پنج شنبه ۴ام خرداد ۱۳۹۶ ۱۱:۰۰:۰۰ بعد از ظهر

بنای زیبا و معظم یادبود (آرامگاه )وحشی بافقی در مرکز شهر یزد کشف شد!!

کد خبر: 29000
تعداد بازدیدکننده: 200
تاریخ: ۲۱ مهر ۱۳۹۲

پاسخی به سئوال بی جواب علاقمندان وحشی بافقی
بنای زیبا و معظم یادبود (آرامگاه )وحشی بافقی در مرکز شهر یزد کشف شد!!

سردبیر یزدفردا

سردبیر یزدفردا “کنگره بزرگداشت کمال الدین (شمس الدین)وحشی بافقی با همه شرح و حالش برگزار شد و ما نیز خرسند از شکسته شدن طلسم توجه به این شاعر سینه سوخته کویر سعی کردیم همراه کسانی باشیم که ماهها تلاش نمودند تا کنگره ای درخور شان وحشی بافقی برگزار شود .

 ندیدن تلاش اداره کل فرهنگ ارشاد اسلامی و مدیر دلسوزش جناب عبدالحسینی و همکارانشان و همچنین تمام شهر آهن و فولاد بافق عزیز که تمام هم و غم خود را برای برگزاری این گنگره به کار بستند کم لطفی است اما….

نکته ای که همیشه گوشه ذهنمان را به خود مشغول کرده بود ضمن ارج نهادن به تمامی محققان و پوهشگرانی که مایه مباهات ایران هستند ،این بود که بعضی از محققان و پژوهشگران صاحب نام  عصر ما تمام تحقیقات و پژوهش های خود را از پشت پنجره دفاتر کار و یا کتابخانه های خود انجام می دهند.

چرا آن سنت حسنه پیشینیان که برای یافتن جواب سئوالات خودحاضر بودند فرسنگ ها راه را ( البته با وسایل نقلیه آن روزها ) بپیمایند به فراموشی سپرده شده است .

قبل از برگزاری گنگره سکوت کردیم تا با برگزاری کنگره وحشی بافقی خط بطلانی بر این فکر باشدو به عینه به ما ثابت شود که هنوز نسل بزرگان گذشته زنده اند و با رفتن ایرج افشارهای  بزرگ پرونده محققانی که برای یافتن جواب سئوال خود ایران را در می نوردیدند بسته نشده و بزرگانی پرچم به زمین افتاده بزرگان تاریخ ایران را بر دوش گرفته و با گمنامی در حال یافتن جواب سئوالات بی جواب هستند  .

سئوال مهم در مورد وحشی بافقی که باز هم جوابی نیافت !

در خلال برگزاری کنگره وحشی بافقی صحبت هایی از مسئولین منتشر شد که باید بنای بادبودی به نام این شاعر بزرگ ساخته شود و دستگاه هایی هم آمادگی خود را برای ساخت اعلام کردند .

چند سال قبل از برگزاری گنگره  مصاحبه هایی بر روی خروجی رسانه ها  قرار گرفت با این عناوین :

  •  وحشی بافقی؛ چهره جهانی که در یزد غریب است/ تندیس تنها سهم شاعر نامی از آرامگاه ابدی
  • تاکنون هیچ‌کس تلاشی برای یافتن قبر این شاعر پرآوازه و ساختن نمادی برای زنده نگه ‌داشتن این میراث معنوی و فرهنگی انجام نداده است.
  • اداره ارشاد استان یزد آمادگی دارد تا آرامگاه این شاعر را در صورت امکان و مهیا شدن شرایط فیزیکی مناسب، ‌بنا کند
  • بارها در این زمینه با شهرداری و سایر سازمان‌های صحبت شده اما تاکنون نتیجه‌ای در این زمینه گرفته نشده است.
  • اداره ارشاد استان یزد آمادگی دارد تا آرامگاه این شاعر را در صورت امکان و مهیا شدن شرایط فیزیکی مناسب، ‌بنا کند.

و کار به جایی رسید که شهردار سابق یزد هم گفتند

و رسانه ها نوشتند:شاید سخنان شهردار یزد، ‌سیدعلی‌اکبر میروکیلی بتواند مسیری برای یافتن پاسخ و راه حل مناسب در این‌باره باشد:

  • ساخت این خیابان به چهل پنجاه سال پیش باز می‌گردد و هیچ کس نمی‌داند به واقع این قبر زیر خیابان است یا در پارک قرار دارد یا در جایی دیگر است.
  • در صورتی که با تجهیزات مناسبی این قبر ردیابی شود،‌ شاید بتوان راه‌حلی برای ساخت آرامگاه وی ارائه کرد.  باید از نظر فنی و عمرانی کاملا این مساله بررسی شود.
  • در صورتی که این قبر، عمق مناسب داشته باشد و نیازی به جابه‌جایی مسیر خیابان نباشد،‌ امکان ساخت آرامگاه وجود دارد.
  • این مساله وظیفه شهرداری است و ما نیز با توجه به علاقه‌ای که به شاعران داریم، ‌آماده اقدام در این زمینه ایم.

