چهارشنبه ۳ام خرداد ۱۳۹۶ ۱۱:۲۵:۳۷ قبل از ظهر

جلسه آموزش عمومی همیاران طبیعت در بافق برگزار شد

کد خبر: 29314
تعداد بازدیدکننده: 75
تاریخ: ۲۷ مهر ۱۳۹۲

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
جلسه آموزشی- ترویجی با حضور همیاران طبیعت شهرستان بافق و دارای کارت همیار طبیعت در محل سالن اجتماعات اداره منابع طبیعی و آبخیزداری این شهرستان برگزار شد.
در ابتدای جلسه، فرمانده یگان حفاظت درخصوص نقش همیاران طبیعت در حفاظت از عرصه های طبیعی و ملی و برخورد با متخلفین و قانون شکنان سخنانی ایراد نمود.
محمدعلی زینلی با بیان اینکه عرصه های منابع طبیعی متعلق به حکومت اسلامی می باشند و باید در مسیر منافع عموم مسلمانان با اجازه دولت اسلامی مصرف گردد، افزود: حفاظت و مراقبت از عرصه های منابع طبیعی با توجه به سطح وسیع این اراضی و همچنین نبود نیروی کافی جهت گشت در عرصه ها تنها با مشارکت و همکاری مردم امکان پذیر است.
در ادامه کارشناس آموزش، ترویج و مشارکت مردمی به آموزش همیاران طبیعت پرداخت.
فاطمه ربیع زاده همیاران را با منابع طبیعی و کلمات کلیدی آن آشنا ساخت.
وی اصل چهل و پنجم و پنجاهم قانون اساسی را یادآور شد و تصریح کرد: انفال و ثروت های عمومی در اختیار حکومت اسلامی است تا بر طبق مصالح عامه نسبت به آنها عمل نماید، همچنین حفاظت محیط زیست وظیفه عمومی تلقی می شود.
ربیع زاده قانون ملی شدن جنگلها و مراتع را بیان کرد و گفت: از تاریخ تصویب این قانون در تاریخ ۲۷/۱۰/۱۳۴۱ منابع طبیعی جزء اموال عمومی و متعلق به دولت است مگر اینکه قبل از این تاریخ، افراد آن را متصرف شده و سند مالکیت گرفته باشند.
کارشناس ترویج، اهداف و سیاست های سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور را برشمرد و اضافه کرد: حفظ، احیاء، توسعه و بهره برداری اصولی از منابع طبیعی از اهداف مهم این سازمان می باشد.
در ادامه آموزش، همیاران با تشکیلات یگان حفاظت وانواع آتش سوزی و مهار آن  در جنگلها و مراتع آشنا شدند.
سپس هر یک از همیاران به بیان دیدگاه های خود پرداختند.
همیاران خواستار اهمیت دادن به بخش منابع طبیعی و فرهنگ سازی در زمینه منابع طبیعی و نیز خواستار نظارت بیشتر بر فعالیت معادن شدند.
در پایان جلسه، آزمونی از مطالب آموزش داده شده، گرفته شد.