جمعه ۵ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۷:۰۷:۳۵ قبل از ظهر

اولین تفگیچینان ارتش ایران بافقی بودند!

کد خبر: 29203
تعداد بازدیدکننده: 93
تاریخ: ۲۴ مهر ۱۳۹۲

بکارگیری اسلحه مدرن و جدیدی بنام تفنگ از حدود ۴۰۰ سال پیش از زمان شاه عباس کبیر (۱۰۰۷-۹۹۶ خورشیدی) در سپاه ایران مرسوم گشت. پیش از آن ابزار جنگی شامل تیغ وخنجر وشمشیر و زره و سپر وکمان ودشنه و ششپَر و …بود.
شاه عباس کبیر برای توسعه و اقتدار دفاعی ایران یک سپاه ۱۲۰۰۰ نفری ایجاد کرد که مشتمل بر سواره نظام وپیاده نظام بودند. فوجهای پیاده را “تفنگچی” نام نهادند که بر گرفته از معادل فوج تفنگچی در ارتش روم به نام ینی چری (سپاه نو) بود که تفنگ بدست میجنگیدند. بنابر این اولین فوج یا سپاهی که در ایران تفنگ بدست گرفت از اعضای سپاه ۱۲۰۰۰ نفری شاه عباس کبیر بودند که یکی از اولین فرمانده هان آن سپاه ،ارتشبد دلاور وشجاع معروف بافقی به نام ” محمد جلالای بافقی کرمانی” فرمانده تفنگچیان شجاع بافق در سپاه مزبور بود که بعدها در جنگ با رومیان و نیز عثمانی ها خدمات شایانی کرد وبه بالاترین درجه نظامی از دست شاه عباس صفوی یعنی درجه “یوزباشی” (فرمانده ۱۰۰۰ نفر) نایل آمد.شجاعت فوج بافق وقدرت فرماندهی و دلاوری جلالای بافقی آنقدر بارز و سرآمد بود که در جنگ عثمانی و ایران مسئولیت حفاظت از قلعه بغداد(عراق امروزی) به او سپرده شد و قلعه مزبور آخرین مکانی بود که عثمانی ها بعد از ماهها یورش ومحاصره از شامات وعراق موفق به تسخیرش شدند که البته علت آن ضعف کلی حکومت صفویه در مقابل عثمانی ها بود.
امید وارم و رجا واثق دارم آخرین تفنگ بدستان شجاع در برقراری حکومت غایب اهل البیت(عج) و زدودن دستهای ظلم و ستم وتبعیض وبی عدالتی و محرومیت هم جنگجویان دلاور بافقی خواهند بود انشالله.
سید محمد میرسلیمانی بافقی
منابع:جامع جعفری – مشاهیر یزد- سیاست و اقتصاد در عصر صفوی (باستانی پاریزی)

۴ نظر

 1. بافقی می‌گه:

  حالا ما از تیکه زمین بنام آریز نمیتونیم دفاع کنیم

 2. میرسلیمانی بافقی می‌گه:

  درود جناب بافقی
  قربون آدم چیز فهم!!!!ایول

 3. thytrh می‌گه:

  اونوقت باید تفنگ بدست میگرفتیم حالا باید قلم. که کار ما نیست

 4. منصور می‌گه:

  ابروی گذشتگان را این رجال امروزی بافق برده اند ۱- جدا شدن روستاها ۲-جدا شده معادن ۳- جدا شدن مراتع ۴- خانه نشین کردن رجال شایشته ۵- ……….. فقط نگران بالا و پایین شدن حقوقهای میلونیشان هستند متاسانه ت