سه شنبه ۹ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۶:۱۹:۰۵ قبل از ظهر

مهمترین مسایل و مشکلات روستای بساب بافق

کد خبر: 34141
تعداد بازدیدکننده: 363
تاریخ: ۰۲ بهمن ۱۳۹۲

داود ایزدی یزدان آبادی، در گفت و گو با خبرنگار “بافق فردا”، عنوان کرد: شکل روستای بساب به صورت طولی و تجمعی است و بافت قدیم آبادی خانه هایی خشتی و گلی با سقفهای دوری در پایین دست روستا  ساخته شده است و در سال های اخیر نیز بناهای نوین با مصالح جدیدی چون آجر و تیر آهن و با سبک و نقشه جدید در محله بالا دست ساخته شده است.

IMG_1000008769

دهیار روستای بساب بافق، ادامه داد: این روستا محصولات باغی چون پسته، بادام، انار و غیره و همچنین محصولات زراعی مختلفی چون جو، گندم و دیگر اقلام را دارد.

IMG_113277

ضرورت برنامه ریزی برای رفع مشکل اشتغال در روستاها

وی با اشاره به ضرورت برنامه ریزی برای رفع مشکل اشتغال در روستاها، افزود: عدم اشتغال دائم و مطمئن در روستاها راه مهاجرت روستائیان به شهر را هموار نموده و منجر به تخلیه روستاها گردیده که روستای ما نیز از آن مستثنی نبوده است .

وی با تاکید بر ضرورت حمایت و همکاری مسئولین با شرکت های تعاونی در روستاها، افزود: در زمینه ایجاد اشتغال با همکاری شرکت سنبله که شرکتی توزیعی_خدماتی است جهت خدمات رسانی با ساکنین اقدام نموده و جهت انجام خدمات کشاورزی با استخدام نیرو برنامه ریزی نماید .

ایزدی یزدان آبادی، عنوان کرد: باتوجه به اینکه کشاورزی در بساب به صورت سنتی انجام می شود دهیاری در نظر دارد با خرید آب و زمین از قنات و مزرعه بساب در گام نخست نسبت به ساخت مجموعه کشاورزی و دامپروری برای دهیاری اقدام  و سپس نسبت به احداث مزرعه نمونه یا الگویی باروش های نیمه صنعتی یا آبیاری تحت فشار اقدام نماید. وی ادامه داد: با آماده ساختن زیرساخت ها از آب قنات جهت ابیاری فضای سبز و معابر و پارک ها استفاده نمود و در مصرف آب اشامیدنی صرفه جویی شود.

IMG_3197

 وی یادآورشد: قنات بساب تقریبا ثانیه ای ۲۵تا ۳۰لیتر اب دارد و با دعوت کارشناسان جهاد کشاورزی و شیلات و انجام بررسی های لازم پیش بینی گردید درصورتی که جهت ساخت حوضچه های پرورش ابزیان اقدام شود سالانه ظرفیت برداشت ده تن ماهی رادارد.

IMG_3161

وی افزود: مزرعه و کشتزار روستاس بساب داری وسعت ۱۰۰هکتاریست اما چون کشاورزی به شیوه سنتی و قدیمی انجام می شود و کشاورزان نیز عموما مسن و قدرت کافی  جهت انجام خدمات زراعی ندارند اکنون چندان با صرفه نیست.

وی خاطرنشان کرد: سال ها پیش کارخانه تولیدی با نام «کرمان ماکارون» در این روستا فعال بوده و حدود ۱۵ نفر در این مجموعه به صورت مستقیم مشغول به فعالیت بوده اند که متاسفانه عدم مدیریت صحیح در این واحد منجر به تعطیلی آن گردیده و ضربه  محکمی به اشتغال این روستا وارد آمد. وی افزود: بساب روزگاری دارای دو مرکز آموزشی ابتدایی و راهنمایی بوده است که هم اکنون تنها دبستان شهید مصطفی خمینی (ره) دایر می باشد.

ایزدی یزدان آبادی، عنوان کرد: شورای اسلامی و دهیاری بساب جهت ساماندهی روستا در زمینه رفع مشکلات مختلف ورزشی، تفریحی، بهداشتی و آموزشی، ایجاد فرصت شغلی مناسب، و بهره بری بهینه از منابع برنامه های مختلفی دارد.

منطقه سبز دشت هیچگونه سالن ورزشی ندارد

دهیار روستای بساب، ادامه داد: منطقه سبز دشت هیچگونه سالن ورزشی ندارد و اداره ورزش و جوانان تا کنون برای جوانان و نوجوانان روستایی هیچگونه سالن ورزشی نساخته است.

وی با اشاره به این مطلب که با وجود اختصاص زمین هنوز اقدام قابل توجه ای انجام نگردیده، افزود: با وجود پیگیری های زیاد برای مناسب سازی زمین های خاکی موجود نیز کاری انجام نشده و این زمین ها نیز شرایط مطلوب و مناسبی ندارد.

