پنج شنبه ۴ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۳:۴۲:۰۳ بعد از ظهر

وقتی انصاف در معاملات رنگ میبازد

کد خبر: 29744
تعداد بازدیدکننده: 224
تاریخ: ۰۹ آبان ۱۳۹۲

2222

هرکدام از ما بنا به ضرورت مایحتاج خود را از مغازه ها وفروشگاه های مختلفی تهیه میکنیم .یکی از مغازه هایی که بنده از آن خرید میکنم نسبت به مغازه های  مشابه قیمتهای کمتری دارد بطور مثال جنسی که در مغازه کناری ایشان ۵۵۰۰ تومان است ایشان ۴۵۰۰ تومان میفروشند.کنجکاو بودم که علت این تفاوت قیمت را بدانم تا اینکه  شب گذشته فرصتی شد تا از فروشنده سؤال کنم .جواب جالب بود .اجناسی را که از عمده فروشی میگیرم با سی در صد سود میفروشم.حتی اگر قرار باشد دفعه بعد  پنجاه درصد گرانتر بخرم  سود خودم را بیشتر نمیکنم  من ارزان خریده ام ارزان هم میفروشم.تابعد خدا بزرگ است

بیش از بیست سال قبل دوست کاسبی داشتم که درصدسود مغازه اش ده درصد بود وتحت هیچ عنوان بیشتر نمیفروخت.همیشه هم راضی  وشاکر بود.سئوالات زیادی دارم. چرا درصدها بالا رفته؟

به نظر شما چرا در این زمان کاسبی که سی درصد سود میبرد منصف  محسوب میشود؟

آیا دراین مورد قانون ونظارتی هم هست؟

خانم من سال گذشته  مسیر مدرسه تا خانه را هرروز حدود ساعت دوازده با تاکسی طی میکرد.کرایه ها جالب بود.(۳۰۰-۵۰۰-۷۰۰-۱۰۰۰-۱۵۰۰) تومان. جالبتر اینکه از هرکدام از رانندگان نرخ این مسیر را میپرسیدی  حاضر بود به قرآن و….آدم وعالم قسم بخورد که کرایه این مسیر همین مقدار است که من میگیرم.هرکسی برای خودش  نرخی دارد. مغازه ها هرطور که بخواهند میفروشند دستگاههای نظارتی  کجایند ؟

اصلا بیخیال مسئولین مگر هرکسی در مقابل کارهایش لااقل نزد خدا مسئول نیست؟

چرا مردم به حق خودشون قانع نیستند؟

چرانقش دین درمعاملات کم رنگ شده ؟

آیا هرکس روز اول ماه محرم سیاه بپوشدو در هیئتها عزاداری  کند ویک جلد قرآن مجید داشته باشد مسلمان است؟

الکاسب حبیب الله..آیا دوستان خدا ……

لطفا ادامه  جمله آخررا شما بنویسید من نتوانستم چیزی بنویسم.

                                                                                                      محمد رضا رضایی

۱۲ نظر

 1. yas می‌گه:

  آیادوستان خداباید کاسبانی اینچنینی باشند؟؟هرچیزی را به هرنرخی که دوست دارند حساب کنند؟متاسفانه در دوره ای به سر میبریم که اکثرمردم فقط و فقط به فکر اصلاح ظاهرکار خودهستندونقش دین واعتقادات در کارهاخیلی کمرنگ به نظر میرسد.با تشکراز مطلب خوب شماکه واقعا حرف دل خیلی ها است.

 2. 123 می‌گه:

  مسئول یعنی کسی که باید از اون سوال شود از وظایفی که بر عهده اوست و او باید انجام و نمی دهد
  از فرماندار یا معاون ایشان به خاطر انتخاب مسئولین مربوطه هر اداره که تحت چه شرایطی انتخاب می کنند و بر اساس چه ملاکهایی ؟
  اگر مسئولی واقعا مسئول و خدا ترس بود وظایفش رو انجام می داد و متاسفانه شهرستان بافق دست عده ای خاص هست و باید طبق نظر آنها انتخاب مسئول صورت پذیرد هر کس که بتواند جلوی این قشر بیشتر سر خم کند اون فرد حال و روز خوبی دارد
  همه این مسائل بر می گردد به آیه شریفه ویعمل مثقال ذره خیر یره و یعمل مثقال ذره شر یره

 3. حامد می‌گه:

  خوب گفتی آقای رضایی

 4. همشهری می‌گه:

  سلام این دوست عزیزراست می گوید من هم همین مشکل راداشتم حدود۳ماه قبل برای خرید یخچال به مغازه ای دربلواروحشی بافقی رفتم (فروشگاه معتبری بود …)یخچال ایران شرق دوقلو قیمت کردم روش نوشته بد ۳/۲۰۰/۰۰۰هزارتومان روز بعددوباره دونبال گشتم ورفتم مغازه ای دربلوارپانزده خردادکه تازه تاسیس شده بود همان یخچال باهمان مارک قیمت کردم گفت ۲/۸۰۰/۰۰۰هزارتومان اصلاباورم نمیشدبین این دومغازه فاصله ۱۰۰۰متربیشترنیست ولی ۴۰۰/۰۰۰هزارتومان تفاوت قیمت واقعانظارت وجودنداردمسئولین نظارت کنندہ متشکرم

 5. بانو می‌گه:

  بی انصاف (بعضی بازاریان)

 6. بابا می‌گه:

  از فرماندار عزیز بپرسید که چرا یه فرد غیر بومی برای رئیس اداره بازرگانی انتخاب کردند؟

 7. مریم می‌گه:

  سلام امان از بی انصافی که مردم این زمانه از آن رنج می برند وهیچ سازمانی نیست که به داد آنها برسد ازشما ممنونم که این مسائل را مطرح نمودیدشایدباخواندن این مقاله مسئولان برای رفع مشکل مردم آستینی بالا بزنند.

 8. بافقی می‌گه:

  با سلام
  اگر مردم گرانفروشی را یا هر کاری که غیرقانونی است اعتراض میکردند و پیگیر نیز میشدند بخدا قسم چنان خوب میشد که باور نمیکردید ولی چه کنم که هرچی و هر کارمان کردند سکوت میکنیم و قبول میکنیم
  آقای رضایی ممنون

 9. پدر می‌گه:

  با سلام در جواب بابا باید بگم تا جایی که بنده اطلاع دارم بهتر ه از … پرسید چون ایشون هم دستی در این موضوع دارن جناب فرموندار که غیر بومیه ورفتنی……..

 10. شهروند می‌گه:

  دایی رضا شما هم دلت خوشه.فقط کلاتو بگیر تابرش ندارن

 11. شاگرد می‌گه:

  اقا رضا کی گوش میکنه

 12. م .ف از آلمان می‌گه:

  با سلام
  در ابتدا باید بگم که خیلی خوشحالم از اینکه یک نفر بلاخره حرف دل خیلی از مردم رو زد مردمی که به هر دلیلی نمیتوانند به راحتی حرف خودشون رو بزنند و در ادامه اینکه من فکر میکنم بسیاری از کسانی که در ایران هستند فقط ادعای دیندار بودن میکنند چه بسا همین افراد اگر منفعتشان به خطر بیوفته حالا به هر دلیلی حاضرند حتی خیلی از مبانی دینی رو هم زیر پا بزارند و اینجاست که باید گفت دیندار بودن دلیلی بر درست بودن نیست .