جمعه ۵ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۸:۳۶:۲۰ قبل از ظهر

۲۰ درصد از ۵ درصد کل درآمد معادن سنگ آهن به همان استان اختصاص دارد

کد خبر: 33374
تعداد بازدیدکننده: 112
تاریخ: ۱۴ دی ۱۳۹۲

معاون برنامه ریزی استاندار یزد از اختصاص ۲۰ درصد از ۵ درصد کل درآمد معادن سنگ آهن به همان استان خبر داد و گفت: ماده ۵۵ بودجه سال ۹۲ نشان دهنده این قانون است و در لایحه بودجه سال ۹۳ نیز در تبصره ۱۰ با رفع ابهامات این موضوع تکرار شده است.

به گزارش روابط عمومی استانداری یزد، ” محمد رضا بابایی ” روز شنبه در جلسه کارگروه توسعه صادرات استان، اظهار داشت: انشاا… شاهد روزی باشیم که خام فروشی در کشور پایان پذیرد.
وی افزود: یکی از دغدغه های مسئولان استان جذب بخشی از منابع بانکی سنگ آهن های بافق و چادرملو در بانک های استانی است.
بابایی در ادامه از اشتغال ۴۰ هزار نفر در حوزه فرش دستباف استان خبر داد  و گفت: تهیه سند توسعه فرش دستباف، برگزاری المپیاد و نمایشگاه و اعطای ۱۰ میلیارد تومان تسهیلات با بهره مناسب از جمله اقدامات در حوزه فرش دستباف است که در آینده صورت خواهد گرفت.
وی همچنین بر ساماندهی راه های دسترسی نمایشگاه دائمی استان تاکید کرد.
در این جلسه با اعزام هیات تجاری استان یزد به کشورهای امارات و لهستان موافقت و در خصوص اعزام هیات تجاری به کشور تونس بحث و تبادل نظر صورت گرفت.
گفتنی است استان یزد در ۸ ماهه اول سال ۹۲ با اختصاص یک و ۹ دهم درصد از سهم صادرات کشور به خود، رتبه یازدهم کشور را با سرمایه گذاری ۱۰۰ درصدی بخش خصوصی به خود اختصاص داده است و رتبه اول صادرات کاشی، خیار گلخانه ای و تابلو برق و رتبه سوم صادرات پسته و سنگ آهن را در سطح کشور در اختیار دارد.

۲ نظر

 1. ریاضی دان می‌گه:

  ۲۰ درصد از ۵ درصد یعنی چی ؟
  منظور همون ۱ درصده دیگه ؟
  خوب چرا می پیچونید ؟

 2. رضادهقانزاده بافقی( رخصت) می‌گه:

  جناب آقای بابایی
  معاونت محترم برنامه ریزی استاندار یزد
  همانطوریکه در مصوبه آمده لطفا بعدازمشخص شدن سهم بخش وشهرستان محل استقرار معدن برای سهم استان تلاش کنید.اصل خبر این است :
  راساس لایحه بودجه سال ۱۳۹۳ کل کشور بخشی از درآمد حاصل از حق انتفاع معادن سنگ‌آهن قرار است به تکمیل طرح‌های فولادی نیمه تمام، طرح‌های اکتشافی، ایجاد زیرساخت‌های معدنی و حمایت از تولید اختصاص یابد.

  به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، براین اساس کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی استخراج‌کننده معادن سنگ‌آهن که پروانه بهره‌برداری آنها به نام سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران یا شرکت‌های تابعه است، موظفند بابت حق انتفاع دارنده پروانه بهره‌برداری به ماخذ حداقل پنج درصد میانگین قیمت آزاد (دوره سه ماهه) شمش فولاد خوزستان از سنگ‌آهن، دانه‌بندی یا کنسانتره را به حساب درآمد عمومی موضوع ردیف ۱۳۰۴۱۹ جدول شماره (۵) این قانون واریز کنند.

  معادل ۴۰ درصد از مبالغ حاصل در اختیار وزارت صنعت، معدن و تجارت (سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران) قرار می‌گیرد تا پس از مبادله موافقتنامه با معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهوری صرف تکمیل طرح‌های فولادی نیمه‌تمام، طرح‌های اکتشافی، ایجاد زیرساخت‌های معدنی و حمایت از تولید شود.

  همچنین در خصوص سایر معادن که پروانه بهره‌برداری آن به نام سازمان و یا شرکت‌های تابعه فوق است، حق انتفاع پروانه بهره‌برداری توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت تعیین و ابلاغ می‌شود. ضمن اینکه در صورت عدم پرداخت، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران مکلف است نسبت به ممانعت از استخراج سنگ توسط اشخاص فوق اقدام کند.

  همچنین در لایحه بودجه سال ۱۳۹۳ کل کشور آمده است که حداقل ۲۰ درصد از درآمد هر یک از معادن موضوع این بند پس از واریز به خزانه معین هر استان که معدن در آن واقع است، به ترتیب صرف طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای و هزینه‌ای به نسبت ۸۰ درصد و ۲۰ درصد موردنیاز به ترتیب بخش، شهرستان و استان محل استقرار معدن با پیشنهاد فرماندار و تائید کمیته برنامه‌ریزی شهرستان یا پیشنهاد استاندار و تائید شورای برنامه‌ریزی استان خواهد شد.

  حقوق دولتی حقی است که به استناد ماده(۱۲) قانون اصلاح قانون معادن مصوب ۱۳۹۰ پرداخت می‌شود. حق انتفاع حقی است که به دارنده پروانه بهره‌برداری از معدن تعلق می‌شود تا مطابق این بند توزیع شود. حق انتفاع پروانه بهر‌ه‌برداری مربوط به گذشته صرفا شامل معادنی است که پروانه بهره‌برداری آن متعلق به سازمان توسعه و نوسازی معادن ایران بوده است.
  لینک خبر:http://isna.ir/fa/news/92093020517/