اختتامیه کنگره وحشی بافقی هم  برگزار شد و جوابی داده نشد

اختتامیه کنگره وحشی بافقی هم برگزار شد و کسی پاسخی قانع کننده برای موضوع نداد و تنها مطالبی که توسط  استاد نفیسی در چهام بهمن ماه  ۱۳۴۲ به رشته تحریر در آمده بود پاسخی بود که تمام محققین و پژوهشگران نیز در مطالب خود به آن اشاره نموده بودند  و اگر مطلبی هم بوده ما به عنوان یک رسانه مطلع نشدیم و  هیچ کس را در محل بنای یادبودی که به نام وحشی بافقی در یزد وجود دارد، ندیدیم .

پاسخ هایی که توسط محققین ایران نورد نه محققین پشت پنجره ها برای این سئوال سالها قبل داده بودند بدون هیچ جواب جدیدی شنیده شد .

دو جواب گذشتگان در این رابطه را مرور  می کنیم :

 

۱-استاد پیرنیا
استاد پیرنیا زمانی که درباره انتقال خانه پدری به قبر وحشی بافقی اشاره می کند ، استاد محمد کریم پیرنیا» درباره این بنا در زندگی نامه خود گفته است: “بعد ها پس از مرگ پدرم به دلیل مقروض بودن مجبور شدیم خانه را بفروشیم. خانه جدید ما را دایی ام برایمان خرید که در «کوچه شازده ها»، پشت «اداره دارایی»، قرار داشت. در نزدیکی ما، قبر «وحشی بافقی» قرار داشت که بنایی بسیار زیبا بود و با تخریب آن، «اداره دارایی» را ساختند. سنگ قبر احتمالاً هنوز در همان مکان به صورتی پنهان نگهداری می شود و «آقای مشروطه» برای جلوگیری از نابودی، آن را زیر خاک نگاه داشته اند. بنا، مانند ساختمان مقبره «حافظ» بود، منتها ایرانی تر.”

که تصویر ان بنا ی مورد اشاره استاد نفیسی و پیرنیا در تصویری باقی مانده از گذشتگان دیده می شود :
http://www.yazdfarda.com/media/news_gal/file_34339.jpegمیدان سعادت یزد و بنای یادمان وحشی بافقی
عکسی ارزشمند از بخش بیرونی «میدان ارگ»، «میدان قلعه» یا «میدان سعادت» در یزد که البته اکنون اثری از آن در سر «خیابان مسجد جامع» و پشت و کنار «بانک ملی» بر جا نمانده است. در سمت راست تصویر، نیمی از چهار طاقی بنای زیبای یادمان «وحشی بافقی» نمایان است.

«

۲- استاد نفیسی :
گورگاه

چنان که گذشت، نوشته اند که «وحشی» را در محله «سر برج» در یزد در برابر «مزار شاهزاده فاضل»، برادر «امام هشتم» -ع-، به خاک سپرده اند. نام این محله در «جامع مفیدی»، «پیر برج» آمده و پیدا است که «سر برج» تحریفی از کلمه «پیر برج» است؛ زیرا که در یزد این محله هنوز به نام «پیر برج» یا «پیره برج» معروف است. (۲۴) ۞

از قدیم، بازارچه ای بوده است به نام «بازارچه صدری» که احتمال می رود از ساختمان های «امیر عبد الباقی صدر» -نواده «شاه ولی» و پدر «شاه نور الدین نعمت الله باقی»- بوده باشد. قبر «وحشی» در آن بازارچه، روبروی مزار «شاهزاده فاضل» بوده که آن را تبدیل به گرمابه ای کرده اند به نام «حمام صدری» که اکنون در میان خیابان افتاده و از آن، سنگ سیاهی باقی مانده که سنگ مزار «وحشی» بوده و اینک در اول «کوچه اهرک» (۲۵) ۞ در «حظیره ملا» در کنار «خیابان پهلوی» (۲۶) ۞ است.

http://www.yazdfarda.com/media/news_gal/file_34340.jpeg

در ۱۳۲۸ ه.ق (۱۲۸۹ ه.ش) در جایگاه کنونی «اداره دارایی یزد»، چهار طاقی ای به عنوان قبر «وحشی» ساخته اند و سنگ سفیدی کنده و در آن جا گذاشته اند که اینک در «موزه فرمانداری یزد» است. هنگامی که جایگاه کنونی «اداره دارایی یزد» را ساخته اند، آن چهار طاقی را از میان برده اند.

