شنبه ۶ام خرداد ۱۳۹۶ ۱۱:۱۸:۲۸ قبل از ظهر

سهم ناچیزبافق از صنعت ریلی کشور در سال ۹۰

کد خبر: 3014
تعداد بازدیدکننده: 180
تاریخ: ۳۰ فروردین ۱۳۹۱

مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران در یادداشتی به بررسی عملکرد صنعت ریلی در سال ۹۰ پرداخته است.

به گزارش گروه دریافت خبر ایسنا، عبدالعلی صاحب‌محمدی در این یادداشت تاکید کرده است:شرکت راه آهن تلاش می کند تا با بهره گیری از ابزارها و اقداماتی همچون توسعه زیرساخت‌ها، گسترش شبکه ریلی ، ارتقای سطح بهره وری نیروی انسانی، خصوصی سازی درحد تکفل امورحاکمیتی، افزایش سهم تدریجی راه آهن درحمل و نقل و ترانزیت، توسعه ناوگان ریلی توسط بخش غیر دولتی و انتقال دانش و فناوری های جدید در جهت تثبیت جایگاه خود در عرصه حمل و نقل و پاسخ گویی به تقاضای روزافزون مخاطبین گام بردارد

بخش حمل و نقل به عنوان یکی از مهم ترین بخش های زیربنایی، نقش مهمی را در تحرک و پویایی جامعه جهت دستیابی به اهداف برنامه های توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور ایفا می کند.

بی تردید هر یک از شاخه های حمل و نقل اعم از زمینی، دریایی و هوایی از ویژگی های خاص مربوط به خود برخوردار هستند اما در این میان نقش ارزنده حمل ونقل ریلی به دلایل متعددی ازجمله حجم کمتر انرژی مصرفی، تاثیرات زیست محیطی، ایمنی و ارزانی ، همچنبن جایگاه ویژه راه آهن ایران به عنوان یکی از کریدورهای مهم جهانی در دسترسی به بازارهای جدید صادراتی درخاورمیانه، آسیای مرکزی، آسیا، اروپا و سایرنقاط جهان درامر مبادلات کالا از اهمیت خاصی برخوردار است.

شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران تلاش می کند تا با بهره گیری از ابزارها و اقداماتی همچون توسعه زیر ساختها، گسترش شبکه ریلی، ارتقای سطح بهره وری نیروی انسانی، خصوصی سازی درحد تکفل امورحاکمیتی، افزایش سهم تدریجی راه آهن درحمل و نقل و ترانزیت، توسعه ناوگان ریلی توسط بخش غیر دولتی و انتقال دانش و فناوری های جدید در جهت تثبیت جایگاه خود در عرصه حمل و نقل و پاسخ گویی به تقاضای روزافزون مخاطبین گام بردارد.

* عملکرد راه آهن در زمینه حمل بار و مسافر*

در بخش مسافری در سال ۹۰ توسط راه آهن ۲۸ میلیون و ۷۰۰ هزار مسافر جابجا شده و میانگین روزانه جابجایی مسافر در شبکه ریلی ۸۰۶۱۷ هزار نفر بوده است.

همچنین عملکرد راه آهن در بخش تناژ بارگیری ۳۳ میلیون و ۱۰۰ هزار تن بوده که نشان از تحقق ۷۷ درصدی برنامه تعیین شده در بخش بار در سال گذشته دارد و در بخش تن کیلومتر بار حمل شده نیز با ۲۱ میلیارد و ۱۰ میلیون تن کیلومتر، ۸۲ درصد از برنامه محقق شده است.

عملکرد راه آهن در سال گذشته در بخش ترانزیت ۹۵۶ هزار و ۵۹ تن بوده است.

در ضمن برنامه هدف گذاری شده راه آهن برای سال جاری در بخش تناژ بارگیری حمل ۳۸ میلیون و ۳۰۰ هزار تن بار و در بخش تن کیلومتر بار حمل شده، حمل ۲۵ میلیارد تن کیلومتر است.

* کاهش ۱۵ درصدی سوانح ریلی طی سال گذشته*

رویکرد اصلی راه آهن جمهوری اسلامی ایران، توجه به مقوله ایمنی است در همین راستا سال گذشته به نام سال ایمنی در راه آهن نامگذاری شده بود. به همین منظور اقدامات متعددی صورت گرفت تا سالی ایمن برای مجموعه حمل و نقل ریلی رقم زده شود که ارتقا سطح آموزشی کارکنان خصوصا پرسنل سیر و حرکت و بروز رسانی سطح علمی پرسنل عملیاتی در اولویت آن بود.

توسعه سیستم های مکانیزه ایمنی و باز تعریف چک لیست های کمیسیون سوانح، همچنین بازنگری و بازآوری آیین نامه و مقررات عمومی از دیگر اقداماتی است که در راستای ارتقا ایمنی و کاهش سوانح ریلی صورت گرفت. مجموعه این اقدامات و تلاش شبانه روزی کارکنان راه آهن موجب شد که حوادث ریلی در سال گذشته کاهش ۱۵ درصدی نسبت به سال قبل از آن داشته باشد.

