یکشنبه ۷ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۱:۴۱:۱۳ بعد از ظهر

هاشمی رفسنجانی،شاخه نخواهد برید

کد خبر: 29403
تعداد بازدیدکننده: 115
تاریخ: ۳۰ مهر ۱۳۹۲

porfala

محمد هادی سمتی به سیاق چند نوشته گذشته اش، در مطلبی با عنوان “همه ی ارادتمندان هاشمی رفسنجانی بخوانند” به پندار خودش، درباره این مرد قضاوتها کرده و حکمی بدیع و عجیب نیز رانده است.

در این مقال به زعم خودم مختصری از هاشمی خواهم گفت و چندان از او دفاع نخواهم کرد که او خود هم قدرت و توانایی دفاع از خودش را دارد، هم سابقه ی انقلابی گری دارد و هم مکنت این کار را دارد که به شهادت خاطراتش از زمان قبل از انقلاب آنقدر ملک داشته که صدها قطعه از زمین هایش را در قم به طلبه ها ببخشد. ( آقای سمتی که طلبه ی قم است می تواند صحت یا سقم این مطلب را بنگارد)

از دیگر سو هاشمی صبر عجیبی دارد علاوه بر آنکه آنقدر باهوش است که سیاست در ایران را بشناسد. هاشمی رفسنجانی تقریباً همیشه بخاطر نگاه آزادانه ی که به مسائل داشته و دارد مورد هجمه ی همه بوده است. او درست در همان زمان که سنگین ترین فضا علیه ملی گراها در درحال شکل گیری است همانقدر با نهضت آزادی و مهدی بازرگان و ملیون ایران سر و کار دارد که با اعضای حزب جمهوری. این منش هاشمی است.

انکار نباید کرد که سخت ترین و سخیف ترین دشنام ها را اصلاح طلبان در دوره ی از قدرتشان نثار او کردند. اما او سکوت کرد تا اصلاح طلبان پشیمان؛ باز به او پناه بردند. در دوره احمدی نژاد سهمگین ترین اتهام ها و ناسزاها نثار او شد و او سکوت کرد و امروز دوباره بازگشته است. هاشمی نشان داده است علاقه زیادی به آزمون انتخابات دارد و تقریباً هر چند سال یکبار خودش را در معرض خواست مردم قرار داده است.. چه زمانی که با رای بالا به ریاست جمهوری رسید چه زمانی که حتی آنقدر رای نیاورد که  به مجلس شورای اسلامی راه یابد.

هاشمی چه بخواهیم و چه نخواهیم راوی دست اولی از لحظات مهم  انقلاب و جنگ است. چون این حوصله را داشته که هر شب بنشیند و خاطرات روزانه اش را بنویسد. از بهار ۱۳۶۰ تا امروز را. (آنطور که خودش می گوید) و حالا همه ناچاریم روایت های او را بخوانیم. اگرچه از آن خوشمان نیاید. مثل مسئله حذف شعار مرگ بر آمریکایش که تازگی ها خیلی سر و صدا کرده است.

عین خاطره او را بخوانید.

” دوبار از [آیت الله] آقای خامنه ای تلفنی احوال پرسی کردم؛ هنوز تب دارند.

احمد آقا تلفن کرد و اطلاع داد امام با پیشنهاد قطع شعار مرگ بر آمریکا و مرگ بر شوروی از رسانه های دولتی موافقت کرده اند و پذیرفته اند که بگویند به امر امام قطع شده است.”                                                                                                                                           خاطرات هاشمی رفسنجانی، سه شنبه ۱۶ فروردین ۱۳۶۲

یا

” ظهر احمد آقا آمد. اعترافات توده ای ها را به ایشان دادم که بخوانند و به اطلاع امام برسانند. قرار شد از طرف امام رسماً به صدا و سیما ابلاغ کنند که [شعار] مرگ برآمریکا و مرگ بر شوروی را که در شعارهای مردم می آید حذف کنند و دوستان دیگر هم موافق اند.”

