سه شنبه ۲ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۷:۴۵:۴۴ قبل از ظهر

گزینه های موجود برای یک انتخاب

کد خبر: 36528
تعداد بازدیدکننده: 120
تاریخ: ۱۱ اسفند ۱۳۹۲

قبل از هر چیز همه دوستان را به تأملی در معنای اعتدال و بین حقیقت اعتدال وبرخی از آن چه این روزها اتفاق می افتد دعوت می کنم و امیدوارم لا اقل ما که در سطح جامعه هستیم بیشتر جانب انصاف را رعایت کنیم تا اگر مسئولین به هر دلیلی دچار شعار زدگی و از آن بدتر عمل های بی ارتباط با شعارهایشان می شوند متوجه باشند که مردم در سطوح مختلف جامعه فراتر از آن ها می اندیشند.

اما در مورد موضوع انتخاب یا همان تغییر افراد در سیستم دولتی فقط چند جمله ای عرض می کنم.

ما در مورد این موضوع چند صورت بیشتر نمی توانیم فرض کنیم:

۱-      آن جا که نیروی بومی و نیروی غیر بومی هر دو در یک سطح و اندازه از قابلیت ها قرار داشته باشند.

۲-      آن جا که نیروی بومی از نیروی غیر بومی به مراتب قوی تر است.

۳-      آن جا که نیروی غیر بومی از نیروی بومی به مراتب قوی تر است.

در صورت اول اقتضاء استفاده از استعدادهای هر شهر و استان این است که ما از نیروی بومی استفاده کنیم و عمل بر خلاف این منطقی به نظر نمی رسد.

در صورت دوم هم دقیقاً مانند صورت اول ما به سراغ نیروی بومی می رویم و او را انتخاب می کنیم.

اما در صورت سوم همان منطق و عقلی که ما را به یک انتخاب صحیح در صورت اول و دوم وا می دارد می گوید باید از نیروی غیر بومی که قوی تر است استفاده کرد و اصرار بر استفاده از نیروی بومی که پایین تر از نیروی غیر بومی است به حکم عقل و منطق کار ناشایستی به نظر می رسد.

روی سخنم با کسانی است که بدون توجه به گزینه های سه گانه موجود اصرار دارند به هر قیمتی یک نیروی بومی برای یک مسئولیت انتخاب شود و با عرض معذرت غیر بومی بودن را با عدم دغدغه و اهتمام مساوی می دانند غافل از این که اگر ما تعهد و دین مداری را مهم بدانیم که در واقع نیز چنین است آن وقت دیگر یک نیروی غیر بومی متعهد و دین مدار در هر جای دنیا که باشد برای ارتقاء و رشد آن منطقه تلاش خواهد کرد و همت خواهد گماشت.

اما اگر ما تعهد و دین مداری را کنار بگذاریم آن وقت اساساً هیچ فرقی نمی کند که یک نیروی بومی یا یک نیروی غیر بومی بر سر کار قرار بگیرد.

در پایان خودم وهمه دوستان را به رعایت جانب انصاف و اعتدال واقعی سفارش می کنم که البته این سخن بزرگان دین ما است.

نسأل الله منازل الشهداء

محمد هادی سمتی

یکشنبه یازدهم اسفند سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی

شهر مقدس قم

۱۲ نظر

 1. فربد می‌گه:

  ببخشید شما چرا در دولت عَدالت ساکت بودید؟

 2. رها می‌گه:

  ببینم عمو . شما که قمی از کجا می دونی بافق چه خبره ؟

 3. سارا می‌گه:

  ببخشید دین داری از نظر شما دقیقا یعنی چی ؟

 4. حیران می‌گه:

  به نظر میاد هر سه کامنت ۱و۲و۳ را یک نفر نوشته.سوالی بودن هر سه کامنت و زمان را تامل فرمایید.

  • نیکو می‌گه:

   بله من هر سه کامنت را نوشته ام . می خواستم تو چشم باشن همین .
   اما در مورد موافق باید بگم خیلی از چیز ها در صدر اسلام با حالا متفاوت بود . در آن زمان بومی و غیر بومی اهمیت نداشت چون که اکثریت دل به کار می دادند و تلاش می کردند اما نه اینکه حالا تلاش نکنند نه . تلاش می کنند اما متاسفانه بازدهشان پایین است .

 5. موافق می‌گه:

  آقای سمتی سخن از روی انصاف گفتید دقیقا همینطوره ملاک انتخاب فرمانداران در صدر اسلام و دوره پیامبر ص هیچگاه بومی و غیر بومی نبوده است. احسنت

  • الیاس می‌گه:

   یه نکته دیگه . در صدر اسلام مثل اوایل انقلاب جو قوی ای بود و خوب همه تابع جو اما کمی مقایسه کنید و به دور از هرگونه برداشت خاص فکر کنید . آیا با گذشت زمان دیگر آن جو باقی می ماند . آیا آن عدل نبوی به تدریج فراموش نشد و نتیجش کربلا و شهادت امام حسین نبود . و در مورد الان آیا هنوز همه مثل سال ۵۷ هستند ؟

 6. ولایتی می‌گه:

  احسنت بر شما…حرف حق جواب نداره…

 7. ولی الله رنجبر بافقی می‌گه:

  با سلام
  آقای سمتی هر سه دیدگاه درسته ولی سنجش به چه شکل صورت گیرد ترازو چیست ؟ آیا سنجش توانمندی گزینه ها چه بومی و چه غیر بومی با ملاک و ترازوی دقیق صورت میپذیرد یا فاکتورهای دیگری ملاک عمل میشود
  به هرترتیب شرایطی که شما فرمودید فقط در مدینه فاضل قابل اجراست

 8. صلابت می‌گه:

  تجربه نشون داده غیربومی دلسوز بهتر از بومی باندی و جانماز آبکش است

 9. شما می‌گه:

  سلام.
  یه نگاهی به زحمات مرحوم دهستانی ،حاج آقا عسکری و آقای دکتر یاراحمدی بیاندازید و مقایسه کنید با دوران مهندس احمدیه خود به جوابتان خواهید رسید.تجربه بس است

 10. فمینیست بافقی می‌گه:

  اقای سمتی شما تاکجاوکی میخواهیدتفرقه اندازی کنیداگرخسته نشدید مردم ازافکاروعقایدشماوهمفکرانتان که درنقاب دین مخفی شده اید خسته شده اند فقط ……. شماکه اینقدراز احمدی نزادودولتش دفاع میکنید اخروعاقبت او ورحیمی چه شد دادگاه …دوران دولتش چه اختلاس ها اتفاق افتاد که درطول تاریخ ایران بوجود نیامده کمی خجالت هم خوبه