حوادث خروج از خط ۹ درصد کاهش، برخورد عابر با وسایل نقلیه ریلی ۵ درصد کاهش و برخورد وسایل نقلیه جاده ای با وسایل ریلی نیز کاهش ۴۶ درصدی نسبت به سال ۸۹ داشته است.

طی این مدت حوادث آتش سوزی نیز از کاهش ۳۳ درصدی برخوردار بوده است.

برگزاری مستمر جلسات ستاد ارتقا ایمنی، عزم جدی مسئولان و مدیران راه آهن در جهت پیشگیری و کاهش سوانح ریلی، فرهنگ سازی ایمنی در سطوح مختلف سازمانی، بازدیدهای مستمر کمیسیون عالی سوانح از مناطق راه آهن، بازدید و سرکشی مدیران مناطق و کارشناسان ارشد از طول خط، برگزاری آموزشهای سیار، کلاسهای حین و بدو خدمت و نظارت بیشتر بر عملکرد پرسنل سیر و حرکت از مهمترین عوامل کاهش سوانح ریلی طی سال گذشته می باشد و البته این اقدامات در سال جاری نیز ادامه خواهد داشت.

تهیه فیلم های آموزشی، مستند سازی و تحلیل علل وقوع حوادث ریلی، شناسایی نقاط حادثه خیز ریلی، اقدامات نظارتی و تعیین گروه های گشت محسوس و نامحسوس، دیوارکشی حریم خطوط اصلی ریلی به ویژه در محدوده شهرها و تبدیل گذرگاههای همسطح به غیر همسطح از دیگر اقدامات پیش بینی شده در راستای کاهش سوانح ریلی است.

 

* عملکرد خصوصی سازی در شبکه ریلی*

غیر از شرکت های حمل و نقل چند وجهی سایپا و بالاست، سایر شرکتهای زیرمجموعه راه آهن به بخش خصوصی واگذار شده است. حدود ۹۵ درصد واگن های باری به بخش غیردولتی واگذار و مابقی در حال واگذاری می باشد.

حدود ۴۰ درصد واگن های مسافری به بخش غیردولتی واگذار شده ومابقی در اختیار رجا است که با واگذاری این شرکت به تامین اجتماعی، ۱۰۰ درصد واگن های مسافری به بخش غیردولتی واگذار شده است.

لکوموتیوها نیز در قالب بسته های پیشنهادی تهیه و تدوین شده و با واگذاری اولین پکیج از لکوموتیوها در سال ۹۰، واگذاری نیروی کشش راه آهن آغاز و مابقی تا پایان برنامه پنجم توسعه بطور کامل به بخش غیردولتی واگذار خواهد شد.

* ارتقا سطح کیفی خدمات بخش مسافری*

از دیگر اولویتهای راه آهن ارتقا سطح کیفی خدمات بخش مسافری است،در این راستا در اواخر سال گذشته ۵۹ واگن های مسافری جدید شامل۲۲ دستگاه واگن مسافری جدید، ۱۷ دستگاه واگن دو طبقه اتوبوسی و ۲۰ دستگاه واگن بازسازی شده وارد ناوگان ریلی کشور شد.

از دیگر کارهایی که جمهوری اسلامی ایران به تازگی آغاز کرده نظرسنجی از مسافران قطار است؛راه آهن جمهوری اسلامی ایران در نظر دارد پس از اتمام سفر مسافران قطار، از طریق شماره تلفن‌هایی که مسافران هنگام خرید بلیت ارائه داده‌‌اند، با آنها تماس گرفته و درباره میزان رضایت آنها از کیفیت قطار، خدمات مأموران راه‌آهن و از این قبیل سؤال کند. این پرسشنامه‌ها حاوی سؤالات مختلفی در مورد نحوه خدمت‌رسانی و کیفیت قطا‌ر‌ها در قالب‌ فرم‌های نظرسنجی تخصصی است قطعاً این اطلاع رسانی مسافران در تعیین رتبه‌بندی شرکت‌های مسافری و قیمت بلیت آنها مؤثر خواهد بود.

 

* بازسازی و بهسازی ۵۲۰ کیلومتر خطوط شبکه ریلی*

در سال ۹۰ در مقایسه با سالهای گذشته بازسازی و بهسازی خطوط به طرز مطلوب‌تری انجام شده است؛ بطوریکه ۲۰۰ کیلومتر بازسازی، ۱۳۵ کیلومتر بهسازی، ۱۵۰ کیلومتر احداث خط دوم و ۳۵ کیلومتر احداث خط قطارهای حومه ای در سطح شبکه ریلی صورت گرفته است که افزایش ۱۱۰ درصدی نسبت به سال ۸۹ داشته است.

