دوشنبه ۸ام خرداد ۱۳۹۶ ۱۲:۴۰:۵۶ قبل از ظهر

پایگاه امداد هوایی استان یزد افتتاح شد

کد خبر: 29198
تعداد بازدیدکننده: 88
تاریخ: ۲۴ مهر ۱۳۹۲

همزمان با هفته کاهش اثرات بلایای طبیعی، پایگاه امداد هوایی استان یزد افتتاح شد.  

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) – منطقهزد و به نقل از اداره کل روابط عمومی استانداری یزد، امروز سه شنبه ۲۳ مهرماه با حضور رییس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر کشور، معاونین استاندار، نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مدیران، پایگاه امداد هوایی استان یزد افتتاح شد.
17331t
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار یزد در این مراسم ضمن تبریک عید سعید قربان از زحمات مسئولان مرتبط با موضوع امداد و نجات در استان قدردانی کرد.

“غلامحسین دشتی” به موفقیت ها و خدمات نیروهای جمعیت هلال احمر استان در حوادث مختلف اشاره کرد و افزود: آموزش، آمادگی و حس نوع دوستی از ویژگی های این نیروهای ارزشمند می باشد که نتیجه آن در کاهش اثرات بلایا و حوادث مشهود بوده است.

وی گفت: در استان یزد همواره زمینه فکری، روحی و فرهنگی ایثار و خدمت رسانی وجود دارد و لذا با توجه به موقعیت جغرافیایی این استان می توان یک پایگاه با گستره کشوری ایجاد کرد تا شاهد امدادرسانی بهتر این استان برای سایر استان ها باشیم.

رییس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر کشور نیز در این مراسم به تاکیدات رهبر معظم انقلاب (مد ظله العالی) بر مقابله با حوادث در ابلاغ سیاست های کلی نظام اشاره کرد و اظهار داشت: توسعه و تقویت شبکه امداد و نجات جمعیت هلال احمر در بخش های زمینی، هوایی و دریایی در برنامه پنجم توسعه نیز دیده شده است.

“محمود مظفر” گفت: تاکنون ۱۹ پایگاه امداد هوایی در استان های کشور ایجاد شده است که در تلاشیم همه استان ها به این پایگاه مجهز شوند.

مظفر ادامه داد: از ابتدای سال جاری تاکنون ۲۲ هزار عملیات امداد و نجات در سطح کشور اجرا شده است که باعث شد جمعیت کثیری از هموطنان به سلامت به آغوش خانواده ها باز گردند.

نماینده مردم یزد و صدوق در مجلس شورای اسلامی هم در این مراسم از حضرت امام(ره) و شهیدان والا مقام بخصوص شهدای امدادگر یاد کرد و گفت: از ۳۰ نوع حادثه شناسایی شده در کشور ۱۶ نوع در یزد اتفاق می افتد و این بیانگر حادثه خیز بودن یزد است، لذا باید برای بهترین امدادرسانی در کوتاه ترین زمان تلاش صورت بگیرد.

“محمد صالح جوکار” اظهار داشت: در حوادثی که تاکنون در استان یزد داشته ایم امدادگران هلال احمر و بسیجیان سرافراز اولین کسانی بودند که در محل حادثه حاضر شده اند و دستان امدادگران، شفابخش دلهای حادثه دیدگان شده است.

وی اهمیت کاهش زمان حضور در محل وقوع حادثه را یادآوری کرد و با اشاره  به حادثه اتوبان تهران- قم، خاطرنشان کرد: این حادثه باید در کوتاه ترین زمان مدیریت می شد تا شاهد از دست دادن تعدادی از هموطنان  هم استانی نباشیم.

این مقام مسئول گفت: امروز دپو کردن امکانات و تجهیزات امدادرسانی در تهران شایسته نیست چرا که تهران مرکزیت جغرافیایی ندارد.

جوکار ادامه داد: استان یزد چهار راه مواصلاتی شمال –جنوب و شرق به غرب کشور است و با توجه به سایر ظرفیت های این استان می توان با تجهیز یزد امدادرسانی به سایر استان ها را تسهیل کرد.

وی همچنین ایجاد پایگاه های امداد و نجات جاده ای در کشور را از اقدامات قابل تحسین دانست.

در این مراسم همچنین رییس جمعیت هلال احمر استان یزد گزارشی مختصر از روند اجرای پروژه پایگاه امداد هوایی استان ارائه کرد.

“پارساییان” گفت: این پایگاه با زیربنای ۲هزار و ۱۶۰ متر مربع با اعتباری به مبلغ ۱۹ میلیارد ریال از محل اعتبارات مدیریت بحران استان احداث شده است.

وی همچنین گفت: فعلا در هر ماه به مدت ۱۵ روز یک فروند هلی کوپتر در این پایگاه مستقر است که با توجه به پیگیری های صورت گرفته در آینده نزدیک یک فروند هلی کوپتر برای استقرار دائم در پایگاه امداد هوایی استان اختصاص داده می شود.