یکشنبه ۷ام خرداد ۱۳۹۶ ۱۰:۵۲:۴۰ بعد از ظهر

منابع طبیعی بافق در ۶ ماه نخست سالجاری

کد خبر: 29975
تعداد بازدیدکننده: 81
تاریخ: ۱۳ آبان ۱۳۹۲

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بافق، عملکرد ۶ ماهه نخست سال جاری این اداره را شرح داد.
ابوالفضل دلاوری پور با اشاره به تهیه طرح جامع احداث پارک جنگلی وحشی بافقی ( بیشه در ) به مساحت ۵۰ هکتار افزود: رمپ ورودی و خروجی در حال احداث و روشنایی پارک به شبکه برق سراسری متصل گردیده است.
وی با بیان اینکه مساحت مراتع ممیزی شده این شهرستان بیش از ۲۲۰ هزار هکتار با ۶۰ سامانه عرفی (۲۸ سامانه مرتع تابستانه و ۳۲ سامانه مرتع زمستانه ) می باشد، تصریح کرد: در سالجاری ۱۳ فقره مرتع تابستانه دارای طرح مرتعداری زیر پوشش مزایای بیمه مرتعداری قرار گرفته است.
 پرداخت خسارت وارده به مراتع بیمه شده، تسطیح حدود ۱۱۵ کیلومتر مسیرهای مراتع و تجدید ممیزی مرتع تابستانه سرگدار شیطور از دیگر اقدامات انجام شده بخش مرتع در ۶ ماهه نخست سالجاری می باشد.
این مقام مسئول از پیشرفت چشم گیر عملیات بیابانزدایی خبر داد و گفت: در بخش بیابانزدایی، اجرای عملیات آبیاری به کشت های سنواتی سال ۹۰ در سطح ۷۵ هکتار، کشت های سنواتی سال ۸۷ تا ۸۸ در سطح ۴۶۴ هکتار و بهسازی ۶ کیلومتر راه دسترسی کشت های سنواتی گودگوار شهرستان بافق نیز انجام شده است.
ابوالفضل دلاوری پور با اشاره به اینکه تاکنون ۵۴۰ هکتار از اراضی حساس به فرسایش واقع در منطقه گودگوار و در جوار روستای رضاییه بافق بیابان زدایی گردیده است، گفت: برای محدوده عملیات بیابان زدایی ۲ هزار و ۷۵۰ هکتار پیش بینی گردیده است و در صورت تأمین اعتبارات مورد نیاز، پروژه تا سال ۱۳۹۵ به اتمام می رسد.
دلاوری پور افزود: در بخش آبخیزداری، پروژه احداث آب نمای روستای حسن آباد با هدف کنترل  و مهار سیل و تغذیه سفره های آب زیرزمینی با پیشرفت ۷۰ درصدی در حال انجام است که تا اواخر آبان ماه به مرحله بهره برداری خواهد رسید.
وی با بیان اینکه عرصه های منابع طبیعی بافق وسعتی بیش از ۸۵۰ هزار هکتار است و ۹۸ درصد از سطح شهرستان را در بر می گیرد اضافه کرد: از اردیبهشت ماه سال جاری ۱۷ نفر ازمتجاوزین به  ۳۶ هزار و ۸۵۰  مترمربع از اراضی ملی و دولتی شهرستان بافق با تنظیم شکواییه کیفری از طریق مراجع قضایی به منظور بازپس گیری تحت پیگرد قانونی قرار گرفتند.
وی از اطفاء حریق در جنگل های گز دست کاشت محور جاده بافق- یزد خبر داد.
همچنین وی مشارکت مردم را در حفظ عرصه های منابع طبیعی و اطلاع رسانی یادآوری کرد و ادامه داد: مردم به هنگام مشاهده قطع درختان در محدوده جنگل های طبیعی و دست کاشت، بوته کنی در مراتع، برداشت غیر مجاز گیاهان دارویی و شن و ماسه، فعالیت های غیرقانونی اکتشاف معادن و راهسازی، تصرف و تجاوز به اراضی ملی و دولتی و نیز وقوع حریق  سریعاً این اداره را مطلع نمایند.
رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بافق خاطر نشان کرد: جلسات آموزشی برای آشنایی بیشتر مرتعداران چون مدیریت چرا، آشنایی با طرح های مرتعداری، هم اندیشی با بهره برداران بخش منابع طبیعی و انجمن صنفی مرتعداران برگزار گردید.
وی بر ضرورت توجه هر چه بیشتر مسئولین تأکید کرد و افزود: برای رسیدن به اهداف منابع طبیعی، کاهش خسارت های ناشی از طوفان و افزایش فضای سبز نیاز به توجه مسئولین به این امر و تأمین اعتبار مورد نیاز می باشد.
در پایان ابوالفضل دلاوری پور از تلاش های ارزشمند و ثمربخش کلیه مسئولین استان و شهرستان و همچنین مردم در تحقق اهداف بخش منابع طبیعی و آبخیزداری قدردانی و تشکر کرد.