یکشنبه ۷ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۵:۲۸:۱۷ بعد از ظهر

کدام لاستیک برای کدام خودرو؟

کد خبر: 35951
تعداد بازدیدکننده: 213
تاریخ: ۰۱ اسفند ۱۳۹۲

ما جماعت ایرانی  برای خریدمایحتاج خود همیشه فاکتور قیمت وکشورسازنده را مد نظر قرار میدهیم. اما با توجه به اینکه گاهی ندانسته اقدام به خرید اجناسی  میکنیم که همین اجناس میتوانند بلای جان ماعزیزانمان باشند. بهتراست برای بعضی خریدها از دیگران کمک گرفته ویا قبل از خرید مطالعه کنیم.یکی از اجناسی که برای خرید آن باید دقت زیادی کرد لاستیک خودرو هست چون مستقیم با جان ومال ماارتباط دارد. برای راحتی دوستان وهمشهریان گلم دررابطه بالاستیک خودرو. مطالبی را از وبلاگ مکانیک خودرو انتخاب کرده ودر اختیار شما قرار میدهم.به امیدی که همیشه سلامت بوده وروزگار بروفق مرادتان باشد.

 انتخاب لاستیک متناسب با کاربری

فعالان بازار لاستیک توصیه می کنند به منظور انتخاب صحیح رینگ و لاستیک ،پس از مطالعه کتابچه راهنمای خودرو ،به کاربری ماشین تان توجه کنید.به گفته آنها ، دراین زمینه به عواملی مثل کاربری استاندارد یا اسپرت،تحمل بار معمولی یا زیادو…. باید توجه کنید.معمولا خودروهایی که از کمپانی خارج می شونددارای لاستیک های فابریک با کاربری استاندارد هستند .گام بعدی در انتخاب لاستیک توجه به نوع تکنولوژی تولیدی آن است. به طور معمول لاستیک های موجود در بازار در دو نوع بایاس و رادیال است.به گفته کارشناسان ، در تولید لاستیک های بایاس که از تکنولوژی قدیمی برخوردار هستند،از الیاف ورشته های نخی استفاده می شود.درحالیکه در تولید لاستیک های رادیال از رشته های سیمی استفاده می شود.از دغدغه ها ونگرانی های دیگر رانندگان در زمان خرید لاستیک، خرید یک لاستیک تازه تولید شده است.

متاسفانه در کشور ما لاستیکهای خارجی بیشماری وجود دارد که بیش از پنج سال از تاریخ ساخت آنها گذشته است.این مورد برای لاستیکهای ساخت داخل کمتر وجود دارد.خطرات این لاستیکها با توجه به شرایط آب و هوائی گرم و جاده های پر دست اندازو  … باعث ناامنی استفاده از این لاستیکها در جاده های کشور به خصوص در زمان مسافرت  می گردد.

این لاستیکها که در بازار به اصطلاح لاستیک انباری شناخته می شوند.به دلایل مختلفی نظیر توقیف محموله های قاچاق، عدم فروش در یک کشور به دلایل مختلف و انتقال آنها به یک کشور ثالث و یا لاستیکهائی که در یک سری ساخت در کارخانه مشکل فنی داشته و توسط تولید کنندگان به کشورهای جهان سوم قاچاق می گردند.و دلایل بسیار دیگر که فقط سازندگان ازآن باخبر هستند.انباری محسوب میگردند

لاستیکهای انباری هیچ تفاوت ظاهری با یک لاستیک تازه تولید شده ندارند. وازنظر شکل ظاهری نمی توان تشخیص انباری بودن آن را داد.سازندگان خودرو جهت مشخص نمودن زمان تولید لاستیک ملزم به ثبت تاریخ ساخت هستند.

متاسفانه این تاریخ به گونه ائی برلاستیک درج شده که توسط مصرف کننده قابل تشخیص نیست.اما با کمی تامل به راحتی میتوانید زمان تولید لاستیک را متوجه شوید.در جداره بیرونی لاستیکها یک عدد چهار رقمی درج شده است که مشخص کننده زمان تولیدآن است. این عدد بر اساس سال تولید و تعداد هفته است. دو رقم اول تعداد هفته و دو رقم آخر سال تولید را نشان می دهد.قابل ذکر است مصرف لاستیک هایی که  ازتاریخ تولید آنها بیش از ۳ سال می گذرد مناسب نیست.

