یکشنبه ۷ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۱:۲۵:۰۴ بعد از ظهر

تلاشی قابل ستایش برای بیان تاریخچه شرکت سنگ آهن مرکزی ایران

کد خبر: 37040
تعداد بازدیدکننده: 360
تاریخ: ۱۹ اسفند ۱۳۹۲

امروز کتابی به دست بنده رسید، بنام “معدن تلاش”. به کوشش و نگارش عالیه نقیب الذاکرین بافقی.

IMG_1564 copy

پژوهنده این کتاب، که بصورت جمع اوری به بیان تاریخچه سنگ آهن مرکزی ایران پرداخته است، توانسته تا حدودی ذهن خواننده را درگیر تاریخ گذشته معدن سنگ آهن چغارت کند، که چه روزها و چه افرادی را در کنار خود دیده و اکنون در چه جایگاهی و چه مرتبه ای ایستاده است.

بدون شک، تصویر ذهن افراد سالخورده شهرمان، از شرکت سنگ آهن مرکزی، به تفاوت فاحش زندگی مهندسان و کارشناسان ایرانی و خارجی این حوزه، و خاطرات دور از انها از زندگی اقتصادی  و فرهنگی و اداب ورسوم آنزمان برمیگردد. تفاوت زندگی در خسرومهر آن زمان (آهنشهر امروزی)  و شهر بافق. باید دید که اکنون مردم بافق، تا چه میزان این تفاوت را در زندگی اقتصادی شاغلین این شرکت، و کارشناسان و مدیرانش،  نسبت به دیگر مردم شهر می بینند.

نکته جالبی که در این کتاب ، که با مساعدت خود شرکت تهیه شده است ، دیدم، میزان تحصیلات مدیران عامل این شرکت بود. از ابتدای کار که شروع شده است یعنی سال ۱۳۴۲ ، مرحوم دکتر سیروس به آیین دکترای مهندسی معدن از دانشگاه کلاستهال آلمان بعنوان رئیس حوزه بافق و آغازگر اکتشافات چغارت و چادرملو، مهندس خلیل راستار فارغ التحصیل کارشناسی ارشد مهندسی معدن از کلاستهال آلمان (۵۱ ـ ۵۴) و مهندس نصرالله اقتصادی فوق لیسانس معدن از آلمان (۵۴ ـ ۵۸) از مدیران اولیه این شرکت بوده اند. دو مدیر دیگر از بین این یازده مدیر نیز در خارج از کشور درس خوانده اند : مهندس مهدی ثقفی فارغ التحصیل معدن از آلمان و دکتر علیرضا یاراحمدی دارای مدرک دکترای معدن از فرانسه. نکته جالب اینکه این دو نفر اخیر، کمتر از یکسال بر این شرکت مدیریت کرده اند. در این بین نیز مرحوم محمد دهستانی بافقی و محمد جواد عسکری باقر آبادی نیز تحصیلاتی خارج از حوزه معدن و زمین شناسی داشته اند.

نکته دیگر اینکه از میان ۲۴۶۹ نفر شاغل در شرکت (۱۶۰۰ نفر قرارداد معین، ۲۳۳ نفر ماده ۱۶، ۲۹ نفر روزمزد و ۶۰۷ نفر رسمی ، تعداد ۷۷۵ نفر یعنی حدود ۳۰ درصد تحصیلات زیر دیپلم دارند، ۴۲ درصد دیپلم، ۱۳ درضد فوق دیپلم، ۱۱/۵ درصد لیسانس، یک درصد فوق لیسانس (۲۵ نفر) و ۲/۰ درصد دکترا (۵ نفر) می باشند.

پژوهنده در این کتاب به تاریخچه معدن چغارت، فعالیتهای شرکت در بخشهای مختلف عمرانی، ورزشی، فرهنگ، ایثارگری، جاد مقدس، شهدا، فضای سبز، اموزش، عمران و … پرداخته است.

نکته دیگر فعالیتهای مدیران عامل این شرکت است که نوع و میزان فعالیت های محمد دهستانی بافقی، مدیرعامل بومی فقید نسبت به بقیه مدیران، یک سرو گردن که چه عرض کنم، یک تنه بالاتر است.

جمع آوری و نگارش این کتاب به عنوان یک مرجع برای فعالیت ها و تاریخچه شرکت سنگ آهن مرکزی، اقدام پسندیده ای است که به عالیه نقیب الذاکرین بافقی، که قبلاً وی را به عنوان یک نویسنده رمان، می شناختم، برای زحمات چندین ماهه وی ، خسته نباشید می گویم. از آنجا که این کتاب، به تایید مدیران ارشد سنگ آهن رسیده است ـ چرا که مقدمه ای از مدیرعامل بر آن نوشته شده ـ می تواند برای محققانی که نمودار فعالیت این معدن برایشان قابل توجه است ، همراه با تاریخچه، رفرنس خوبی باشد.

سید امین رضوی

۱۰ نظر

 1. رضا بابائیان بافقی می‌گه:

  با سلام
  خدا رحمت کند دکتر دهستانی را واقعا مدیر عامل دلسوزی بود و خدا لعنت کند کسانی را که نگذاشتن مدیر عامل سنگ آهن باشد ( انشاالله )

 2. علي می‌گه:

  دهستانی مدیرعامل خوبی بود روحش شاد، کارهای که کرد همیشه تو ذهن مردم باقی ماند

 3. حسین می‌گه:

  مثل مهندس دهستانی دیگه پیدا نمی شه خدا رحمتش کنه

 4. رضا می‌گه:

  ((نکته دیگر فعالیتهای مدیران عامل این شرکت است که نوع و میزان فعالیت های محمد دهستانی بافقی، مدیرعامل بومی فقید نسبت به بقیه مدیران، یک سرو گردن که چه عرض کنم، یک تنه بالاتر است.))
  روحش شاد مرد فعالی بود

 5. حاجی حسنی می‌گه:

  من وقتی از کنار هتل رد می شوم احساس غرور می کنم واقعا برای بافق سردار سازندگی بود

 6. بافقی می‌گه:

  کاش زنده بود و ت این دولت برای بافق قدمهای بیشتری بر می داشت حیف حیف حیف

 7. 777 می‌گه:

  سعدیا مرد نکو نام نمیرد هرگز
  مرده آن است که نامش به نکویی نبرند
  اکنون مرده های عمودی در شهر و دیار ما بسیار هستند

 8. بافقی می‌گه:

  برای بافق وبافقی متاسفم که مدیری شایشته را نتوانستند دران زمان نگه دارند خداروحش را شاد نماید ولی حالا………………..

 9. حسین یزدی می‌گه:

  همیشه نوشته های خانم نقیب الذاکرین را دربافق فردا می خوانم. امیدوارم به همت مدیران فرهنگی بافق بتواند مجموعه مقال ت خود در باره بافق را گردآوری و چاپ کند .بویژه با دیدن مقدمه کتاب معدن تلاش باورم شد که اومی تواند تاریخ کامل بافق را گردآوری وچاپ کند.
  معدن تلاش ،به حق گویای تلاش مردان دیار بافق در پنجاه سال اخیر بود.

 10. رضوی می‌گه:

  این نوشته در مورد خانم نقیب آقای عسکری و کتاب معدن است مهندس دهستانی هم جزئی از آن است اصصصل را رها کردید فرع را گرفتید مردم ما همیشه همینطوری بودند