مولف «جامع مفیدی» تصریح کرده است که نخستین ساختمان قبر «وحشی» را «محمد علی بیک» -ناظر بیوتات (۲۷) ۞ یزد در زمان «صف

پاسخ سئوال در محدوده شهر یزد

پاسخ سئوال بی جواب در یزد بوده است اما نه دذر نقاط توسعه یافته  بلکه در نقطه ای در قلب یزد و البته کمتر توسعه یافته ! .

همه از پارک وحشی بافقی تنها درختان و تندیس وحشی بافقی دیده و در مطالبشان به آن اشاره نموده اند که تندیس وحشی بافقی در دهه هفتاد به همت مهندس شرافت شهردار شورای اول شهر ،توسط استاد قوی پنجه به همراه تندیس فرخی یزدی ساخته شدو تندیس فرخی یزدی هرگز در ستون ابتدای خیابان فرخی یزدنصب نشد و از سرنوشت آن هم اطلاعی در دست نیست .

و اگر دوستان تنها یکبار با یاد وحشی بافقی تا انتهای این پارک راه رفته بودند،

بنای یادبود معظم وحشی بافقی که در سال ۱۳۵۸ یکسال پس از پیروزی انقلاب اسلامی  و در آن شرایطی که کشور در حال تحول بوده و در زمان شهرداری پیر اسطوره ای شهرداری یزد ،مرحوم اصلانی بزرگ (اولین شهردار بعد از انقلاب یزد ورییس فقید شورای دوم شهر یزد ) توسطانجمن آثار ملی بنام وحشی بافقی در محل پارک وحشی بافقی که آن روزها پردیس نامیده می شد، ساخته شده بود ،می دیدند .

که بر روی سنگ یادبودبنای وحشی بافقی  نگاشته شده است :

به نام آفریدگار بزرگ جهان 
کمال الدین وحشی بافقی از سرایندگان نامی سده دهم هجری

  بیشتر در شهر یزد میزیسته

بسال ۹۹۱(۹۶۲)خورشیدی ۵۲۲میلادی  درگذشته  است .

این سراینده نغز گفتار درغزلسرایی طبعی بس لطیف وکلامی نغز ودل انگیز داشت،مثنویهای خلدبرین وناظرومنظوروفرهاد و شیرین (که به پیروی از نظامی سروده شده است)از آثار اوست ،درکلام خود احساسات  و عواطف رقیق و تند خویش را بصورتی بسیار ظریف بیان می کندوازاین لحاظ  در میان سرایندگان ایران امتیازی خاص دارد ،

از سروده های اوست:
برآه این امید پیچ در پیچ   مرا لطف تو میباید دگر هیچ

آرامگاه وحشی بافقی در کوی برج شهر یزد قرار داشت  و بر اثر احداث خیابان  آثار آن از بین رفت .
لذا انجمن آثار ملی بنای یادبودی بنام آن سراینده نامی در پردیس  واقع در جوی هر هر یزد احداث نمود .
خرداد۱۳۵۸ خورشیدی است .

آنچه که از نگاشته های سنگ بنای یادبود وحشی بافقی برمی آید ، پارک وحشی بافقی به عنوان پردیس وحشی بافقی در نظر گرفته شده بود و در ابتدای این پارک ساختمانی زیبا قرار دارد که سالهاست در اختیسار کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است  و در آن بسیاری از هنرمندان استان شاسایی و پرورش یافته اند و در انتهای این محیط بنای یادبود وحشی بافقیقرار گرفته است .

به جای اماکن فرهنگی دیگر  فاصله دو ساختمان  با درختکاری پرشده که می توانست انجمن شعر یزد و پاتوقی برای شاعران باشد و درطول سال شعرا بتوانند در این محل به تبادل اندیشه بپردازند و محشی بافقی های گمنام را به دنیا معرفی نمایند و چه بسا بسیاری از فرزندان خوش قریحه کویر را که به دلیل عدم توجه و با گمنامی  پیرشدند و هرگز نتوانستند خود را ثابت نمایند .

پیشنهاد:

همانگونه که مسئولان بافقی پیشنهاد داده اند با همت استان این پارک مجددا احیا و در محل یادمان به مناسبت های مختلف شب شعر برگزار شود که البته طراحی این بنای منحصر به فرد و زیبا که در عین سادگی پیام های مختلفی را به بیننده القاء می کند خود سکویی است که شعرا می توانند از فراز آن تمام توانمندی های خود را دنیا معرفی نمایند .

سرویس عکس یزدفردا-مجید دهقانی زاده
مجید دهقانی زاده

 

 

 

سایت خبری یزد فردا