فرضا درج عدد ۱۶۰۷بر روی یک لاستیک یعنی این لاستیک در هفته شانزدهم سال ۲۰۰۷ تولید شده است.نکته ی دیگر قابل ذکر در مورد لاستیک های ایرانی این است که در هنگام خرید حتما دارای علامت استاندارد باشند.حال اگر لاستیک ایرانی در دوطرف خود دارای مهراستاندارد باشد این لاستیک  درجه یک . ولی اگر لاستیک تنها در یک طرف دارای علامت استاندارد باشد بیانگر لا ستیک درجه دو می باشد.

وامامشخصات عمومی لاستیک خودرو  

روی دیواره بیرونی هر تایر، اعداد و کدهایی درج شده است که در حقیقت شناسنامه لاستیک خودرو هستند. در ذیل مفهوم این علائم بیان شده است.

 اندازه لاستیک خودرو با علائمی همچونP185/60R1۴ نشان داده می‌شود.که بدین معنی میباشد:

P = تایر خودروی شخصی

 ۱۸۵= پهنای تایر  (برحسب میلی­متر)

 ۶۰= نسبت ارتفاع دیواره لاستیک به پهنای آن (برحسب میلی­متر)

R = رادیال

۱۴= قطر رینگ (بر حسب اینچ)

  M+S=استفاده در تمام فصول

۸۹H  –حرف لاتین مربوط به  شاخص سرعت و عدد ۸۹ عنوان شاخص بار یا حد بارگذاری می باشد.

حداکثر سرعتی که لاستیک می‌تواند تحمل کند، با یک حرف از A تا Z بیان می‌شود.برای مثال روی جداره تایر خودروی پراید، نماد H برای سرعت درج شده که نشان می­دهد  هنگامی که تایر دارای فشار بار و بارگذاری مناسب است، حداکثر توان حرکت ۲۱۰کیلومتر در ساعت را داراست. برای اطلاع از میزان سرعت وبار لاستیک هریک از این حروف واعداد به جدول زیر مراجعه کنید.

شاخص سرعت

R

S

T

U

H

V

Z

سرعت به KM/H

۱۷۰

۱۸۰

۱۹۰

۲۰۰

۲۱۰

۲۴۰

۲۴۰+

عددبعد از حرف شاخص بار

۶۴

۶۵

۶۶

۶۷

۶۸

۶۹

۷۰

 

 

تحمل باربرحسب کیلو گرم

۲۸۰

۲۹۰

۳۰۰

۳۰۷

۳۱۵

۳۲۵

۳۳۵

 آج تایرها

آج قسمت خارجی تایر است که مستقیما با سطح زمین در ارتباط است ، اهمیت آجها در جاده های شهری و اتوبان ها کمتر معلوم می شود و این یکی از همان دلایلی است که افراد نا آگاه فقط به زیبایی آج ها اهمیت می دهند . طرح‌های مختلف آج برای تخلیه بهتر آب از زیر تایر و افزایش قابلیت تایر در برخورد با شرایط گوناگون سطح جاده ساخته می‌شود. می‌توان به طرح‌های رگه‌ای (Rib) ، عرضی (Lug) ، ترکیبی از عرضی و رگه‌ای (Rib & Lug) و بلوکی (Block) اشاره کرد که هر یک مزایا و معایب خاص خود را دارند. ولی نقش این بازیگران در جاده های شنی – برفی – مرطوب و کم اصطکاک به خوبی آشکار می شود ، انتخاب لاستیک با آج مناسب در شرایط سخت رانندگی فرمان پذیری خودرو را افزایش می دهد . انتخاب آجها با شکل مناسب از پرشدن لاستیک از گل و برف در جاده های  نا مطلوب نیز جلو گیری می کند . عمق آج در تایر نو ۵/۹ میلی متر است و تا عمق ۲ میلی متر قابل قبول است .

                                                                                     به امید فردایی بهتر

                                                                                  محمد رضا رضایی بافقی

۴ نظر

 1. جواد می‌گه:

  ممنون از مطالب ارزندتون موفق باشی

 2. همشهری می‌گه:

  ممنون جالب بود.نمیدونستم یه لاستیک اینقدر دنگ وفنگ داره.از این به بعد میدونم چطور انتخاب کنم

 3. رضا می‌گه:

  اینا را تو برنامه منو تو هم نشون داد.نکنه اونجا دیدی شیطون

 4. ماشاالله شمس الدینی می‌گه:

  سلام دوست خوبم ممنون مطلبتون جالب وحاوی نکات لازم وضروری برای رانندگان انواع وسائل نقیله میباشد.