یکشنبه ۷ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۵:۳۷:۰۰ بعد از ظهر

بازی رایانه ای اثرات آن بر کودکان و نوجوانان

کد خبر: 35579
تعداد بازدیدکننده: 90
تاریخ: ۲۴ بهمن ۱۳۹۲

78
حتماً دیده اید کودکان و نوجوانانی را که تمام روز را پای بازی های کامپیوتری یا اینترنت می نشینند یا به طور دائم با گوشی های موبایل بازی می کنند و حتی یک ساعت هم آنها را کنار نمی گذارند. این یک رفتار و عادت غیر عادی است به نام «اعتیاد به تکنولوژی» که اگر به موقع جلوی آن گرفته نشود، تبدیل به یک ناهنجاری روحی در این افراد نوجوان و کم سن و سال می شود.
بازی های رایانه ای یکی از سرگرمی های کودکان، نوجوانان، جوانان و حتی بزرگسالان در عصر جدید است. این بازی های مهیج و پر کشش ساعت ها کودک و نوجوان ما را در مقابل صفحه نمایشگر میخکوب کرده، او را از دنیای واقعیات به عالم تخیلات فرو می برد و در این گیر و دار یا چیزی را به او می آموزد یا چیزی را از او می گیرد، یا این که او را در تخیلات بی پایان به حال خود رها می کند. این بازی ها در کنار محاسنشان، گاه آثار مخرب روحی و جسمی در کودکان و نوجوانان بر جای می گذارند که با توجه به ظرافت فکر و ذهنشان جبران آن ها شاید برای همیشه ناممکن شود.
لذا وظیفه ی ما والدین و دست اندکاران امور فرهنگی است که به استفاده کودکان و نوجوانان از بازی های رایانه ای، چه در جامعه و چه در خانواده، سمت و سو داده، آن ها را به محملی برای پیشرفت و خلاقیت آنان تبدیل کنیم و از تأثیرات مخرب آن ها بکاهیم. البته مطالب زیادی در این مورد نوشته شده و حتی در نشریات و سایتهای مختلف خونده میشه .اما ایا مب تونستیم خودمون اطلاعاتی کسب کنیم .من در یه مقاله دیگر با موضوع مادران خود را به روز کنند اشاره کردم که ماردان امروزیباید با رایانه و اینترنت آشنایی داشته باشند تا هم جوابگوی فرزندان باشند هم نظارهگر .چرا که نظارت مادر در خانه مهمترین عامل استفاده بهینه از رایانه ؛اینترنت و بازهای رایانه ایست .
بازی های رایانه ای و ویدیویی و سرگرمی های متداول الکترونیکی مشابه به هیچ وجه آن گونه که در برخی محافل بزرگ نمایی می شود تماماً مضر نیستند و حتی در صورت استفاده مناسب از آنها می توانند به ابزاری پیش برنده در اختیار نسل جوان ما تبدیل شود و با وجود همه عیوبی که برای بازی های رایانه ای شمرده شده، آن ها از مزایا و فوایدی نیز برخوردارند که نمی توان به سادگی از کنار آنها گذشت. چراکه بازی های رایانه ای بچه ها را وارد دنیایی می کنند که کنترلش در دست آنهاست و به همین دلیل از این بازی ها لذت می برند.
 حتی در زمینه تکلم و حرف زدن، به کودکان کمک می کند و آنان سریع تر شروع به سخن گفتن می کنند.
  خواسته یا ناخواسته باید بپذیریم که بازی های رایانه ای همانند بسیاری دیگر از پدیده های عصر فناوری اطلاعات به زندگی ما و فرزندانمان راه پیدا کرده است. اگر بخواهیم آن را نادیده بگیریم و فرزندانمان را از این بازی ها محروم نماییم، حرص و ولع آنان برای دسترسی به این بازی ها بیشتر می شود و اگر در خانه نتوانند بازی کنند به خانه دوستانشان می روند. اگر آنجا هم نتوانستند، به کافی نت ها و مکان هایی که می توانند با رایانه بازی کنند، سر می زنند.
از سوی دیگر، اگر بخواهیم فرزندانمون را در این زمینه لجام گسیخته به حال خود بگذاریم، خطرهای روحی، روانی و جسمی آنان را تهدید می کند. لذا ما والدین و دست اندرکاران امور فرهنگی و آموزشی باید با برنامه ریزی صحیح را ه را برای استفاده صحیح کودکان و نوجوانان از این بازی ها هموار کنند و برای تحقق این امربا نظارت جدی  بر کار فرزندان با کامپیوتر در خانه، خصوصاً استفاده از بازی های رایانه ای، فرهنگ استفاده صحیح از بازی های رایانه ای را به فرزندانمون بیاموزیم.
با تمام این احوال در این هنگامه عصر بیست و یکم و با پیشرفت سرسام آور فناوری های نوین و ظهور روز افزون آنها در کشورمان، ضروری به نظر می رسد به این موضوع یعنی زیاده روی در استفاده از امکانات آنلاین و خصوصاً بازی های ویدیویی توجه ویژه ای مبذول شود و ارگان های مسئول سازوکارهای کنترلکننده مناسبی را بر پا کنند.
ناهید مظفری

۵ نظر

 1. بی سواد می‌گه:

  خانم مظفری
  از همین بازیهای رایانه ای و فیلم ها و در کل تکنولوژی های جدید می توانیم برای ارتقاء دانش و پرورش استعدادها و شکوفایی خلاقیت ها در کودکانمان استفاده کنیم. البته لازمه این کار مدیریت صحیح فرزندان و البته تربیت صحیح آنان می باشد. که در جامعه امروزی کار سختی است و بخشی از سختی آن به دولت ها و ساختار سیاسی و اجتماعی کشور ما بر می گردد.

