چهارشنبه ۳ام خرداد ۱۳۹۶ ۱۱:۴۴:۴۱ قبل از ظهر

بررسی وضعیت مشکلات و آسیبهای اجتماعی استان یزد

کد خبر: 28960
تعداد بازدیدکننده: 257
تاریخ: ۲۱ مهر ۱۳۹۲

در هر کشور، صنعتی  شدن و گذر از مرحله سنتی با آسیب ها و چالشهای گوناگون روبرو خواهد بود. پدیده هایی چون مهاجرت و عدم تناسب فرهنگی مهاجران با ساکنین شهرها، بالا رفتن سطح رفاه اقتصادی تعدادی از افراد بطور کاذب در نتیجه ایجاد شکاف طبقاتی ،اعتیاد،بیکاری، عدم درامد و فقر، فاصله فرهنگی بین نسلها منجر به آسیب های اجتماعی مختلف از قبیل طلاق،سرقت، فحشا، کودکان خیابانی، خودکشی و …. خواهد شد.

در جامعه ما نیز به دلایل فوق آسیب های اجتماعی در سطوح مختلف جامعه، نمایان شده است. ودر صورت عدم توجه همچون سیلی ویرانگر دامان تمام آحاد اجتماع را در بر خواهد گرفت و تبعات ناگوار اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی بر جا خواهد گذاشت.لذا کنترل و کاهش آسیبهای اجتماعی استان و شهرستان ضروری بوده و اجرای صحیح آن می تواند منجر به نتایج مطلوب گردد.

با توجه به آمارها و پذیرش مراکز مداخله ای در راستای کاهش آسیب در استان عمده ترین آسیبها و مشکلات اجتماعی موجود در استان را میتوان به شرح زیر اعلام کرد: اعتیاد، طلاق، فرار از منزل، خودکشی، خشونت های خانوادگی (همسر آزاری-کودک آزاری- سالمند آزاری )، انحرافات جنسی (روسپیگری، لواط و …)، قتل، سرقت، کودکان خیابانی، تکدی، افزایش کودکان بد هویت  و یدسرپرست ، آسیب های نوپدید، افزایش سن ازدواج در بین جوانان، عم امکان پاسخ مناسب شرعی و قانونی به نیازهای جنسی از زمان بلوغ جنسیت تا زمان فراهم آمدن شرایط ازدواج ، مهاجرت، بیکاری و حاشیه نشینی.

به منظور کاهش جرم و کاهش آسیب های اجتماعی  ششمین مرکز اورژانس اجتماعی استان یزد در شهرستان بافق گشایش یافت.

 برنامه اورژانس اجتماعی تلفیقی از مداخله در بحران فردی و خانوادگی اجتماعی- خط تلفن اورژانس اجتماعی (۱۲۳) تیم سیار اورژانس اجتماعی ( خدمات اجتماعی سیار)و پایگاه خدمات اجتماعی می باشد، که در حال حاضر مرکز اورژانس اجتماعی بافق در دو واحد مداخله در بحران اجتماعی و کاهش طلاق فعالیت میکند.

در این برنامه ویژه گی مهم ارائه خدمات اجتماعی یعنی ((تخصصی بودن)) ((بموقع بودن)) و در ((دسترس بودن))مدنظر قرار گرفته است تا از این طریق ارائه خدمات توانبخشی به مردم در سازمان بهزیستی محدود به زمان و مکان نگردد و رویکرد فعال جایگزین رویکرد غیر فعال شود و اجتماع محوری در برنامه ها عملیاتی شود.جامعه هدف مرکز اورژانس اجتماعی ،کودکان خیابانی،همسران و سالمندان آزاردیده،زوجین متقاضی طلاق،افراد بی خانمان و … می باشد.

این برنامه قصد دارد تا مداخلات روانی-اجتماعی را قبل از مداخلات قضایی وانتظامی و حتی در کنار این نوع مداخلات جایگزین نماید که این مسئله در پیشگیری از وقوع جرم و قضازدایی نیز نقش مهمی ایفا می کند. شناسایی آسیبهای اجتماعی شایع و در حال شیوع بصورت کشوری و منطقه ای و محلی از طریق این برنامه صورت خواهد پذیرفت.

قابل ذکر است در کنار ارائه خدمات تخصصی به مراجعین درجهت حل مشکل آنان، کمک های نقدی پرداخت می گردد.مددجویان پس از پذیرش در مرکز مداخله  در بحران در صورتیکه نیاز به نگهداری داشته باشند با طی زمان قرنطینه و نگهداری در این مرکز که معمولا بین ۱۵-۲۰ روز است یا به خانواده برگشت داده می شوند و یا بسته به نوع مشکل و وضعیت فرد به مراکز خانه سلامت و مرکز بازپروری زنان ارجاع می گردند.در صورتیکه نیاز به نگهداری نباشد از خدمات تخصصی مرکز به صورت سرپایی بهره مند میگردند.

با توجه به اینکهاز جمله آسیبهای مشخص شهرستان بافق، اعتیاد ( خصوصا اعتیاد والدین ) و در معرض آسیبب بودن فرزندان آنها می باشد. که در چنین مواردی مرکز اورژانس طبق وظایف وارد عمل شده و با هدف ترک اعتیاد والدین و به منظور جلوگیری از آسیب بیشتر به فرزندان این خانواده ها، فرزندان از خانواده جدا شده و در صورت پذیرش این فرزندان توسط افراد فامیل، به فامیل تحویل داده میشوند و در صورت عدم پذیرش با همکاری بهزیستی ، نیروی انتظامی  و دادگستری به مراکز بهزیستی استان منتقل شده و بطور موقت در انجا نگهداری و سرپرستی میشوند و در صورت اصلاح والدین ، فرزندان به  نزد انها برمیگردند، و در صورت عدم اصلاح والدین، فرزندان همچنان در مرکز نگهداری میشوند.

در  طی یک سال اخیر که مرکز اورژانس اجتماعی بافق راه اندازی شده است تاکنون ۴ مورد از چنین مداخلاتی صورت گرفته است.د رمورد یکی از مداخلات صورت گرفته در سطح شهرستان، دو بار فرزندان به خانواده تحویل داده شده ولی متاسفانه به علت مصرف مجدد مواد مخدر توسط والدین و بدسرپرستی( از نظر بهداشت، تغذیه ، امنیت، مسکن مناسب و ….) مجبور به انتقال مجدد فرزندان به مراکز نگهداری بهزیستی استان است.

ادامه دارد…

   روابط عمومی بهزیستی بافق

 

۱ نظر

  1. بابابيخيال می‌گه:

    سلام.صدتااورزانس هم که بزنیدنمی تونیدجلوی این خلافهاروبکیرید.بریدازموسساتش راهکاربکیرید.