سه شنبه ۲ام خرداد ۱۳۹۶ ۱۰:۰۶:۱۰ قبل از ظهر

حق برداشت آب روستااز چاه معدن همجوار افزایش یابد

کد خبر: 32887
تعداد بازدیدکننده: 99
تاریخ: ۰۷ دی ۱۳۹۲

دهیار روستای تاشکوئیه بافق :

 حق برداشت آب روستااز چاه معدن همجوار افزایش یابد

 دهیار روستای تاشکوئیه بافق گفت: افزایش حق برداشت آب،تبدیل آب صنعتی به کشاورزی، اجرای طرح هادی، تخصیص بودجه، ایجاد پایگاه اورژانس ۱۱۵ و آتش نشانی، و حفرکانال اطراف مزارع، از برخی نیازهای این روستا است.

IMG_1008567

حبیب الله فروزنده نیا، در گفت و گو با خبرنگار بافق فردا، با اشاره به قدمت نزدیک به ۲۵۰ ساله قنات این روستا، اظهارکرد:  حفاری و احداث معدن سرب در شعاع تقریبا ۵۰۰ متری  که الان غیر فعالست در سال های دور گذشته در کنار این روستا باعث کاهش میزان آب دهی قنات این آبادی شده است.

دهیار روستای تاشکوئیه بافق، ادامه داد: صورتجلسه ای در گذشته با موافقت صاحب این معدن خصوصی برای اختصاص میزان یک و نیم اینچ آب اهدایی از چاه حفر شده این معدن، با اهالی روستا و با نظارت مسئولین تنظیم گردید که اجرایی نشد.

وی درباره مشکل تامین حق آبه تعیین شده، خاطرنشان کرد: بر این اساس تامین آب برای روستا باید از سوی این معدن انجام و هزینه برق برای برداشت توسط روستائیان پرداخت گردد.

 وی گفت: در همین راستا امتیاز برق کشاورزی اختصاص داده شد ولیکن مدیریت معدن برای انجام امور معدنی این برق را به صنعتی تبدیل کرده و اکنون پرداخت هزینه برق با قیمت صنعتی برای برداشت آب توسط روستائیان مقرون به صرفه نیست.

وی خاطرنشان کرد: مردم با توجه به اینکه احداث این معدن باعث کاهش آب قنات گردیده درخواست افزایش حق آبه به ۴ اینچ و تبدیل برق صنعتی به کشاورزی را دارند.

وی عنوان کرد: اجرای طرح هادی، تخصیص بودجه امسال، ایجاد زمین ورزش و پارک تفریحی، حفرکانال دور مزرعه برای جلوگیری از هجوم حیوانات، و مرمت جوب ها از برخی دیگر خواسته های مردم این روستااست.

وی تامین پزشک دائم و شبانه روزی در نزدیک ترین مرکز درمانی را از دیگر خواسته ها دانست و تصریح کرد: خواستار تبدیل مرکز بهداشت سبزدشت به پایگاه اورژانس ۱۱۵ برای ارایه خدمت به روستاهای اطراف هستیم.

وی افزود: اکنون پرسنل مرکز بهداشت مجاز به ترک محل فعالیت نیستند و در هنگام فوریت های پزشکی دراین زمینه با مشکلاتی مواجه ایم.

دهیار روستای تاشکوئیه بافق، بااشاره به نبود پایگاه آتش نشانی در روستاهی اطراف، افزود: ایجاد یک پایگاه آتش نشانی برای خدمت رسانی به مجموعه این روستاها از دیگر نیازها است.

فروزنده با اشاره به مشکل تلفن این روستا و آبادی های اطراف، عنوان کرد: در پیگیری های قبلی هزینه کابل کشی نزدیک به ۱۵۰ میلیون تومان برآورد شد و با توجه به این مشکل پیشنهاد می گردد یک مرکز تلفن دیجیتال برای پوشش روستاها بطور مرکزی مستقر و تلفن های سیار به روستاهای اطراف واگذار گردد.

دهیار روستای تاشکوئیه همچنین  تخصیص اعتبار برای ایجاد ساختمان دهیاری را نیز خواستارشد

روستای تاشکوئیه در فاصله ۱۰۰ کیلومتری شهربافق و نزدیک به ۴ کیلومتری روستای بساب و در منطقه سبزدشت شهرستان بافق واقع است.

۱ نظر

  1. بروبچ تاشکوئیه می‌گه:

    با تشکر از زحمات شما آقای دهیار عزیز