 2. ماشاالله شمس الدینی می‌گه:

  سلام به شما خانم مظفری
  حرف شما درست ولی خدا وکیلی شما تو بازار امروزی بازی هایی به جز جنگی و آدم کشی سراغ دارید اگه هم هست خیلی سطح پایین و بدرد نخوره وبچه ها زود ازش خسته میشن نقل بازار شده تیر اندازی و آدم کشی نوجوان هم که شیفته هیجان و کنجکاوی خوب تکلیف پدر ومادر چیست ؟

 3. مظفری می‌گه:

  سلام به شما ..و ممنون از ایراد نظر .اگر دقت کرده باشید من هم به مضرات و هم به فوائد بازیهای رایانه ای اشاره کردم و بحثم فقط منع کردن از این بازیها نیست .اگر با نظارت دقیق والدین و همکاری ادارات مربوطه انجام شود به حق در ارتقاء دانش و مهارت کودکان مفید فایده خواهد بود .موفق و موید باشید

 4. عباس ابراهیمی خوسفی می‌گه:

  خانم مظفری وقتی ما بچه بود یم این وسایل نبود ما با چوب آفتابگردان موتور سواری می کردیم

 5. علیرضا بلندیان می‌گه:

  با تشکر از خانم مظفری که به درستی به تحلیل بازی های رایانه ای پرداخته اند.

  مع الاسف واکنش جامعه ما در برابر فناوری های نوین نوعا منفعلانه است تا فعالانه.عده ای فقط فواید یک فناوری را می بینند و بی پروا هر تکنولوزی جدیدی را مجاز می دانند.عده ای هم فقط مضرات و آسیبها را مد نظر می گیرند و گزینه ممنوعیت را بر می گزینند.آنچه معقول به نظر می رسد و اکثر صاحب نظران بر آن اتفاق نظر دارند این است که باید با ورود هر فناوری نوینی نگاه همه جانبه ای به آن داشت.فواید و مضرات را باید از دل این فناوری ها پیدا کرد.با مدیریت و برنامه ریزی هوشمندانه و به موقع،جامعه را از فواید این فناوری ها بهره مند ساخت و مضرات و آسیبهای آن را از جامعه دور ساخت.البته باید اعتراف کرد کار سهلی نیست و مجاهدت و تلاش بی وقفه نخبگان،صاحب نظران و مسئولین را می طلبد.

  بازیهای رایانه ای،علاوه بر ابعاد اقتصادی و هنری اش، رسانه ای است که در قالب هیجان و شادی پیام را به مخاطب خود منتقل می کند. نکته قابل توجه اینکه می گویند اگر یک کتاب خوب ۳۰درصد نفوذ داشته باشد، فیلم آن کتاب حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد نفوذ دارد و بازی که بر اساس آن کتاب ساخته شود می تواند ۸۰ تا ۹۰ درصد در مخاطب خود نفوذ داشته باشد.طبق آماری که چند ماه پیش رئیس بنیاد ملی بازیهای رایانه ای کشورمان اعلام کرد حدود بیست میلیون نفر در ایران بازیکن رایانه ای داریم (۱۲ میلیون پسر و ۸ میلیون دختر).یعنی تقریبا به ازای هر سه نفر ایرانی، یک نفر از بازیهای رایانه ای استفاده می کنند. آن هم در سنی که دوره شکل گیری شخصیت است.

  نتیجه آنکه همانطور که نگارنده مطلب به خوبی اشاره کرده اند رسانه ای است بسیار تاثیرگذار.آنچه مهم است اینکه باید از طرف والدین و مسئولان فرهنگی با هوشمندی مدیریت شود.اگر به درستی مدیریت شود یک فرصت است و اگر سهل انگاری شود قطعا تهدید است برای جامعه.

  ناگفته نماند که بنیاد ملی بازیهای رایانه ای در این زمینه زحمات زیادی کشیده.یکی از اقدامات انجام شده توسط کارشناسان روانشناس و جامعه شناس این بنیاد،رده بندی سنی بازیهای رایانه ای است برای آن دسته از بازیهایی که از مجاری قانونی وارد کشور می شود و به تایید این بنیاد می رسد.از دیگر اقدامات این بنیاد راه اندازی سایت http://www.esra.org.ir است که با وارد کردن نام لاتین بازی، رده بندی سنی بازیها را مشخص می کند.