چهارشنبه ۳ام خرداد ۱۳۹۶ ۱۱:۲۵:۰۵ قبل از ظهر

مصرف لیموترش، بدن را در برابر بیماری‌های عفونی محافظت می‌کند

کد خبر: 29496
تعداد بازدیدکننده: 111
تاریخ: ۰۳ آبان ۱۳۹۲

یک کارشناس تغذیه در یزد گفت: لیموترش غنی از ویتامین C است و این نوع ویتامین، بدن را در برابر بیماری‌های عفونی محافظت می‌کند.

یوسف نقیایی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) – منطقه یزد، بیان کرد: یک عدد لیمو ترش حاوی ۳۰ کیلو کالری انرژی، ۱۰٫۵گرم کربوهیدرات، ۰٫۷ گرم پروتئین، ۰٫۲ گرم چربی، ۰٫۶ گرم فیبر خوراکی،‌ ۰٫۵ میلی‌گرم آهن و ۲۹٫۱ میلی‌گرم ویتامین C است.

وی بیشترین ماده تشکیل دهنده موجود در لیمو را کربوهیدرات‌ها عنوان کرد و ادامه داد:‌ نوع کربوهیدرات‌های لیموترش از نوع فروکتوز می‌باشد بنابراین مصرف این میوه برای بیماران دیابتی مشکلی ایجاد نمی‌کند و این افراد می‌توانند به راحتی از آن استفاده کنند.

این کارشناس تغذیه با تاکید بر نقش آنتی اکسیدان و قابلیت جذب آهن در بدن توسط ویتامین C موجود در لیمو گفت:‌ از آنجا که لیموترش ماده غذایی غنی از ویتامین C است و این نوع ویتامین، بدن را در برابر بیماری‌های عفونی محافظت می‌کند بنابراین توصیه می‌شود این ماده غذایی به همراه هر نوع غذایی اعم از خورشت و ‌سالاد مصرف شود.

نقیایی تصریح کرد:‌ از آنجا که از لیمو ترش، آبلیموهای صنعتی و دستی تهیه و مصرف می‌شود، باید گفت آبلیموهای دستی در بطری‌های تیره یا در محل‌های تاریک از جمله کابینت و یخچال نگهداری شوند، چرا که ویتامین C موجود در آن به نور و حرارت حساس بوده و از بین می‌روند.

وی خاطرنشان کرد: در آبلیموهای صنعتی نیز باید به کد بهداشتی، ‌پروانه ساخت و مهر استاندارد کالا توجه شود و از مصرف آبلیموهای با مارک‌های غیر معتبر اجتناب شود.