 وی گفت: امیدواریم با همکاری مساعدت مسئولین شهرستان، دهیاری و شورای اسلامی بساب کار ساخت یک سالن ورزشی مناسب  بزودی آغاز تا بستر مناسبی برای ورزش جوانان روستایی فراهم گردد و شاهد کاهش احتمال آسیب دیدگی نوجوانان و و جوانان نمان در هنگام بازی فوتبال در خیابان ها باشیم و همچنین زمینه جلوگیری از معضل هایی اجتماعی چون اعتیاد و… غیره باشیم. وی با اشاره به ضرورت ایجاد برنامه ریزی ورزشی برای اقشار مختلف، افزود: همچنین برنامه هایی نیز برای ورزش بانوان ساکن روستا مدنظر داریم.

اهمیت امکانات تفریحی برای کودکان و نوجوانان روستایی

این دهیار، با اشاره به اهمیت امکانات تفریحی برای کودکان و نوجوانان روستایی و ضرورت مساعدت مسئولین در این زمینه، اظهار کرد: ساماندهی، تجهیز و درخت کاری پارک فعلی کودک با وسایل ایمن و مناسب کودکان از دیگر نیازهای در دستورکار است.

وی افزود: ایجاد طرح پارک و تفریح گاه تپه ای «هلال بساب» که درختکاری اولیه ان توسط اعضای هلال احمر بساب شروع و انشاا… بخش به بخش پیش خواهد رفت .

این مسئول، در مورد مسائل بهداشتی روستا و منطقه عنوان کرد: پیگیری هایی درخصوص استخدام پزشک دائم انجام شده و امیدواریم دیگر شاهد عدم حضور پزشکان محترم در مرکز درمانی بساب نباشیم .

وی افزود: در زمینه ساخت منزل پرستاری این مرکز نقشه مربوطه تهیه شده است مقداری مصالح و اعتبار جهت ساخت و ساز پیش بینی شده انشاا… باحمایت و مشارکت شبکه بهداشت و درمان بافق شروع و تکمیل خواهد شد.

ایجاد مرکز اورژانس ۱۱۵ در این منطقه جهت انجام خدمات فوری پزشکی بسیار ضروری است

وی با اشاره به عبور جاده کوهبنان-بافق از کنار این روستا و حوادث این جاده، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه پراکندگی روستا ها نسبتا زیاد است و این درمانگاه مجاز به اعزام پزشک و پرسنل به سایر روستاها به غیر از برنامه سیاری نمی باشد ایجاد مرکز اورژانس ۱۱۵ در این منطقه جهت انجام خدمات فوری پزشکی بسیار ضروری است

وی افزود: شورای اسلامی و دهیاری بساب جهت تحقق این مهم و استقرا اورژانس در این منطقه آماده همه نوع همکاریست و از مسئولین دست اندرکار تقاضای مساعدت داریم .

وی بیان کرد: جهت غنی سازی اوقات فراغت برنامه ریزی برای ساعات ازاد جوانان و نوجوانان و ساکنین مذاکره با بخشدار شهرستان انجام گرفته انشاا… نسبت به تاسیس مرکزدائم قرآنی، علمی پژوهشی  فرهنگی و دفتر پرورش فکری کودکان و نوجوانان و کتابخانه اقدام نماییم و با تجمیع کانون ها و تشکل های فعال در روستا بتوان به توسعه فعالیت ها و بهره مندی بیشتر و بهتر ازتوانمندی انها استفاده گردد .

  وی عنوان کرد: برنامه ریزی جهت طراحی در زمینه مبلمان روستایی موافق با فرهنگ اصیل روستایی مورد توجه است . انشاا… باتوجه به کمک کارشناسان محترم فرهنگی و عمرانی بتوان به گونه ای مناسب موافق بافرهنگ روستا جهت ساخت و ساز اقدام نماییم .

بافت تاریخی این روستا شامل پیر، حمام قدیمی و غیره نیز نیاز به تعمیر، مرمت و بهسازی دارد

وی خاطرنشان کرد: بافت تاریخی این روستا شامل پیر، حمام قدیمی و غیره نیز نیاز به تعمیر، مرمت و بهسازی دارد و انجام این مهم مساعدت مسئولین بوِیژه میراث فرهنگی را می طلبد.

روستای بساب در منطقه سبزدشت از توابع بخش مرکزی شهرستان بافق در فاصله ۹۵ کیلومتری شهر بافق و مسافت  حدود ۲۲۵ کیلومتری مرکز استان واقع گردیده است.

این آبادی در  تابستان آب و هوایی نسبتا گرم و خشک و در زمستان تا حدودی سرد است و از امکانات و زیرساخت هایی چون، آب شرب لوله کشی، تلفن و برق برخوردار است.