یکشنبه ۷ام خرداد ۱۳۹۶ ۱۲:۱۲:۵۴ قبل از ظهر

یک کتاب، یک نویسنده بافقی(کتاب دوم: وزارت در آیینه تاریخ)

کد خبر: 33913
تعداد بازدیدکننده: 89
تاریخ: ۲۴ دی ۱۳۹۲

_ê___د___ز _»__ _ت_î_î___ç _ز_د___î_«

نام کتاب: وزارت در آیینه تاریخ

نویسنده: سید عباس آیت اللهی بافقی

ناشر: نیکوروش

سال چاپ: ۱۳۸۳

شمارگان: ۲۵۰۰ جلد

تعداد صفحات: ۳۷۷صفحه

استاد آیت اللهی در بخشی از مقدمه این کتاب آورده اند:

روزی که قصه حسنک وزیر و ماجرای به دار آویختن او را مطالعه می کرد در خاطر گذشت که آیا وزرای دیگری همچون حسنک وزیر به چنین سرنوشتی دچار آمدند یا خیر، با بررسی بیشتر در تاریخ بیهقی دریافت که به روزگار ساسانیان حکیمی چون بزرگمهر را به جرم یکتا پرستی مثله کردند و برامکه در زمان هارون وزیری کردند و به سرنوشت حسنک گرفتار شدند. جعفر برمکی را که ندیم هارون بود بدستور خلیفه سر بریدند و بدنش را چهار حصه کردند بر چهار دروازه شهر آویختند و کسی را یارای آن نه که بر او ندبه و زاری کند. بهر حال خواندن این جریانها از تاریخ بیهقی انگیزه ای شد که زندگی وزرای مهم را بررسی و به تحریر درآورد.

در قسمتی دیگر از مقدمه کتاب آمده است:

در این کتاب داستانها و حوادث پندآموزی آمده که هر خواننده ای را به تامل وا میدارد. چه بسیار شخصیتهای بزرگ و دانشمندی که با خدمات ارزنده خود کشور را به پیشرفت و سربلندی رسانده اند ولی ناسپاسی و نادانی سلاطین و خلفا آنان را به تیغ جلادان سپرده است.

استاد بعد از مقدمه اوضاع و احوال اجتماعی و تاریخی بافق را تحلیل می نمایند و به طور مختصر به معرفی شهرستان بافق می پردازند.

کتاب وزرارت در آیینه تاریخ در پنج فصل نوشته شده است. در فصل اول حوادث بعد از رحلت حضرت محمد(ص)، خلفای راشدین و فضایل مولا علی(ع) و در ادامه، حکومت امویان، عباسیان و وزرای آنان آمده است. در فصل  دوم حکومت طاهریان، صفاریان و سامانیان و وزرای آنان نوشته شده است. فصل سوم مربوط به آل بویه، غزنویان و وزرای آنان است. فصل چهارم دوره ایلخانان و وزرای ایشان را بررسی می نماید. در فصل پنجم  علوم و معارف در دوره ایلخانان مغول و معرفی ادبا، شعرا و نویسندگان آن زمان صورت گرفته است.

استاد سید عباس آیت اللهی بافقی در صفحه آخر کتاب، توفیق نوشتن جلد دوم کتاب را از پروردگار توانا خواسته اند. انشاءالله تعالی.

سید محمد طباطبایی بافقی

۲ نظر

  1. بافقی می‌گه:

    سلام آقای طباطبایی یعنی کتاب آقای فرجامی که کار گروهی بود و به نام ایشان ثبت شد مهمتر از کتاب آقای آیت اللهی است که اول معرفی کردید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  2. چغندر می‌گه:

    سلام به نظر بنده آن کتاب درباره شهدا بود موضوع مهم بود نه نویسنده