جمعه ۵ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۸:۰۵:۴۷ بعد از ظهر

بافق بنیانگذار شیلات استان این بار پایلوت پرورش تک گونه کپور ماهی معمولی می شود/ حرکتی بزرگ برای تولید انبوه ماهیان گرمابی در استان

کد خبر: 29236
تعداد بازدیدکننده: 34
تاریخ: ۲۶ مهر ۱۳۹۲

معاون مدیرکل توسعه منابع آبزی و ماهیان کشور در حاشیه بازدید از استخرهای پرورش ماهی در بافق و نشست بررسی وضعیت شیلات این شهرستان در گفت و گو با خبرنگار  واحد مرکزی خبر با اشاره به اقلیم و آب و هوای مناسب بافق برای پرورش آبزیان گرمابی اظهار داشت :‌‌ایجاد پایلوت پرورش تک گونه ماهی کپور معمولی در بافق از سوی شیلات کشور پیشنهاد شد که با موافقت مسئولان شهرستان قرار گرفت .
سیفی خاطر نشان کرد :‌این پایلوت در استخرهای بتونی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بافق انجام می شود.
معاون مدیرکل آبزیان کشور افزود:‌ پرورش این ماهی به صورت متراکم و در محیط بسته انجام می شود که حرکت بزرگی برای تولید انبوه ماهیان گرمابی در استان یزد قلمداد می شود.
سیفی گفت:‌پرورش ماهیان کپور در استخرهای سیمانی به گونه ای است که می توان در هر متر مربع ۳۰تا ۴۰کیلوگرم کپور معمولی تولید کرد.
معاون توسعه منابع آبزی و ماهیان کشور تصریح کرد:‌در حال حاضر سالانه در کشور بیش از ۱۵۰هزار تن ماهی کپور تولید می شود به صورت پرورش در استخرهای خاکی است .
وی بیان داشت :‌اخیرا سیاست شیلات کشور بر این اساس است که پرورش این گونه ماهیان در استخرهای سیمانی به وی‍ه در مناطقی که منابع آبی خرد و یا کمبود آب وجود دارد صورت گیرد.
رئیس شیلات استان نیز در این گفت و گو با اشاره به اینکه بافق بنیانگذار شیلات د راستان است گفت :‌به دنبال پیشنهاد ایجاد پایلوت پرورش ماهی کپور معمولی د ربافق مقرر شد کارگروهی به ریاست فرماندار شهرستان و با دبیر شیلات استان تشکیل و این موضوع پیگیری شود.
محمد علی مبینی تصریح کرد:‌ایجاد پایلوت پرورش گونه های مختلف ماهی در بافق و تعمیم آن به استان گام بزرگی در زمینه توسعه شیلان استان به حساب می آید.
بافق – عبداللهی