سه شنبه ۲ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۲:۲۲:۳۶ قبل از ظهر

با که بنشینم؟

کد خبر: 36841
تعداد بازدیدکننده: 106
تاریخ: ۱۷ اسفند ۱۳۹۲

آیا تا به حال فکر کرده‌ای که در زندگی با چه کسانی دوست هستی و با چه کسانی نشست و برخاست می‌کنی و زندگی ات چه مقدار تحت تاثیر اعمال و رفتار آنهاست؟

حقیقت آن است که بدون دوستی ها، هرگز موفقیتی در کار نخواهد بود. دوستان، گنج‌ها و معادنی هستند که باید آنها را کاوش کرد و به منظور کشف آنها، متحمل رنج و زحمت شد تا سنگ و گوهر را با هم در نیامیزیم و این دو را از هم بازشناسیم.

دوستی مساله انتخاب و گزینش است. نباید دوستان را به طور تصادفی برگزید. از این رو انسان باید پیش از آن که اتفاقات و تصادفها، بر اساس معیارهای نادرست دوستانی را برایش انتخاب کنند، خود بر اساس معیارهای درست، دوستانش را برگزیند. پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) می‌فرماید: “انسان بر دین دوست خویش است. پس بنگرید که با چه کسی دوستی می‌ورزید.”(۱)

در زمان پیامبر خدا حضرت عیسی مسیح (علیه السلام) این سوال برای عده‌ای پیش آمد. تا آنجا که خدمت آن حضرت رفتند و پرسیدند: “ای روح الله! ما با چه کسانی نشست و برخاست کنیم؟”

حضرت عیسی (علیه السلام) پاسخ داد: “با کسی مجالست کنید که دیدن او شما را به یاد خدا بیندازد و سخنش بر علم شما بیفزاید و عملش شما را به آخرت تشویق کند …”(۲)

برگرفته از کتاب :دوستی و دوستان از “حجه الإسلام سید هادی مدرسی” (به همراه اضافات))

برای شرکت در مسابقات آنلاین این کتاب از تاریخ۱۶ اسفند ۹۲ تا تاریخ ۱۶ فروردین ۹۳ به شبکه کتابخوانان حرفه‌ای به آدرس www.booki.ir مراجعه نمایید.
اطلاعات بیشتر را از کتابداران بخواهید.
به برگزیدگان جوایز ارزنده‌ای از طرف نهاد کتابخانه‌های عمومی تعلق می‌گیرد

قربانی زاده