سه شنبه ۹ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۵:۲۰:۲۸ بعد از ظهر

تکثیر خوبیها

کد خبر: 36150
تعداد بازدیدکننده: 73
تاریخ: ۰۴ اسفند ۱۳۹۲

78

زبان در دهن ای خردمند چیست /کلید در گنج صاحب هنر

چو در بسته باشد چه داند کسی/که جوهر فروشست یا پیلور

در برخوردهاى اجتماعى، یکى از عوامل محبت‏آفرین و تحکیم روابط، داشتن حالت و روحیه‏ى «سپاسگزارى» و «قدردانى» و «حق‏شناسى» نسبت به مردم است. به قول حکیم بزرگ یونان سقراط که میگوید مردم همه چیز را میدانند فقط باید برای آنها یادآوری شود.مانیز میتوانیم با تکیه بر روش فلسفی مشا در قالب بحث و گفتگو خیلی چیزها که همراهمان هستند و با آنها زندگی میکنیم و برایمان مجهول هستند را روشن کنیم

همواره سپاس و تشکر، در مقابل «نعمت» است. نعمت و احسان هم یا مستقیما از سوى خدا به ما مى‏رسد، یا بندگان خدا واسطه‏ى خیرند و نیکى بر دست آنها جارى مى‏شود و ما از نیکوکاریها و یاریها و مساعدتهاى مردم بهره‏مند مى‏شویم و «نعمت الهى» از این طریق شامل ما مى‏گردد.

تصور نشود که «شکر خدا» با «سپاس از مردم» منافات دارد، بلکه گاهى شکر الهى در سایه‏ى تقدیر و تشکر و حق‏شناسى از مردم تحقق مى‏پذیرد و خداوند به این گونه سپاسگزاریها راضى است، بلکه به آن دستور مى‏دهد.
پس، بحث شکر، اختصاص به زبان ذاکر و قلب شاکر و سجده‏ى شکر در برابر نعمتهاى الهى و در پیشگاه خداوند متعال ندارد، بلکه جلوه‏اى از شکر هم در ارتباط با نعمتها و نیکیهایى است که از مردم به ما مى‏رسد و نسبت به آنان هم باید شاکر باشیم. پدر و مادر و معلمین و اساتید و دوستان و اقوام که هر کدام به نوعی در زندگی ما موثرند از جمله این افراد هستند اما در اینجا روی سخنم با رسانه هاست و اصحاب رسانه که واقعا چقدر مظلومند و مظلومانه کار میکنند اونم برای دل خودشون.

 افرادی که در ارتقاى سطح فکر و دانش و اطلاعات خبری و شناخت ما مى‏کوشند .همه ما میدونیم و آگاهیم که قدردانى از زحمات و خدمات تلاشگران و خادمان، آنان را در کارشان با انگیزه‏تر و مصمم مى‏سازد و ناسپاسى از آنان، سست و مأیوس و دلسردشان مى‏سازد. خبرنگارانی که در گرما و سرما شبانه روز برای اطلاع رسانی قابلیتها و توانمندیهای شهرمون تلاش میکنند .

چه خوب که همیشه گله و انتقاد از بدیها و نارساییها و عیوب نکنیم، بلکه چشم «نیک بین» هم داشته باشیم و از خوبیها و خوشرفتاریها و محاسن اخلاقى و عملهاى شایسته فرزند، همسر، دوست و همکار، خدمتگزاران جامعه، تلاشگران زحمت‏کش و فداکاران گمنام، به هر نحو و با هر زبانى که مى‏توانیم، تقدیر و تشکر کنیم، که… سپاس از خوبى‏ها و خوبان، «تکثیر خوبى‏ها» ست!

ناهید مظفری

۴ نظر

 1. دوست می‌گه:

  یادآوری خوبی بود، انشاءا… این اتقاق بیفتد.

 2. ماشاالله شمس الدینی می‌گه:

  سلام
  مسمله که تحسین و تشویق اثر مضاعف درروحیه شخصی که کار مهمی انجام میده میگذاره مگه میشه انسان کار خوبی انجام بده وتحسین نشه؟جملات و نوشتهای شما خودگویای همین امره و همه ما به تشویق وتحسین نیازمندیم و اگر هم درکاری قصور کنیم البته که باید مورد نقد قرار بگیریم چون خود نقد هم باعث رفع اشکال اشتباه سهوی میشه و باید برای نقدکردن یک موضوع خاص خود نقادعلم وآگاهی در کارش داشته باشه.و من قصد این رو ندارم که بگویم اصلإ نقدی درکار نباشه ولی اگر کمترباشه بهتره.
  درمورد مسئولین شهرهم به همین اصل مهم میتوان اشاره نمود که تشویق وتحسین لازمه پیشرفت شهرمونه تا اونها هم ترغیب به کارهای بیشتر و بهتر بشن و درصورتی که این اصل رعایت نشه چه بسا همان مسئول دلسرد از کاری که میخواسته انجام بده بشه واین به نفع هیچ کس نیست به امید فردایی بهتر برای بافق عزیزمان

 3. dfj می‌گه:

  اون شعر اول مقدمه چه ربطی داشت؟

 4. یه دوست می‌گه:

  درود بر سرکارخانم مظفری خوش کلام
  در مقالات و دست نوشته هاى زیبایتان همیشه انگشت روى موضوعاتى میگذارید که در زندگى و اجتماع عامه مردم وجود دارد و بى تفاوت از کنار آن میگذریم و این بیانات تلنگر بسیار بجا و آموزنده اى هستند. پایدار باشید و همیشه ” هر روزتان بهتر از دیروز”
  به امید طرح موضوعات جذاب و آموزنده تر شما