پنج شنبه ۴ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۱:۲۱:۴۰ بعد از ظهر

توافق نامه هسته ای، فرصتی برای توسعه، صلح و ثبات

کد خبر: 34382
تعداد بازدیدکننده: 264
تاریخ: ۰۷ بهمن ۱۳۹۲

Copy of 16886=

مسئله هسته ای ایران طی ۱۰ سال گذشته، از یک موضوع کاملاً فنی و حقوقی، تبدیل به یک موضوع امنیتی و سیاسی گردید و هر چه ابعاد سیاسی این قضیه بیشتر شد، منافع ملی کشور نیز بیشتر در معرض خطر قرار گرفت. ارجاع غیرقانونی پرونده هسته ای ایران به شورای امنیت سازمان ملل و تصویب تحریم های بین المللی و یک جانبه، به خصوص تشدید تحریم های نفتی و بانکی، در دو سال اخیر، در کنار سوء مدیریت گسترده در داخل، اوضاع سیاسی و اقتصادی وخیمی را برای کشور رقم زد.

خوشبختانه با روی کار آمدن دولت جدید و تغییر سیاست خارجی تهاجمی و ماجراجویانه به سیاست خارجی فعال توأم با عقلانیت و تدبیر، باب جدیدی در مذاکره با کشورهای پنج به علاوه یک گشود و بعد از گذشت یک دهه، نتیجه ای حاصل شد که هم به نفع مردم و کشور باشد و هم حس اعتماد دنیا به ایران مرتفع گردد. البته شاید انتقاداتی به روند مذاکرات و مفاد توافق نامه وارد باشد، اما این نقدها نباید به گونه ای بیان شود که به امیدواری مردم و هم چنین نگاه جدید جهانیان به ایران، خدشه ای وارد کند.

توافق هسته ای ژنو، از ۳۰ دی ماه وارد فاز اجرایی خود شده است. با این توافق نامه، بهانه تصویب تحریم های بیشتر توسط کنگره آمریکا گرفته شد. هم چنین از تضعیف هر چه بیشتر اقتصاد ملی جلوگیری به عمل آمد. هر چند مسئولان نظام بارها اعلام نموده اند که ایران به دلیل تحریم وارد مذاکره نشده است، اما به هر حال تداوم تحریم ها باعث ضعف در استحکامات اقتصاد کشور می گردید.

هم چنین با تصویب و اجرای این توافق نامه، نقش ایران در منطقه بار دیگر پررنگ شده است. قدرت های منطقه مثل عربستان و برخی کشورهای دیگر، از ضعف و انزوای هر چه بیشتر ایران در عرصه بین المللی بیشترین منافع را برده اند که با حصول این توافق، ایران به جایگاه خود در منطقه بازخواهد گشت و نقش سنتی خود را ایفا می کند. توافق نامه ژنو، دلیلی شده است بر اعتماد دوباره ایران و غرب به یکدیگر و نتیجه این اعتماد می تواند بسیاری از مسایل و منازعات منطقه ای را حل نماید که در حال حاضر مهم ترین این مسایل، جنگ داخلی سوریه است. تحولات سوریه و کشیده شدن آن به داخل مرزهای عراق تأثیرات منفی در منافع و امنیت ملی ایران داشته است.

در پایان می توان گفت توافق هسته ای ژنو، معادلات سیاسی و امنیتی منطقه ای و بین المللی را به نفع ایران رقم زده است. ایران کشوری است که می تواند ثبات و امنیت در منطقه ایجاد نماید و نقش سازنده ایران در تحولات منطقه ای غیرقابل کتمان است. ان شاء الله این فضای جدید، فرصتی باشد برای بهره برداری هر چه بیشتر از ظرفیت های واقعی کشورمان برای ایجاد توسعه، صلح و ثبات.

هادی آخوندی

۱۹ نظر

 1. reza می‌گه:

  باسلام
  جای بس خرسندی است که این مطالب نیز بعرض علاقمندان سایت برسد.ازدوست خوبم آقای آخوندی سپاسگذارم.موفق وسربلند باشید.

 2. ناشناس می‌گه:

  بعدامی فهمیم چه کلاهی سرمان رفته است

 3. من می‌گه:

  جناب آخوندی تازه به دوران رسیده جوجه ها رو آخر پاییز میشمرند؟؟
  هرچه بیشتر سواری بدیم بیشتر سوارمون میشن

  • yas می‌گه:

   جناب آقای من تازه به دوران رسیده شمایی که با این افکارتون مملکت رو به این وضع انداختین / باید قبول کنید که دوران شما به سر اومده و خواهشا اگه می توانید از این به بعد حمایت کنید و اگر هم نه که خواهشا با این طرز فکرهای تاریخ گذشته با خواسته مردم مخالفت نکنید

  • حسین می‌گه:

   البته بهتره که برای دفاع از عقاید، افاده های بخش بانوان مجالس عروسی را به کار نبریم …
   والا این آقای آخوندی زادگاهش زادگاه سیاسته ! تازه به جایی نرسیده