                   خاطرات هاشمی رفسنجانی، شنبه ۲۰ فروردین ۱۳۶۲

روی سخنم با هادی سمتی است که جزئی از یک تفکر رایج در این مملکت است که قواعد بازی و شکست را رعایت نمی کنند. این قاعده ی سخت مردم سالاری است که وقتی ۴۹ درصدی،  می توانی با حفظ عقایدت به جریان غالب بنگری اما حق برهم زدن بازی را نخواهی داشت. نصیحت نمی کنم.که نه من حوصله این کار را دارم و نه آنها گوشی برای شنیدن. فقط به این بسنده کنم که مشکل از آنجا ناشی می شود که عده ای فکر کنیم نظر مردم زینت المجالس است. و خودمان را جای آنها بگذاریم  و از زبان آنان سخن بگوئیم و بی توجه به خواست آنان، راه خود را برویم. در مورد هاشمی هم همین گونه هست. عده ای که در زمان او شاید هنوز متولد هم نشده بودند، این روزها ادعای انقلابی و امام شناسی دارند. خوشبختانه هنوز نسل اول انقلابیون زنده اند. (البته نه بقول آقای سمتی که درباره هاشمی نوشته اند ۹۰ ساله. چون هاشمی هنوز ۷۹ سال دارد. و در عالم سیاست، این سن زیاد نیست. دهها سیاستمدار زبده در عالم  بوده و هستند که همین حدود سن و سال دارند). آنها می توانند روایت های دست اولی از سالهای پرحادثه انقلاب برای ما بگویند. بشرط آنکه حوصله کنیم و تا چیزی مطابق خواستمان از آنان نشنیدیم فریاد و بانگ برنداریم.

اینجانب هیچ تعصبی روی هاشمی یا هیچ کس دیگر ندارم اما با استدلال سمتی و سمتی ها هم مخالفم فقط به یک دلیل. یادتان باشد هاشمی رفسنجانی اگر هویتی و موجودیتی دارد به خاطر انقلاب است. بی شک او آنقدرها باهوش است که بداند نباید بر شاخه بنشیند و بن ببرد.

محمد علی پورفلاح

۴۲ نظر

 1. بافقی می‌گه:

  خدا ما را از راه انصاف به در نکند.
  برادر پورفلاح مرحبا
  اما چه کنیم در مورد این جماعت باید گفت
  …آنچه به جائی نرسد فریاد است

 2. دلسوز می‌گه:

  افرین علی اقا عالی و منطقی جواب دادی این را هم بگویم ۸۵ درصد مردم ایران بانظر سمتیها مخالفند هر چند انها ساز خود میزنند و عده ای هم پای ان میرقصند

 3. امیرمحمد می‌گه:

  قربون قلمت پورفلاح

 4. ali می‌گه:

  احسنت جناب پورفلاح .

 5. علی فروزانی می‌گه:

  آقای پورفلاح شما کلا اظهار نظر نکن/ببخشیدا……..

 6. علیرضا می‌گه:

  اینا حرف بیخوده….
  مردم دیگه ایقدر شعور دارن که با حرف امسالی مثل شما گمراه بشن

 7. طاها می‌گه:

  خدا لعنت کند دشمنان نظام رو….
  بهههههههههههههههله آقای پورفلاح

 8. محمد اشرفی می‌گه:

  اگر چهار نفر مثل شما تو این نظام باشه نظام دیگه نیاز به دشمن نداره

 9. ثمین می‌گه:

  فقط ۴تا … مثل شما از هاشمی حمایت میکنند

 10. منصف می‌گه:

  من مطمعنم نظر دهندگان قبلی ( علی فروزانی – علیرضا – طاها – محمد اشرفی – ثمین ( همه یک نفر هستند . اگر کمی به زمان گذاشتن این نظرات و لحن اونها دقت کنید متوجه میشید 😀

 11. بافقي می‌گه:

  آقای پورفلاح عزیز . دستت درد نکنه . عالی بود برادر .

 12. بهنام می‌گه:

  از امسال آقای پور فلاح ۴ تا که هیچ ۶۰ میلیون هم بیشترتو ایران هستند شما به فکر اطرافیان خود باشید کمی تو شهر بگردین از مردم بپرسین

 13. یادگار می‌گه:

  ولله آیندگان به هم عصری ما با بزرگانی همچون امام راحل . مقام معظم رهبری و آیت الله هاشمی رفسنجانی و شهدای نورانیمان خبطه میخورند و بر اعمال و رفتار و گفتار … برخی از هم عصری های ما که در قبال این بزرگان روا میدارند لعن میفرستند و تاریخ شهادت میدهد که چگونه افرادی نان به نرخ روز خور و آب به آسیاب دشمن ریز با تفرقه افکنی و دنیاطلبی دین مابانه باعث و بانی عقب ماندگی و درماندگی مملکت و ملتی شده و دین خدا را برای منافع دنیوی خود به بیراهه کشانده اند و لعنت خدا بر دشمنان دانا و دوستان نادان این تنها ملت شیعه در جهان .

 14. محمد می‌گه:

  آقای پورفلاح تو حمایت نکنی کی حمایت کنه همین افراد شمارا سرکار بردند وحالا هم وظیفه شماست حمایت کردن از اونها

 15. رنجبر بافقی می‌گه:

  با سلام
  دوستان لطفا مدلل همچون جناب پور فلاح کامنت بگذارید .
  ممنون

 16. بافقی می‌گه:

  اگر هاشمی هوشیار بود بچه هاش جمع می کرد که اینقدر فتنه نکنندو خودش و خانمش بخاطر تقلبی که نشده بود و تمام وزیران و رییس جمهور جدید در مجلس اقرار کردند کشور را به آشوب کشید و تا لبه پرتگاه فرو پاشی پیش برد و اگر نبود درایت و بصیرت امام خامنه ای الان مارا مثل مردم سوریه توسط وهابیون سر می بریدند، پس برادر فلاح زیاد به هوشیاری این آقا خوش بین نباش و اینقدر ساده به مسائل نگاه نکن و ملاک را به حال افراد ببین ؟؟؟!!!!

