جمعه ۵ام خرداد ۱۳۹۶ ۱۲:۳۰:۰۵ قبل از ظهر

شب یلدا و صله رحم

کد خبر: 32425
تعداد بازدیدکننده: 106
تاریخ: ۲۹ آذر ۱۳۹۲

125100_..90.5.11+5196..
یلدا یعنی یادمان باشد که زندگی آن قدر کوتاه است که یک دقیقه بیشتر با هم بودن را باید جشن گرفت
شب یَلدا یا شب چلّه یکی از جشن‌های کهن ایرانی است. در این جشن،طی شدن بلندترین شب سال در نیم کره شمالی گرامی داشته می‌شود. این شب به زمان بین غروب آفتاب از ۳۰ آذر آخرین روز پائیز تا طلوع آفتاب در اول ماه دی نخستین روز زمستان اطلاق می‌شود. ایرانیان و بسیاری از دیگر اقوام شب یلدا را جشن می‌گیرند. این شب در نیم‌کره شمالی با انقلاب زمستانی  مصادف است و به همین دلیل از آن زمان به بعد طول روز بیش‌تر و طول شب کوتاه‌تر می‌شود.
واژه «یلدا» ریشه سریانی دارد و به‌معنای «ولادت» و «تولد» است. ایرانیان نزدیک به چند هزار سال است که شب یلدا آخرین شب پاییز را که درازترین و تاریکترین شب در طول سال است تا سپیده دم بیدار می‌مانند و در کنار یکدیگر خود را سرگرم می‌دارند تا اندوه غیبت خورشید و تاریکی و سردی روحیه آنان را تضعیف نکند و با به روشنایی گراییدن آسمان به رخت خواب روند و لختی بیاسایند.
اسلام  هم تحکیم پیوندهای خویشاوندی واستحکام روابط خانوادگی را به شدت مورد تأکید و توجه قرار داده و صله رحم و رسیدگی به بستگان را به عنوان یک ارزش الهی واجب کرده است و خدای متعال آن را در ردیف پرستش خویش قرار داده، می فرماید:
وَ اعبُدوا اللهَ وَ لاتُشرکُوا بِهِ شَیْئاً وَ بالوالِدینِ احساناً و بِذِی القُربی
خدا را بپرستید و هیچ چیز را شریک او قرار ندهید و به پدر و مادر و خویشان نیکی کنید.
صله در لغت به معنای احسان و دوستی آمده است و مراد از «رَحِم» خویشاوندان و بستگان می باشد در اصطلاح، صله رحم محبت و سلوک داشتن با خویشان و نزدیکان است
به هر حال آدابی چون صله رحم از مهمترین کارکردهای شب یلداست. تا یلدا زیاد نمانده است تا شبی که همه چشم به راه خورشید بیدار بمانند و از صندوقچه قدیمی تاریخ قصه های کهن را بیرون بکشند.آن هم در شبی که مرکز قوی و جاذبش را وجود پر مهر والدین پر می کند و این یعنی تلنگری که مبادا دیر بشود! مبادا این شب تاریخی و به یاد ماندنی بگذرد و به دست بوسی والدین نرویم و اگر آن ها به دیار باقی شتافته اند، از آن ها با فاتحه ای یاد نکنیم و یا مبادا دیر بشود از دوست یا آشنائی که کدورتی بین ما پیش آمده است دلجوئی نکنیم
پس دوستان وعزیزان بیایید در این شب با بیرون راندن کینه ها، دلتنگی ها و کدورت ها از یکدیگر با  حفظ حرمت عزای حسینی که امسال شب یلدا مقارن با اربعین سالار شهیدان ابی عبدا… (ع)  شده است شب خوشی را در کنار هم بگذرانیم.
ضمناً عزیزان من امسال که شب یلدا  با اربعین حسینی و ماه صفر هم زمان شده است، بزرگ ترها می توانند قصه هایی از عاشورا و فداکاری یاران امام حسین(ع) بگویند تا جوانان به فلسفه قیام عاشورا پی ببرند.
پس یلدا یعنی بهانه ای برای در کنار هم شاد بودن و زندگی یعنی همین بهانه های کوچک گذرا
یلدایتان مبارک باد
گردآوری و تحقیق : محمد هادی فتاحی

۳ نظر

 1. پورامینی می‌گه:

  بسیار زیبا و مفید بود

 2. شهاب می‌گه:

  سلام مطالب شما خیلی زیبا وجالب است.خواهش میکنیم مطالبی هم درباره بهتر زندگی کردن وروحیه بهتر برا زندگی منتشر کنید.ممنون

 3. هادی می‌گه:

  هادی جون آی لاویوووو
  این پیام رو شخصأ به هادی جون برسونین
  با تشکر