشها باید بیشتر اجرا شود .
مشاورو قائم مقام وزرات ارشاد دو لت تدبیر و امید در پایان سخنانش با اشاره به سخن امام جمعه بافق ، آمادگی وزارت خانه فرهنگ و ارشاد اسلامی برای برگزاری همایش ملی آیت الله شیخ محمد تقی بافقی را برای بار دیگر در شهرستان بافق اعلام کرد و خواست که ین همایش با همکاری حوزه های علمیه کشور برگزار شود .
لازم بذکر است آخرین برنامه های اختتامیه نخستین همایش ملی وحشی بافقی ، رونمایی از ۵ کتاب در رابطه با وحشی بافقی و همچنین تقدیر و تشکر از مسئولین اجرایی این همایش و سپس رونمایی و امضاء ماندگار آنها بر تمبر یادبود وحشی بافقی بود .
محمد مهدی علیزاده فلاح
IMG_10006020IMG_10006002

۱ نظر

  1. شمع بي زبان می‌گه:

    اگر بزرگداشت حضرت ایت الله شیخ محمد تقی هم برگزار شود خیلی عالی است