 

* اهم دستاوردهای صنعت حمل و نقل ریلی در سال ۹۰* – رونمایی از اولین لکوموتیو با موتور دیزل ملی

– کاهش ۱۵ درصدی سوانح در شبکه ریلی

– احداث خط دوم، بهسازی و بازسازی ۵۲۰ کیلومتر از خطوط ریلی

– واگذاری سالانه ۲۰ درصد لوکوموتیوهای راه آهن به بخش خصوصی

– بهره برداری از سیستم مکانیزه قوانین و مقررات سیر و حرکت راه آهن

– نصب اولین سوزن بتنی ساخت داخل در شبکه ریلی کشور

– بهره برداری از سیستم های جدید ارتباطی نظیر ATC و CTC در محورهای مختلف ریلی

– راه اندازی نخستین قطار مسافری میاندوآب- تهران و میاندوآب- مشهد

– بهره برداری از محور ریلی خرمشهر- شلمچه

– ورود ۴۳ لکوموتیو بخش خصوصی به ناوگان ریلی تا پایان شهریور

– راه اندازی نخستین قطار کانتینری بندر عباس – آلماتی در مهرماه سال ۹۰

– احداث ۱۱ تقاطع غیرهمسطح

– ورود ۲۰۰ واگن مسافری به ناوگان ریلی کشور تا پایان سال

بهره برداری از خط دوم محور ریلی بافق- بندرعباس و افزایش ۴۰ میلیون تن به ظرفیت حمل بار توسط شبکه ریلی کشور

– واگذاری تمامی شرکتهای زیرمجموعه راه آهن به بخش خصوصی در راستای اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی

– صدور بارنامه آنلاین در سطح شبکه ریلی

– بهره‌برداری از ۹ رام ریل‌باس و سه دستگاه ترن‌ست

– ورود ناوگان جدید مسافری با بازسازی واگن‌های فرسوده توسط بخش خصوصی

– ورود ۲۰ لکوموتیو و ۲۲ واگن مسافری به ناوگان ریلی کشور در هفته دولت

– اتصال بزرگترین انبار نفت شرق ایران به شبکه ریلی کشور

– رونمایی از ماشین اندازه گیر خطوط ریلی

– راه اندازی سینی دوار لکوموتیو در ایستگاه راه آهن مشهد

– ورود ۵۹ واگن مسافری به ناوگان ریلی کشور

– بهره برداری از ایستگاه مسافری راه آهن شازند

بخشی از پروژه های قابل افتتاح شبکه ریلی در سال ۹۱:

– پروژه سیستم ATC و بلاک بندی ۵۰ ایستگاه در محور دو خطه تهران – مشهد

دارای ۲ بخش سیستم ATC ( سیستم کنترل اتوماتیک قطار) شامل تجهیزات کنار خط، داخل اتاق در ایستگاه هاو داخل لکوموتیو (Onboard ) و بلاک بندی مابین ایستگاه هاشامل کابل کشی طول مسیر وتجهیزات بلاک میانی

اهداف پرو‍ژه : افزایش ایمنی توسط توسط کنترل حرکت قطار متناسب با وضعیت خط و محوطه و افزایش ظرفیت مسیر تا ۳ برابر

– پروژه احداث پل صندوقه ای تله زنگ واقع در محور دورود- اندیمشک

مشخصات پروژه: تابلیه پل به طول ۲۱۵ متر و به عرض ۶/۶ متر و ارتفاع ۳۱ متر از نوع باکس بتنی صندوقه ای اهداف پروژه:

۱- حذف پل قدیم تله زنگ به دلیل تخریب دراثر جنگ تحمیلی

۲- ایمنی بیشتر مسیر

۳- حذف ۲ عدد تونل در ابتدا وانتهای پل قدیم تله زنگ

۴- جلوگیری از کاهش سرعت قطار درهنگام عبور از روی پل

۵- صرفه جویی در مصرف سوخت

– پروژه قطار حومه ای تهران – قم

مشخصات پروژه : طول مسیر ۶۰ کیلومتر، جمع خطوط بلاک و ایستگاه ها۱۳۳ کیلومتر

اهداف پروژه

۱- راه اندازی قطار حومه ای برای سهولت دسترسی سریع و ایمن زائران ومسافران تهران- قم وبالعکس

۲- انتقال خطوط باری از داخل قم به خارج از شهر قم

۳- کاهش زمان سیر قطار های محورهای جنوب وبندرعباس واصفهان

– پروژه انتقال خط آهن تهران- تبریز در منطقه ۱۷ و۱۸ شهرداری تهران به زیر زمین

مشخصات پروژه : عرض داخل تونل:۲۳ متر، ارتفاع : ۷/ ۷ ، طول کلی با احتساب رمپ ها:۹۶۵۰ متر

اهداف و مزایا

۱- کمک به بازسازی بافت فرسوده شهری وارتقای خدمات شهری به شهروندان منطقه ۱۷ و۱۸ تهران

۲- کاهش محدودیت های ترافیک شهری وکاهش سوانح برخورد عابرین و وسائط نقلیه جاده ای با وسائط نقلیه ریلی

۳- کاهش آلودگی های زیست محیطی

۴- ایجاد امکان توسعه آتی حمل و نقل ریلی خط غرب کشور در حین اجرای طرح حاضر

 

*معاون وزیر راه وشهرسازی و مدیرعامل راه آهن