سه شنبه ۹ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۱:۵۱:۲۱ قبل از ظهر

افراد سالم حداقل سالیانه یکبار نسبت به انجام آزمایش دیابت اقدام نمایند

کد خبر: 31296
تعداد بازدیدکننده: 136
تاریخ: ۰۵ آذر ۱۳۹۲

رئیس شبکه بهداشت بافق عنوان کرد: افراد سالم حداقل سالیانه یکبار نسبت به انجام آزمایش دیابت اقدام نمایند.

IMG_10007040

مسعود دانشی، در گفت و گو با خبرنگار ما، با اشاره به نام گذاری هفته دیابت، اظهارکرد: دیابت  ۳ نوع است که در نوع یک یا وابسته به انسولین، نوع ۲ یا غیروابسته به انسولین و حاملگی تقسیم بندی می شود.

رئیس شبکه بهداشت و درمان بافق، ادامه داد: دیابت نوع یک یا وابسته به انسولین بیشتر در سنین کودکی و بدلیل مشکل کاهش ترشح انسولین رخ داده و درمان آن با انسولین انجام می شود.

وی افزود: دیابت نوع ۲ بر اثر کاهش ترشح و افزایش مقاومت به انسولین ایجاد شده و بیشتر در سنین بالا اتفاق می افتد.

این مسئول، با اشاره به غربالگری دیابت و کنترل قند خون بارداری از سوی این شبکه، خاطرنشان کرد: دیابت بارداری در خانم های باردار ایجاد و بعضا تا ۶ هفته پس از زایمان ادامه می یابد و ندرتا این دیابت استمرار پیدا می کند.

این پزشک، با این تذکر که دیابت در ابتدا شاید علائم چندان خاصی نداشته باشد، عنوان کرد: پرخوری، پرنوشی و پر ادراری و کاهش وزن می تواند از علائم دیابت باشد.

دانشی، با بیان این مطلب که افراد سالم حداقل سالیانه یکبار نسبت به انجام آزمایش دیابت اقدام نمایند، تصریح کرد: اگر در آزمایش قند ناشتا ۲ بار بالای ۱۲۶ و یا قند معمول روزانه بیش از ۲۰۰ باشد نشانه وجود دیابت در فرد است.

 وی با اشاره به نقش نتایح و علائم ذکر شده و آزمایش برای تشخیص این بیماری، افزود: اگر قند ناشتا ۱۰۰ تا ۱۲۵ و ۲ ساعت بعد از غذا ۱۴۰ تا ۱۹۹ باشد پیش دیابت  و فرد در آستانه خطر است.

وی تصریح کرد: همه افراد بالای ۴۵ سال و افراد پائین تر از این سن که دارای فاکتور خطر مانند سابقه خانوادگی، چاقی، فشارخون، افزایش چربی خون، پیشینه دیابت حاملگی و پیش دیابت باید نسبت به کنترل قند خون اقدام نمایند.

رئیس شبکه بهداشت بافق، در بیان راه های پیشگیری  از این بیماری، گفت: کاهش وزن، کاهش مصرف مواد قندی، انجام ورزش، مصرف میوه و سبزیجات،  کنترل استرس و عدم مصرف دخانیات از جمله مسایل قابل توجه است.

وی، پرهیز از مصرف انواع شیرینی را توصیه و خاطرنشان کرد: کربوهیدرات (قند) مورد نیاز بدن بطور معمول از طریق مصرف انواع مواد غذایی چون سیب زمینی، غلات، ماکارونی و غیره تامین می شود.

 مسعوددانشی، در بیان آمار جمعیت مبتلایان به دیابت شهرستان، عنوان کرد: بر اساس پرونده های تشکیل شده در شهر بافق نزدیک به ۲ و در روستاها حدود ۵ درصد به دیابت مبتلا هستند ولی با توجه به اینکه عده ای برای تشکیل پرونده به مراکز درمانی مراجعه نمی کنند و یا از بیماریشان اطلاع ندارند میزان واقعی بیشتر از این میزان است.

وی تاکید کرد: افراد دیابتی برای تشکیل پرونده به مراکز درمانی شهری و خانه های بهداشت روستایی مراجعه نمایند.

وی در بیان عوارض دیابت، گفت: دیابت شایع ترین علت نارسایی های کلیه و نابینایی در دنیا و این بیماری تقریبا هر ۸ ثانیه یکنفر را می کشد.

وی با اشاره به اهمیت کنترل قند خون، افزود: این بیماری روی ارگانهای اصلی بدن تاثیر گذاشته و باعث سکته قلبی و مغزی، نابینایی، نارسایی کلیوی، عوارض عروقی، عصبی و پوستی نیز می شود.

مسعوددانشی با اشاره به تاثیر ورزش و رژیم غذایی در کنترل قند خون، افزود: هدف ما در درمان دیابت کنترل قند در ۹۰ تا ۱۳۰ بوده و افزایش از این میزان در درازمدت عوارضی بدنبال دارد.

این پزشک، ضمن توصیه برای حفظ وزن مناسب و ایده ال در دیابتی ها و پیاده روی روزانه حداقل نیم ساعته، عنوان کرد: برای بدست آوردن وضعیت چاقی یا لاغری باید وزن بدن را تقسیم بر قد بر اساس واحد متر و به توان ۲ نمایند و اگر عدد بدست آمد بین ۲۰ تا ۲۵ باشد وزن مناسب و پائین تر از این رقم لاغر و بالاتر از آن چاق است.

رئیس شبکه بهداشت بافق، برگزاری همایش دیابت، جلسه آموزشی دیابت در مراکز درمانی شهری، آموزش عمومی توسط بهیاران در روستاها، نصب بنر در ادارت و سطح شهر، ارسال پیامک عوارض این بیماری، غربالگری دیابت و اندازه گیری قند خون نمازگزاران در نماز جمعه، را از برنامه های هفته دیابت در شهرستان برشمرد.

لازم به توضیح است؛ ۲۷ آبان تا ۳ آذرماه بنام هفته ملی دیابت نامگذاری شده است.