 17. شهروند می‌گه:

  جناب پورفلاح وامثال پورفلاحی هااگریک لحظه به یادشهدابودیدوفداکاری های انهارابه یادمی اوردیداین حرفهارانمیزدید

 18. محمدعلی می‌گه:

  آقای منصف از کجا اینقدر مطمئن هستید نکنه…
  ولی در کل آقای پورفلاح زیاده روی کردن

 19. ایمان می‌گه:

  آقای پورفلاح همین افرادی مثل شما کشور را به … کشیدن

 20. سعید می‌گه:

  بیچاره رهبر که از دست داخل و خارج باید غصه بخورند

 21. ابراهیم می‌گه:

  احسنت اقای پورفلاح حقیقت همیشه برای عده ای تلخ بوده و خواهد بود اگر هاشمی مشکلی داشت مقام معظم رهبری با کسی تعارف نداشته و حکم ایشان را برای تشخیص مصلحت صادر نمی کردند ولی چه کنیم که همیشه عده ای کاسه داغ تر از اش هستند و خود را صاحب انقلاب می دانند واز رهبری همیشه جلوتر هستند فدای اقا بشم که همیشه صبور هستند و مقاوم لبیک یا خامنه ای

 22. رهن ما می‌گه:

  ای ول آقای پورفلاح ای کاش شما سردبیر سایت بافق فردامیشدید

 23. بافقی می‌گه:

  پورفلاح—>کارمند دانشگاه آزاد

  هاشمی—>صاحب دانشگاه آزاد
  نتیجه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 24. بافقی می‌گه:

  پایگاه خبری انصارحزب الله :۱- خیلی‌ها معتقدند هاشمی رفسنجانی استاد سیاست است! مخصوصا آن وقتها که پای خطر در میان باشد! مثلا آن زمانی که «مهاجرانی» را روی مین «مذاکره مستقیم» فرستاد و خود در کنار به تماشا ایستاد تا حساسیت جامعه نسبت به حذف «مرگ بر آمریکا» را بسنجد!

 25. بافقی می‌گه:

  «مهاجرانی» که مرگ بر آمریکا را «بازی با یخ» خوانده بود، سنگ روی یخ شد و هاشمی به روی خودش هم نیاورد و جامعه هم پیگیری نکرد که آیا مهاجرانی سر خود مرتکب «مذاکره مستقیم» شده یا بااشاره یک مافوق، چشم‌بسته، پا در میدان مین گذاشته است!

 26. بافقی می‌گه:

  جناب هاشمی رفسنجانی بخشی از تاریخ معاصر کشور ماست! نیم قرن سابقه فعالیت سیاسی ایشان را به جزئی لاینفک از تاریخ ما تبدیل کرده و چه خوب و لازم است که ایشان ناگفته‌های بیشتری از دیده‌ها و شنیده‌های خود بازگو کنند! شنیدن این ناگفته‌ها حق مسلّم نسل امروز و آیندگان است!

 27. بافقی می‌گه:

  آقای هاشمی باید بگویند چه کسی در ماجرای «مک فارلین» خیال مذاکره با آمریکایی‌ها را داشت؟ آیا مک فارلین و الیور نورث همین جور سر خود و خودجوش به تهران آمدند؟ مگر ممکن است این افراد در این سطح بدون دعوت به ایران سفر کنند؟ آن هم در سال ۱۳۶۵؟ آیا جناب هاشمی به یاد می‌آورند که امام پس از اطلاع از این ماجرا با قاطعیت هرگونه مذاکره را ممنوع و مک‌فارلین (و طرف ایرانی‌اش) را دست خالی و حسرت به دل روانه آینده کردند؟

 28. رضا می‌گه:

  هویتتان راگم کرده ایدکه این حرفهارامیزنیدلطفاکمی بیندیشیدا.پ

 29. رنجبر بافقي می‌گه:

  اقای پور فلاح برو زبان تخصصی بخون عزیزم می ترسم بیفتی

 30. محمد رنجبر بافقي می‌گه:

  همه همشهریان عزیز در ابراز عقیده ازاد هستند
  از همگان تشکر می کنم

 31. حامد فخاری زاده می‌گه:

  نظر ما به نظر آقای پورفلاح نزدیک تر است :>

 32. داود می‌گه:

