پنج شنبه ۴ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۳:۱۹:۴۵ بعد از ظهر

ای پرستار زخمهای عاشورایی، زینب (س)

کد خبر: 36811
تعداد بازدیدکننده: 107
تاریخ: ۱۶ اسفند ۱۳۹۲

میلادت مبارک، خاتون خانه ولایت، ای پرستار زخمهای عاشورایی، زینب (س)
 سال ششم هجرت بود که در پنجم جمادی الاول پا به عرصه وجود گذاشتی ای نفر ششم پنج تن آل عبا ،بیش از هرکس حسین از آمدنت خوشحال شد. دوید به سوی پدر وبا خوشحالی فریاد کشید:«پدر جان پدر جان خدا یک خواهر به من داده است»زهرای مرضیه گفت «علی جان نام دخترمان را چه بگذاریم؟» امام پاسخ داد «نامگذاری فرزندانمان شایسته پدر شماست و من سبقت نمیگیرم از پیامبر در نامگذاری این دختر» پیامبر در سفر بود . وقتی که بازگشت ،یک راست به خانه زهرا وارد شد حتی بیش از ستردن گرد وغبار سفر از دست وپا و صورت وسر .پدر ومادر گفتند که برای نامگذاری عزیزمان چشم انتظار بازگشت شما بوده ایم . پیامبر تو را چنان جان شیرین در آغوش فشرد،بر گوشه لب های خندانت بوسه زد و گفت: «نامگذاری این عزیز ، کار خود خداست . من چشم انتظار اسم آسمانی او می مانم .»بلافاصله جبرئیل بر پیامبر نازل شد و در حالی که اشک در چشمانش حلقه زده بود . اسم زینب را برای تو از آسمان آورد. ای زینت پدر ، ای دختر معطر پیامبر، از جبرئیل سوال کرد که دلیل این غصه وگریه چسیت ؟ جبرئیل عرضه داشت «همه عمر در اندوه این دختر میگریم که در همه عمر جز مصیبت و اندوه نخواهد دید» پیامبر گریست زهرا و علی گریستند . دو برادرت حسن وحسین گریه کردند و تو هم بغض کردی و لب برچیدی . در آغوش هیچ کس آرام نمیگرفتی جز در بغل حسین . ودر مقابل حیرت دیگران از مادر می شنیدی که «بی تابی اش همه از فراق حسین است. در آغوش حسین ، چه جای گریستن ؟» و زینب(س) زینت و مونس تنهایی پدر و سنگ صبور غربت زهرا، همنوا با مظلومیت حسن و خطبه خوان رشادت حسین و شهامت عباس است
حضرت زینب (س) آراسته به همه فضایل و خصلت‏هاى والاى اخلاقى و الهى  ،بزرگ بانوی جهان اسلام، بیدادگر و ادامه دهنده حادثه عاشورا و دارنده دانشهای دو جهان و به گفته امام سجاد (ع): « دانای بدون آموزگار و فهمیده بدون فهماننده » بود. الگوی راستین وی، بانوی دو جهان حضرت فاطمه (س) مادر وی بوده است. زینب (س) در دامان پرمهر و معنویت فاطمه (س)از سرچشمه معارف اسلامی و قرآنی سیراب گشت. رسالت راستین زینب هنگامی آغاز گردید که پس از به شهادت رسیدن امام حسین (ع) و هفتاد و دو تن از یارانش با ایراد سخنان آتشین به بیدارگری مردم کوفه و ستیز با ستمکاران و یزیدیان پرداخت.
برخورد حضرت زینب‏(س) در برابر دشمنان بسیار اعجاب‏ انگیز است وى با ستمگران با تمام وجود به مبارزه برخاست در حالى ‏که آنان در اوج عظمت و اقتدار بودند. خطبه بى‏ نظیرى را در حضور دژخیمان ایراد نمود وشجاعت‏ بى‏ مانندى را از خود به نمایش گذاشت.
صدیقه توانا، عقلیه دودمان وحی، تربیت شده خاندان نبوت، حضرت زینب کبری(س) است. همان که در بزرگواری و کرامتش بسیار سخن ها گفته و نوشته اند.او نمودار حق و جهاد در راه خدا و نگهدارنده ایمان و عقیده، قهرمان دلیری و شجاعت، جلوه فصاحت و بلاغت، شعله ستیزه جوی باطل و آتش افشان حق در برابر نیروهای ستمگر و کوبنده دژخیمان زورگو است.
زینب(س) تجسم زهد، علم، عفاف و شهامت و عقیله طاهره، متعلق به اخلاق الهی است. این بزرگوار (س) راه مقاومت در برابر باطل را به امت نشان داد و فداکاری در راه خدا و چشم پوشی از همه چیز را در راه برافراشتن پرچم حق به همه یاد داد.
ایثار، فداکاری، وزانت عقل، صبر و بردباری، علم وسیع و دانش وافر، سخنان سنجیده و منطقی او در فرصت های حساس توأم با آن مظلومیت و ستم های جانکاهی که به او وارد آمده است، از او چهره یک شخصیت بی نظیر، رزم آور شجاع، جهادگر بی باک و سخنور توانا را در قلوب و اذهان ترسیم نموده است که تا چرخ زمان حرکت دارد، تا نسل ها در روی زمین حیات دارند و تا زمین دور خورشید می گردد این چراغ فروزان، نورافکن جهانیان و نسل های آینده خواهد بود.
حال بی تردید در شرایط سخت کنونى اگر بانوان جوامع اسلامى سیره عملى و اوصاف اخلاقى شیرزن کربلا را الگو و اسوه خود قرار دهند، روز به روز ارزش‏ها و فضایل آنان شکوفاتر خواهد شد و بى‏ شک در صورت تحقق چنین مهمى زمینه سعادت دنیا و آخرت براى مسلمانان مهیا خواهد شد.
گردآوری : محمد هادی فتاحی بافقی

۳ نظر

  1. حمید می‌گه:

    هادی خان خیلی خوب بود آموزنده بود استفاده کردیم تشکر

  2. بافقی می‌گه:

    دیروز مثلا نماز جمعه بوده دریغ از یک خبر ما نتونستیم تو نماز جمعه شرکت کنیم گفتیم میاییم سراغ بافق فردا دیدیم از بچه ها خبر بگیریم بهتره

  3. روح الله می‌گه:

    هادی جان من هم سال روزتولد حضرت زینب کبری رابه شماوهمه دوستان تبریک عرض می کنم .مطاب عالی بود….