سه شنبه ۲ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۳:۱۱:۰۵ بعد از ظهر

گیاه آنغوزه یا هنگ

کد خبر: 2990
تعداد بازدیدکننده: 2202
تاریخ: ۲۹ فروردین ۱۳۹۱

نزدیکیهای سال جدید که میشه توی کوچه پس کوچه های روستاهای منطقه سبزدشت و معمولا شهر بافق بوی تند وتیزش توجه همگان را به خود جلب می کند حتی اگر صد متر آنطرفتر باشی با نسیمی ملایم بوی تند و منحصر بفردش توجهت را جلب می کند.
آری بوته هنگ را می گویم !!!!
گیاه اَنغوزه( (anghuzeرا نیز  هنگ(heng)می گویند.اگر در زمستان باران ببارد به فصل بهار در دامنه کوهها می روید از این گیاه آشی می پزند که به آش هنگ شهرت دارد اگر چه بوی تندی دارد اما به مذاق خیلی ها خوشمزه و خوش خوراک است. بعضی ها نیز که شیره ی گیاه هنگ را می گیرند البته زحمت زیادی دارد چون بایستی ابتدا با تکیه ی دو سنگ به یکدیگر سایه بانی برای هر بوته درست کنند و بعد از چند روز برگ های بوته را از قسمت انتهایی آن که به ریشه وصل است جدا و قسمت باقی مانده را تیغ بزنندو پس از چند روز شیره و صمغی از آن تراوش میکند که همان انغوزه است و این کار پیش از طلوع آفتاب انجام میگیرد که در حال حاضر کمتر کسی به این کار اشتغال دارد حداقل  در شهرستان بافق .در گذشته پس از جمع آوری آن را به یزد می بردند و از آنجا به کشور هندوستان صادر میکردند.از گیاه انغوزه در موارد درمانی و درست کردن ترشی نیز استفاده می شود.
گرچه هنگ ماده بد بوو نا خوش آیند است اما ادویه ایکه از این شیره متعفن مى سازنددر سراسر جهان مورد نیاز است هنگ که در زبان لا تین آنرا (فیرولا آسافویتیدا) میگویند موارد فراوان استعمال طبى دارد و یکرشته از امراض، را برطرف می کند.
خواص  درمانی :   تقویت کننده معده   . ضد رطوبتهای بلغمی   . ضد ام الصبیان(صرع کودکان) ، ضد عفونی کنندهء دهان و آن را روی دندان پوسیده یا در حال پوسیدن قرار دهید درد دندان را ساکت می‌کند.  ضد انگل و رطوبت داخل دستگاه گوارش. ضد تشنج.  پاد زهر نیش حشرات و جانوران: مقداری صمغ را در روغن زیتون حرارت داده حل کنید و آنرا بصورت گرم گرم بر محل نیش حشرات.ُ
از هنگ بعنوان خوراکی استفاده های متنوعی می شود دوست داشتنی ترین و اصیل ترینش همان آش هنگ است که بسیار خوشمزه است بصورت ترشی نیز تهیه می شود بصورت خام قابل خوردن است و گلو را کمی اذیت می کند چون بسیار تند است بعضی پخته شده آن را بصورت آبپز با ماست می خورند که بسیار طعم لذیذی دارد برخی آن را در آفتاب خشک نموده و بصورت پودر همراه دوغ مصرف می نمایند
هنگام نوروز بافق  رسم است که یکروز به اتفاق اعضای خانواده به نیت چیدن هنگ به کوه می روند و علاوه بر یک گردش بسیار به یاد ماندنی هنگ می چینند  و شاید واقعآ لذت بخش است ؟ نمی دانم ، تجربه کنید بد نیست !

معمولا این بوته در منطقه حفاظت شده کوه بافق ، ارتفاعات بیشه در ،  ارتفاعات و تپه های مشرف به روستاهای دولت آباد و شیطور ، گردنه گزو در منطقه سبزدشت می روید.

اوقات خوش توام با سلامتی و در کنار دیگر اعضای خانواده در ایام بهار برایتان آرزومندیم.محمد علی عبداللهی

۱۱ نظر

 1. محمد می‌گه:

  ممنون از مطلب شما

 2. علی می‌گه:

  مطلب بسیار جالب و قابل استفاده ای بود کاش در مورد سایر گیاهان منطقه نیز مطلب می زدید.

 3. رضا می‌گه:

  ممنون استفاده کردیم

 4. کاظم می‌گه:

  دست شما درد نکنه .

 5. امین می‌گه:

  سلام ممنون
  منطقه ما هم زیاد هست
  خراسان جنوبی شهرستان سرایان روستای چرمه
  حتما بیایید روستای ییلاقی خوبیست.

 6. عارف می‌گه:

  با سلام ماهم در خوروبیابانک زندگی میکنیم اواین گیاه در بیابان های اطراف روستای ما رشد میکنه گیاه فوق العاده ای است وما علاوه بر موارد ذکر شده حالت شور هم درست میکنیم

 7. حدیث می‌گه:

  سلام. سال ۹۶ به همه دوستان تبریک میگم. حتما از این گیاه برای ضدعفونی کردن باغچه استفاده کنید.

 8. احمد ترابی می‌گه:

  سلام این گیاه در شهر فرخی زیاده ولی کسانی که شیره اونا میگیرن بی توجه به این هستن که بعد از شیره گیری گیاه از بین میره.
  در کل خیلی گیاه جالبیه من خواصشا نمیدونستم.

 9. قاسمی می‌گه:

  درکوهای لکه سیاهم زیاد است.درمان رماتیسم وکمردرد هم میباشد

 10. کورش می‌گه:

  این گیاه درکوههای اطراف حرجند هم ازتوابع راور کرمان هم میروید

  سال نو مبارک