یکشنبه ۷ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۲:۱۴:۳۲ قبل از ظهر

بیقراری در شهر تا برقراری ارتباط

کد خبر: 3130
تعداد بازدیدکننده: 98
تاریخ: ۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۱

آموزش نیاز یک حرکت ، کار و فعالیت درست است .امروز جهان به این نتیجه رسیده است که انجام دقیق و صحیح کارها و فعالیتهای مختلف برای رسیدن به مقصد و هدف نیازمند آموزش است و ارتباط که ۹۰ درصد زندگی انسان را تشکیل می دهد مهمترین آموزشی است که باید آموخته شود .

امروز حتی برای انجام وظیفه در هر شغلی ، استاندارد آموزشی تعریف شده است که همانا میتواند یک سازمان و نهایتا جامعه را به سمت اهداف اجتماعی فرهنگی مذهبی و .. پیش ببرد البته تجربه نیز عنصر موثری در سرعت پیشروی به سمت اهداف است .

مثلا مدتی است نامگذاری های معابر و میادین در شهر یکی از داغترین مباحث هر محفل  گردیده و مقالات متعدد نوشته و عبارات طنز گونه بیشتری در سطح جامعه رواج یافته است ، علی رغم تمام این مباحث پیش آمده هیچ مسئولی جوابیه یا توضیحی صادر نکرد و نگفت که این نام های خاص در مسیر رسیدن به کدام هدف است پس ارتباط در اینجا لنگ میزند .

مقصود و هدفم پرداختن به موضوع کلیشه شده ی نامگذاری ها در شهر نیست بلکه اشاره کردن به علل جواب نداشتن انتقادات و پیشنهادات مردم توسط مسئولین شهر در رسانه است ، که البته مبحث آموزش در آن جایگاهی خاص دارد .

تا بحال توجه کرده اید نسبت پیامکهای چاپ شده در دو هفته نامه شهرمان به جوابهای مسئولین مربوطه در حد صفر است !! چند درصد مسئولین شهرمان نسبت به انتقاد ها و مقالات نوشته شده در فضای مجازی ، مطلبی را بیان کرده و از حق خودشان در چاپ جوابیه ، در همان فضا ، استفاده کرده اند ؟ در حالی که اکثریت این سازمانهای دولتی و غیر دولتی به این هفته نامه ها و فضای مجازی دسترسی داشته و از سوالات و مقالات باخبر ند ؟ از طرفی متاسفانه مسئولین ما باز شاید به دلایل متعدد که یکی از آنها همان آموزشی که ندیده اند و تجربه ای که نداشته اند ، بجای تهیه کردن جوابیه ، نشان داده اند که تمایل بیشتری به عکس العملی تند دارند و در بعضی موارد بدشان نمی آید به اصطلاح خودشان شاخ شکنی بکنند که متاسفانه در حال مرسوم شدن است. این در حالیست که شاید بتوان گفت بهترین جلسه پرسش و پاسخ با مردم همین ستون فضاهای رسانه ای است بنابراین نیاز است که روابط عمومی های سازمانها این وظیفه خطیر برزمین مانده را سروسامانی دهند .

داریم که موفقترین مسئولین فعال ، کسانی اند که ارتباطات خوبی از طریق رسانه ها با مردم دارند . بعبارتی مسئول زحمت کشی موفق تر است که درکنار انتقال فعالیتها و نظراتش در مجله ، نشریه و سایت سازمانش ، در سایر رسانه های شهر ، استان و حوزه فعالیتش نیز دستی بر آتش داشته است .

شاید بتوان گفت نیاز آموزشی روابط عمومی سازمانهای شهرما ، گذارندن دوره مدیریت بیان فعالیتها و همچنین ارتباط سالم با مردم و منتقد و محقق است چراکه ایشان در حوزه اطلاع رسانی و استفاده از قدرت استقلال رسانه های شهر در راستای ایجاد ارتباط وسیعتر با مردم قدمهای قابل تاملی برنداشته و از خود ضعف نشان داده اند .

از طرفی روابط عمومی فرمانداری شهرستان نیز میتواند این وظیفه خطیر پیگیری را برعهده گرفته و از کنار سوالات مردم و این جلسه بزرگ علنی پرسش و پاسخ به سادگی نگذشته و استفاده لازم را برده و مردم را نیز از این پیگیری در همان فضا مطلع نماید .

امید است این وظیفه بر زمین مانده ، برداشته و برنامه ای آموزشی در زمینه ارتباط فراهم گردد تا این خلاء آموزشی و آن جلسه علنی پرسش و پاسخ در راستای آبادانی شهرمان ایجاد گردد که انشالله مسئول ما به مسئول در جامعه اسلامی و منتقد و سوال کننده ما به منتقد و پرسشگر جامعه اسلامی نزدیکتر شود.

 محمد مهدی علیزاده فلاح

۱ نظر

  1. شاعر میگه : می‌گه:

    دوش از همه شب ها شب جان کاه تری بود
    فریاد از ین شب چه شب بی سحری بود
    یا:
    مگذر از من ای که در راه تو از هستی گذشتم …