دوشنبه ۸ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۲:۰۴:۲۵ قبل از ظهر

موبایل، سریع­ترین ابزار برای برقراری ارتباط با جنس مخالف (پسرها و دخترها)

کد خبر: 35900
تعداد بازدیدکننده: 318
تاریخ: ۳۰ بهمن ۱۳۹۲

MTB_0439

بیستمین و دومین جلسه از سلسله مباحث مرتبط با بهبود کیفیت زندگی کارکنان شرکت سنگ آهن مرکزی ایران- بافق، با عنوان بررسی روابط پسر و دختر (از نیاز تا آسیب) و نقش والدین، سه­شنبه،بیست و نه بهمن­ماه ۱۳۹۲،رأس ساعت شش عصر در سالن همایش­های آهن­شهر باتلاوت آیاتی از قرآن کریم و کلیپی زیبا از خلاصه فعالیت­های شرکت سنگ آهن مرکزی ایران- بافق، آغاز گردید.

در این جلسه پس از بیان عرض خیر مقدم به حضار و مدعو توسط  محمد حسین میرزایی، معاون منابع انسانی و امور اجتماعی شرکت،  سید حسین رضوی به ایراد سخنرانی پرداخت.

MTB_0441

در ابتدای این جلسه که با استقبال چشمگیر و بی­سابقه کارکنان م شرکت سنگ آهن و اعضاء خانواده آن­ها روبه­رو شده بود،استاد رضوی روابط بین انسان­ها را از ضروریات زندگی برشمرد و ۱- کاهش آمار ازدواج، ۲- افزایش آمار طلاق و … را از جمله آسیب­های رابطه با جنس مخالف قبل از ازدواج دانست.

این کارشناس ارشد مشاوره خانواده بیان کرد که بزرگ­ترین و پیچیده­ترین آسیب اجتماعی امروزه، ارتباط نامناسب پسر و دختر می­باشد، همچنین این کارشناس عنوان کرد که۱- موبایل و ۲- اینترنت، قدرتمندترین ابزارهایی است که پسران و دختران در دنیای کنونی برای برقراری ارتباط از آن­ها استفاده می­کنند و ماهواره نیز در این مقوله به­عنوان الگو ایفای نقش می­کند.

MTB_0444

در ادامه  رضوی ۱- کاهش شدید سن ارتباط بین پسر و دختر، ۲- درگیر شدن افراد متأهل به این روابط و … را از نکات بحث برانگیز دانست و بیان کرد که دوستی پسر و دختر عبارتست از ارتباط بین دو جنس مخالف که در آن محبت، صمیمیت، عشق و علاقه ویژه­ای وجود دارد.

این استاد روانشناسی ۱- برقراری رابطه جنسی، ۲- ازدواج، ۳- نشان دادن قدرت و جاذبه و ۴- پناه­جویی را از انگیزه­های پسران و دختران برای برقراری رابطه و ۱- زمینه نسبی و ۲- زمینه مرضی را از اولین و زیربنایی­ترین زمینه­های ارتباط پسران و دختران برشمرد و برقراری رابطه قوی و صمیمی با دختران را به پدرها و نیز برقراری رابطه صمیمی با پسرها با رعایت خط قرمزها و حفظ رابطه صمیمی با دخترها را به مادران توصیه و سفارش نمود.

MTB_0463

رضوی همچنین داشتن رابطه عمودی و یا توأم با فشار والدین با فرزندانشان را نامناسب دانست و داشتن رابطه­ای افقی و یا رفت و برگشتی و دوطرفه را به پدرو مادرها توصیه نمود.

این کارشناس ارشد روانشناسی بیان کرد که تحقیقات نشان می­دهندکه علت ۹۰ درصد از روابط بین پسرها و دخترها کمبود محبت و عاطفه و نبود تعامل و ارتباط سازنده بین اعضای خانواده، دومین عامل برقراری رابطه بین پسرها و دخترها می­باشد. استاد رضوی در ادامه به تشریح راهکارهایی برای جلوگیری از برقراری ارتباط نامناسب بین پسرها و دخترها پرداخت که ۱- فراهم نمودن مقدمات ازدواج برای فرزندان در سنین پایین در صورت وجود شرایط مناسب، ۲- انجام صله رحم، البته با رعایت خط قرمزها و نظارت و … رااز جمله راهکارهای عدم برقراری ارتباط نامناسب بین پسر و دخترها دانست و همچنین عشق را به مثلثی تشبیه کرد که ۱- هوس، ۲- صمیمیت و ۳- تعهد سه ضلع آنرا تشکیل می­دهند.

MTB_0474

این کارشناس ارشد مشاوره خانواده با بیان اینکه دختران به دنبال یک پسر به­منظور برآورده شدن هزاران آرزویشان و پسران به دنیال هزاران دختر جهت تأمین تنها آرزویشان هستند، اینچنین تفاوت بین هدف پسران و دختران را از برقراری ارتباط تشریح نمود. استاد رضوی مواردی چون ۱- دوست پسر نداشتن موجب ننگی است، ۲- دختر تو مشکل داری که کسی بات دوست نمیشه، ۳- اگر دوست پسر نداشته باشی، ترشیده میشی، ۴- برای یافتن همسر ایده­آل باید فرصتی برای شناخت بیشتر فراهم شود، ۵- رابطه جنسی موجب تقویت و تعهد می­­شود و … را از جمله دام­هایی عنوان کرد که امروزه برای برقراری ارتباط دختر با پسر وجود دارد و آموزش تفکر نقادی به دختران را یکی از راه حل­های دفع این دام­ها بیان نمود.

همچنین این کارشناس ارشد مشاوره خانواده و روانشناسی به منظور کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با این موضوع، منابعی از جمله “روابط دختر و پسر” و “تحلیلی تربیتی بر روابط دختر و پسر در ایران” نوشته دکتر علی اصغر احمدی، “دختران، پندها و هشدارها” نوشته محمود اکبری و … را به حضار معرفی نمود و در ادامه به سوالات حضار پاسخ داد. جلسه مذکور در ساعت بیست به پایان رسید.

تهیه و تنظیم: احسان فتوحی بافقی

    عکاس: محمود تقی­زاده بافقی

۲۹/۱۱/۱۳۹۲

۲ نظر

  1. عارف می‌گه:

    سلام پسر خوب وقتی در بنر می نویسند بدون حضور فرزندان شما نباید تمام مطالب را در سایت بگذارید .

  2. ساسان می‌گه:

    سلام
    اقای رضوی بافقی هستند و لازم است که از ایشان در این برنامه ها بیشتر استفاده شود