 4. 'g می‌گه:

  من با توافقات ژنو زیاد خوشحال نیستم ولی آقای من(نظر۴) این چه طرز نظر دادنه ؟

  اگه خیلی بخودت مینازی و میگی با اصالتی شروع کن توهم بنویس ببینیم چند مرده حلاجی

  جالبه همه منم منم میکنن ولی خودشون هیچی نیستن

  ممنون آقای آخوندی که نظرتون رو گفتین

 5. من من می‌گه:

  پاییز امسال که رفت، تا پاییز سال دیگه هم یکسال مونده!!! شاید فرجی بشه که کمتر سواری بدی شما…

 6. علی می‌گه:

  هی بابا هر جی این جوجه ها رو شمردیم سال به سال کمتر شد میترسیم مرغشم بمیره!!

 7. میلاد می‌گه:

  دوست عزیز پاییز و زمستون دولت قبل بود که آخراش خودشم سلام بر بهار میاد … الان فصل بهار سیاست و فصل عفلانیته ..سواری دادن کار موجودات بی عقل الان زمامدار های سیاست عقل مدار و با تدبیرن

 8. شهاب می‌گه:

  توافق اخیر باعث برکات زیادی برای کشورمان خواهد شد. با گذشت زمان آثار نیک آن نیز بیش از امروز مشاهده می شود.

 9. aminampsh می‌گه:

  besyar ham ali, ishala k ba hozoor va faaliate bishtare doostan in noghte nazarat rahi be sooye pishrafte mihane eslami bashe

 10. فاطمه می‌گه:

  صد در صد موافقم. ..

 11. عاطفه می‌گه:

  سلام ، خیلی ممنون از زحمت شما،من تو سیاست دخالت نمیکنم یعنی بلد نیستم اما با وجود اینکه ایرانیم و منم تو کشورم سهمی دارم خوش بینم…. .امید است ختم به خیر بشه هرچند از امریکا هیچ آبی برای ما گرم نمیشه اول منافع خودش و بعدش بخون …بازم امید به تغییرات اساسی و رفاه برای ملت ایران دارم

 12. میلاد می‌گه:

  خب بیشتر از ظرفیتت سواری نده

 13. مهدی صفریان می‌گه:

  من با نظر شما موافقم.توافق ژنو بیشتر به نفع ایران بوده است به سه دلیل۱-سایه تهدید نظامی از روی ایران برداشته شد۲-با اجرای توافق نامه تحریم های ایران نیز برداشته خواهد شد و اقتصاد ایران توسعه پیدا میکند و اجناس و داروهای موردنیاز و کمیاب مردم وارد خواهد شد و نیاز مردم را از این جهت برطرف میکند۳- اعتماد دوباره جامعه بین المللی نسبت به ایران.موفق باشید.

 14. ناشناس می‌گه:

  با کلیت بحث موافقم . اینکه روندصلح آمیز مذاکرات به عنوان متغیر مستقل ؛ بسیاری از کنشهای ایران رادر منطقه و ن.ب تحت تاثیر قرارمی دهد قابل انکار نیست چنانچه در دولتهای قبلی هم رویکرد انقلابی و تهاجمی سیاست خارجی ایران را متاثر از خویش ساخت. اما متأسفانه یک مسئله بسیار مهم در نظام تصمیم گیری ایران وجود دارد که تقریبا همین عامل باعث شده روند مذاکرات “کُند” باشد و به ثبات مسمتر نرسد و آن وجود “مراکز متعدد تصمیم گیری” در ایران است . در حوزه سیاست خارجی دخالت دیپلماسی پنهان و گاهی جلوتر حرکت کردن آن منجر به عدم پیشرفت مذاکرات گردیده .
  معتقدم بعد از اصلاحات قانون اساسی در سال ۶۸ و دورکنی شدن قوه مجریه اگرچه تاحدودی اختیارات رییس جمهور بیشتر شد ولی از اختیارات مجلس کاسته نشد . حضور شورای امنیت ملی ، تشخیص مصلحت ، اطلاعات و سپاه ؛ سازمانهای اثر گذار بر روند مذاکرات دست وزیر امورخارجه را در تصمیم گیری آزادانه بطور کلی بسته است و نتیجه اش اینکه می بینیم یکروز می گویند ۳۰ دی پایان تحریمهاست یکبار دیکر کانادا اعلام می کند حاضر به لغو تحریمه نیست .. چون طرف غربی نسبت به ایران اعتماد ندارد . البته ما هم امید داریم حرکتهای بهتری در این دولت صورت گیرد … الله اعلم /.

 15. محمد می‌گه:

  انشاالله که همینطور میشود 😉

 16. مازیار می‌گه:

  عالی بود.
  به نظر شما مخالفان داخلی توافق ژنو چه انگیزه ای برای
  دیدگاهشون دارند.
  شنیدم شکسته شدن تحریم ، منافع مالی بعضی جناههای
  داخلی رو به خطر میندازه و همین باعث شده در مسیر
  دولت سنگ اندازی کنند.