چهارشنبه ۳ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۹:۳۵:۰۲ قبل از ظهر

یادی از زنده یاد دکتر ایرج افشار

کد خبر: 31788
تعداد بازدیدکننده: 150
تاریخ: ۱۲ آذر ۱۳۹۲

083298232280rajbar

مرحوم دکتر ایرج افشار پژوهشگر ایران شناس و کتاب شناس ایرانی فرزند مرحوم دکتر محمود افشار که در ۱۶مهرماه سال ۱۳۰۴ در تهران متولد شد.

وی تحصیلات ابتدایی رادر دبستان زردشتیان وشاپور تجریش به انجام رساند وسپس وارد دبیرستان فیروز بهرام شد  ودر سال ۱۳۲۴ گواهینامه دبیرستانی را در رشته ادبی اخذ نمود

ازسال ۱۳۲۴ تا۱۳۲۸ در دانشکده  حقوق دانشگاه تهران  در رشته  فضایی تحصیل کرد و رساله خود را در دوره دکتری با عنوان ((اقلیت ها در ایران)) ارائه کرد.

در سال ۱۳۲۹ به عنوان دبیر در دبیرستان های تهران شروع به تدریس کرد.

 سال ۱۳۳۰ به کتابداری در کتابخانه دانشکده حقوق دانشگاه تهران پرداخت.

 از سال ۱۳۳۳ تا ۱۳۳۵ سر دبیر مجله سخن بود.از سال ۱۳۳۷تا ۱۳۵۷ مدیر و سردبیر مجله راهنمای کتاب بود.

سال ۱۳۴۱ به ریاست کتابخانه ملی ایران رسید .در سال ۱۳۴۲ به ریاست مرکز تحقیقات ایران شناسی تهران منصوب شد .

او تحقیقات ارزشمندی درباره ایران شناسی و کتاب شناسی انجام داد.که این تحقیقات در نشریات معتبر ایرانی وخارجی منتشر شد

از او به عنوان پدر کتاب شناسی ایران یاد می شود.( منبع   ویکی پدیا)

کتاب یادگار های یزد در دو جلد که آثار تاریخی یزد را ثبت کرده است از تالیفات ایرج افشار می باشد.

ایرج افشار اصالتا یزدی بوده و از خاندان افشار یزد می باشد که در سال ۱۳۸۹ به رحمت ایزدی پیوست همه این مطالب رانوشتم تا یادآوری کنم :

اگر مرحوم دکتر ایرج افشار به این مرحله علمی  وپژوهشی رسید دلیل آن این بود که زمینه ای برای کار پژوهشی و تحقیقاتی ایشان فراهم بوده ونهادهای متولی فرهنگی وپژوهشی از ایشان تا حدی حمایت نموده اند.

اگر در شهر ما هم از نویسندگان وپژوهشگران و محققین جوان وپر انرژی حمایت شود و به آنها بها داده شود درآینده ای نه چندان دور ما شاهد پیشرفت وتعالی نویسندگان شهرمان خواهیم بود

.برای رسیدن به این هدف که ما هم در شهر خود در چند سال آینده محققین و پژوهشگران به نامی چون ایرج افشار داشته باشیم  لازم است اقشار مختلف جامعه   و  مخصوصا  مسئولین شهر از حمایت های مالی و معنوی خود دریغ ننمایند وزمینه را برای رشد وپرورش نویسندگان فراهم آورند.

علیرضارنجبر بافقی     Alireza_Ranjbar@yahoo.com

۶ نظر

 1. حق گــو می‌گه:

  با ســـلام خدمت جناب آقای مهندس رنــــجبر

  نکته بسیار جالب و قابل تاملی است .
  چندی پیش با یکی از نویسندگان شهر صحبت می کردم بسیار از بی مهری دوستان و مسئولین می گفت و اینکه بهایی که برای انتشار کتابش پرداخت کرده پس از سال ها هنوز برنگشته است .
  به نظر حقیر نهاد های دولتی باید از نویسندگان بومی با خرید کتاب هایشان حمایت مالی و معنوی کنند تا عده ای برای اعتلای فرهنگ و حفظ گذشته مان جرات فعالیت کنند .

 2. حیران می‌گه:

  جناب آقای رنجبر و آقای حق گو
  با سلام
  در اینکه باید از نویسندگان حمایت شود شکی نیست.ولی نظر بنده این است که خود کتاب باید آنقدر پرمحتوا،مفید و از نظر فنی،قوی باشد تا گروه یا گروههایی از جامعه احساس کنند که نیازی از نیازهای علمی،معنوی،تاریخی و … با مطالعه آن کتاب رفع می شود.
  به عنوان مثال کتابهایی مثل مفاتیح الجنان،گلستان سعدی،کیمیای محبت ،قضاوتهای امیرالمومنین(ع) و دهها کتاب پرتیراژ دیگر، دلیلش کمکهای مالی سازمان خاصی نبوده.این خوانندگان هستند که با خواندن آن کتاب مفید بودن آن را سینه به سینه انتقال داده اند.بالعکس هنگامی که کتابی پرمحتوا و قوی نباشد طبیعی است که مخاطبان خود را جذب نخواهد کرد و در نتیجه تیراژ بالایی نخواهد داشت.

 3. فاطیما می‌گه:

  نظر خوبی بود و ازآقای رنجبر با مطالب قابل تاملشان تشکر می کنم.
  در جواب حیران باید بگم درسته که خود کتاب باید پرمحتوا باشه ولی مسئولین می تونن حداقل اگر حمایت مالی نمی کنن معرفی کتاب رو درمحیط کاری خودشون به عهده بگیرن.
  کتاب هایی که توسط نویسندگان بومی تهیه شده اکثراً در مورد گذشته شهرمون هست که نمیشه گفت بی محتوان چون در اینصورت تاریخ شهرمون رو داریم زیر سوال می بریم. ولی میبینیم که این کتابها با اینکه ارزشمند هستند ولی بدلیل ناآشنایی مردم باید در لبنیاتی ها و توسط اقوام نزدیک نویسنده اثر بفروش برسن!!!!!!!!

 4. حق گــو می‌گه:

  جناب حیران
  بنده با نظر جناب(سرکار)فاطیما موافقم
  حفظ گذشته مردم بافق توسط خودمان امکان پذیر است و باید برای آیندگان و فرزندانمان باقی بماند .
  کتاب هایی که توسط دوستان نوشته شده نباید توقع داشت در این زمان همچون دیوان وحشی ،حافظ ،سعدی و…فراگیر و ملی باشد ارزش این آثار در حال حاضر برای ما بارز و در آینده برای محققان آشکار خواهد شد.
  لذا در حال حاضر حفظ و نشر آن برعهده ما و مسئولین است .
  حمایت مسئولین باعث دلگرمی و ثبات قدم آنان می گردد .
  زنده یاد دکتر محمد دهستانی اولین حامی نویسندگان بود .
  روحش شاد و قرین رحمت باد .

 5. ساسان می‌گه:

  سلام
  من هم از زنده یاد دکتر محمد دهستانی به نیکی یاد می کنم
  روحش شاد
  در ابادی شهرمان خیلی موثر بود