چهارشنبه ۳ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۶:۲۰:۵۸ بعد از ظهر

اخلاق ، لازمه هر مُبلغ و طلبه

کد خبر: 31834
تعداد بازدیدکننده: 102
تاریخ: ۱۳ آذر ۱۳۹۲

43908819211365829302

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه الزهراء(س) گفتمان دینی تحت عنوان آسیب شناسی اجتماعی با حضور حجت الاسلام و المسلمین خلیلی برگزار شد

حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ یاسر خلیلی که به مدت ده شب در دهه سوم محرم مهمان شهر ما و حسینیه بزرگ سفلی می باشد با دعوت مدیریت حوزه سرکار خانم دست افشان در حوزه علمیه الزهراء(س) حضور یافت .

حجت الاسلام خلیلی ضمن اشاره به روایتی از رسول گرامی اسلام(ص) خطاب به حضرت علی(ع) با این مضمون گفت : «عوام امت من اصلاح نمی شوند مگر به دست خواص امت من » . ایشان خواص این روایت را شامل ۴ گروه ملوک ، اطباء ، التجار ، الزهاد برشمرد و گفت : اگر هر کدام از این گروهها به وظایف خود به نحو احسن عمل نکنند چگونه می توان انتظار داشت مردم در مسیر صحیح و درست هدایت شوند .

وی اظهار کرد : جامعه ما جامعه دینی است . کم نظیرترین حکومتش که حکومت شیعی است در ایران است . و در رابطه با این که عده ای از دین گریزان می شوند و به حواشی توجه می کنند گفت : دین گریزی علل زیادی دارد و از مهم ترین عوامل آن : ۱-عدم شناخت صحیح از دین ۲-معرفی نادرست دین ۳-تربیت غلط خانوادگی ۴-لجاجت ، جهالت ، تعصب بی جا و … می باشد .

حجت الاسلام خلیلی ضمن بیان آداب و شئون طلبگی و بیان رسالت مهم قشر طلاب افزود : اگر کسی بخواهد مجتهد شود ابتدا باید خود را بشناسد ، علم داشته باشد ، درس بخواند ، درب خانه خدا را بزند و از خدا بخواهد تا به این مقام برسد .

ایشان اخلاق را لازمه هر طلبه و مبلغ دانست و با اشاره به روایتی از خاتم الأنبیاء گفت : خداوند به پیامبر(ص) فرمود : ای پیامبر اگر اخلاق نداشتی مردم از پیش تو پراکنده می شدند و جلب دین نمی شدند و علت محبوبیت تو در بین مردم خوش اخلاقیت می باشد .

وی در پایان نکاتی را به طلاب در جهت رسیدن به اهداف خود توصیه کرد از جمله : خواندن کتاب های سلیقه ، یادگیری چند هنر و فن ، آشنایی با علم روز ،  حضور در بین دانش آموزان و ارتباط صحیح با نوجوانان چرا که انحرافات اخلاقی در میان جوانان دبیرستانی در حال افزایش می باشد