  آقای محمد
  اگه آقای پور فلاح با تحصیلات ،شعور، ادب و فهم نتونه سرکار بره که فاتح بقیه رو باید خوند
  یه کم به این دور و ورت نگاه کن ببیین بقیه چه جور رفتن سرکار
  ببین مسئول … با حمایت کی رفته سرکار و … اصلا خودت چه جوری رفتی سرکار

 33. شیفته شوما می‌گه:

  آقا یا خانم بافقی شما چقدر تاریخ می دانی!!!!!!!!!!!!!!
  اهههههههههههههسنت بر شما

 34. رضا می‌گه:

  اقای هاشمی تشنه قدرت است وکاری به چپ وراست ندارد.کاش به اتفاقاتی که بعداز دوره دوم ریاست جمهوری ایشان برای تغییرقانون اساسی بنفع ایشان برای ادامه ریاست جمهوری درحال وقوع بود هم اشاره ای می فرمودیید.

 35. نااشنا می‌گه:

  بااحترام به نظر همه دوستان .واقعا چی شد که طی این سالها هاشمی دوباره به محبوبیت سالها قبل خودش رسید؟

 36. علی می‌گه:

  هاشمی دیگردر سیاست مهره ای سوخته است.ایکاش کمی به سخنان رهبرمان توجه میکردیم تاهمه چیز را بفهمیم!!!

 37. منتقد می‌گه:

  سلام
  تصور من از هاشمی رفسنجانی اینست که چون فکر می کند انقلاب و نظام را خودش ایجاد کرده است لذا هنگام مرگ می تواند آنرا با خود به گور ببرد. لذا تنها راه حل برای ایشان در صورتی که به این بریدن ها ادامه دهد مردن است و بدانید که اگر خدای ناکرده آقا نظرش از ایشان برگردد و نفرین شود نیازی به هل دادن نیست و ملک الموت امانش نمی دهد کما اینکه بعضا خار در چشم بودند و یک هفته ای سرطان گرفتند و مردند.

 38. حمید می‌گه:

  جناب پور فلاح از شما بیش از این انتظار نیست …. مگر اینکه امثال شماها در این مشک خشکیده بدمید تاهم خودتان را مشغول کرده باشید وهم امیدواری به این … باشید خدا شما را با ایشان محشور گرداند البته در دنیا از باغهای پسته اش ( مواظب باشید گرمیتان نشود)

 39. بافقی می‌گه:

  اگر ما به صدر اسلام و واقع غدیر و حوادث پس از آن نگاه کنیم تنها دلیلی که باعث شد حضرت علی (ع)دست به شمشیر نبرند و در برابر کسانی که خلافت و جانشینی ایشان را غصب کردند قیام نکند ،حفظ و نگهداری اصل و اساس اسلام می باشد و اگر نبود این فداکاری الان فقط از اسلام چیزی نمانده بود و یا اسلام وهابیها فقط مانده بود ،بنظر من امروز هم همین واقع دوباره دارد تکرار می شود و امام خامنه ای فقط به دلیل حفظ واصل نظام و اسلام و جلوگیری از جنگ داخلی و هجوم غربیها ،خون دل می خورد ودر برابر این سرمایه داران و تکنو کراتهای داخلی سکوت کرده اند تا انشاء الله سر فرصت و با ظهور منجی به حساب همشون رسیدگی شود .

 40. رضايي.جانبازشيميايي می‌گه:

  بعضی از دوستان که درزمان جنگ وزمان انقلاب ندیدند چطور آقای هاشمی ورهبرعزیزمون دست راست وچپ امام بودندوچه خون دلهابرای انقلاب و نظام که نخوردند.آقایان از راه رسیده باید هم به امام ویاران امام خورده بگیرند نه جنگی دیده اندونه غصه ای خورده اندحالا میخواهند فرزندان انقلاب و انقلابیون را فدای انقلاب کنند همان قضیه ای که میگفت (( انقلاب فرزندان خود را میخورد))

 41. امین می‌گه:

  اقای پور فلاح مردم بافق فهیم تر از این هستند که تحت تاثیر افراد غیر بومی مصیبت اور قرار بگیرند اینها همان کسانیهستند که سالهای متمادی با مایه گذاشتن از اسم دیگر بزرگان به بافق ضربه میزنند این اقای س وگفتارش ایا ارزش جوابداشت ؟وقتی شما جواب میدهید بعضی ها خیالمیکنند این فرد عددی هست وقتی به سن دانش اموزی انها مراجعه کنید خواهید دید که چه جوری هستند وقتی مقام معظم رهبری ایشان را تائید کرده وبارهابر بزرگی این رادمرد دنیا یاداوری مینمایند ماها چه کسی باشیم که بخواهیم با ..بر نادانی خود اصرار ورزیم طلا همیشه طلا وزغال همیشه سیاه

 42. ناشناس می‌گه:

  آقای امین گل گفتی