سه شنبه ۹ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۲:۲۰:۱۷ بعد از ظهر

جلسه آموزشی « نحوه تشکیل شرکت تخصصی منابع طبیعی » برگزار شد.

کد خبر: 30434
تعداد بازدیدکننده: 102
تاریخ: ۱۸ آبان ۱۳۹۲

 

800
با حضور معاون اشتغال سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان یزد، رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بافق، قابلیتها و پتانسیلهای تشکیل شرکت های تخصصی منابع طبیعی در این شهرستان ارزیابی گردید.
در این جلسه که با حضور معاون اشتغال سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان یزد، رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی، رئیس و کارشناسان اداره منابع طبیعی و آبخیزداری و جمعی از فارغ التحصیلان رشته منابع طبیعی شهرستان بافق در محل سالن اجتماعات اداره منابع طبیعی و آبخیزداری این شهرستان برگزار شد، فارغ التحصیلان با نحوه تشکیل شرکت تعاونی تخصصی منابع طبیعی و فواید آن آشنا شدند.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بافق ضمن خیر مقدم و خوش آمدگویی و تسلیت به مناسبت فرارسیدن ایام سوگواری سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) هدف از تشکیل شرکت تعاونی تخصصی منابع طبیعی را شرح داد.
ابوالفضل دلاوری پور با بیان اینکه عرصه های منابع طبیعی بافق وسعتی بیش از ۸۵۰ هزار هکتار است و ۹۸ درصد از سطح شهرستان را در بر می گیرد، افزود: شهرستان بافق با داشتن اقلیم طبیعی گوناگون دارای مراتع، جنگلها، و عرصه های بیابانی می باشد که حفظ، نگهداری و احیاء آنها ضروری می باشد.
وی با بیان اینکه این شرکت می تواند  کلیه فعالیت های این اداره را در چهارچوب قوانین و مقررات انجام دهد، تصریح کرد: فعالیت در زمینه حفاظت از عرصه های منابع طبیعی شامل پروژ ه های مدیریت چرا، نظارت بر فعالیت های معدنی، حفاظت از جنگل های دست کاشت و ذخیره گاههای جنگلی و جلوگیری از تخریب و تجاوز به عرصه های ملی و دولتی از جمله این فعالیت ها می باشد.
دلاوری پور، فعالیت در زمینه احیاء، توسعه و بهره برداری از منابع طبیعی را که شامل ایجاد و تقویت پوشش گیاهی در مناطق بیابانی و مرتعی، ذخیره سازی نزولات آسمانی در عرصه های مراتع، احداث آب انبار و آبشخور در مراتع، تهیه طرح های مرتعداری، اجرای سازه ها و پروژه های مرتبط با آبخیزداری، تهیه کروکی های لازم در خصوص واگذاری اراضی به متقاضیان و بسیاری از پروژه های دیگر در بخش منابع طبیعی و‌آبخیزداری را از دیگر امور قابل واگذاری به این گونه شرکت های تخصصی برشمرد.
سپس رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان بافق ضمن اشاره به جایگاه کنونی بخش تعاون و مزایای آن گفت: در عصر حاضر دولت با واگذاری بسیاری از تصدی گری های خود فضا را برای رشد دو بخش خصوصی و تعاونی فراهم نموده است.
علی اصغر نوری سیاست های کلی اصل ۴۴ را یادآر شد و افزود: بخش تعاون می تواند طیف وسیعی از افراد جامعه را در فعالیت های گوناگون اقتصادی در قالب تشکل تعاونی سازماندهی نموده و بجای اینکه افراد خاصی از این فرصت بوجود آمده استفاده نمایند تعداد بیشتری از مردم با تشکیل تعاونی ها، وارد فعالیت های قابل واگذاری گردند.
در ادامه این مقام مسئول ضمن اشاره به تفاهم نامه مشترک فی مابین ادارات کل منابع طبیعی و آبخیزداری و تعاون، کار ورفاه اجتماعی استان، هدف از این تفاهم نامه را بیان کرد: اهداف این تفاهم نامه شامل توسعه فرهنگ کارآفرینی و منابع طبیعی، توسعه همکاری در رابطه با اجرایی شدن کلی اصل ۴۴، همکاری متقابل پیرامون فعالیت های علمی، پژوهشی، آموزشی و اقتصادی، شناسایی و معرفی پتانسیل های منابع طبیعی استان و سازماندهی تعاونی های مرتبط، شناسایی فعالان و متقاضیان فعالیت در بخش منابع طبیعی و آبخیزداری استان و سازماندهی آنها در قالب شرکت های تعاونی می باشد.
نوری حمایت و پشتیبانی از شکل گیری و تأسیس شرکت های تعاونی و طرح های کارآفرین و اشتغال زا در ارتباط با فعالیت های منابع طبیعی و آبخیزداری، شناسایی و استفاده بهینه از فرصت های سرمایه گذاری، ارائه خدمات و مشاوره های حمایتی به کارآفرینان، متقاضیان وشرکت های تعاونی از سوی هر دو دستگاه، شناسایی تصدی های قابل واگذاری اداره کل منابع طبیعی به اعضاء‌تعاونی، متخصصین و فارغ التحصیلان این بخش در قالب شرکت های تعاونی از دیگر اهداف این تفاهم نامه برشمرد.
رئیس اداره تعاون بافق درخصوص نحوه  ثبت شرکت تعاونی، حمایت از تعاونی ها و  تسهیلات وامکانات مالی جهت حمایت از تشکیل و توسعه تعاونیهای تخصصی منابع طبیعی توضیحاتی ارائه داد.
در ادامه معاون اشتغال سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان یزد در زمینه شرح وظایف سازمان، وضعیت موجود شرکت های تخصصی منابع طبیعی استان یزد و نحوه رتبه بندی شرکت در سازمان نظام مهندسی مطالبی بیان نمود.
مهدی جلیلی از فارغ التحصیلان خواست تا روحیه خودباوری را در خود تقویت کنند.
جلیلی آمادگی سازمان نظام مهندسی را برای آموزش و همکاری با فارغ التحصیلان اعلام کرد.
وی با اشاره به تفاهم نامه فی مابین اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری و سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان یزد، اضافه کرد: با توجه به این تفاهم نامه بسیاری از کارهای منابع طبیعی را می توان به شرکت های تخصصی واگذار نمود.
در پایان، جلسه پرسش و پاسخ برگزار گردید.
فارغ التصیلان حمایت همه جانبه و در چهارچوب قانون اداره منابع طبیعی و آبخیزداری، سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان یزد و اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی را خواستار شدند.