دوشنبه ۱ام خرداد ۱۳۹۶ ۱۰:۲۸:۴۸ بعد از ظهر

گل بود به سبزه نیز آراسته شد

کد خبر: 37091
تعداد بازدیدکننده: 95
تاریخ: ۱۹ اسفند ۱۳۹۲

 78
یکی از مشکلات عمده بهداشت در زمان ما گسترش استعمال دخانیات در جامعه می‌باشد که این خود بعنوان یکی از شایع ترین عوامل مرگ و میر در جهان شناخته شده، چرا که مصرف این مواد عامل ۲۵ بیماری کشنده از جمله سرطان ها و بیماری های قلبی و عروقی و غیره می‌باشند و انتظار می‌رود در سال های آینده بزرگترین و بیشترین عامل مرگ و میر و کاهش طول عمر باشد.
همچنین در صورت ادامه روند رو به بالای مصرف دخانیات در جهان طی ۲۰ سال آینده سالیانه ۱۰ میلیون مرگ ناشی از بیماریهای مرتبط با استعمال دخانیات بروز می‌نماید که بیش از ۷۰ درصد این مرگ ها در کشورهای در حال توسعه از جمله ایران اتفاق می‌افتد.
طی سال های اخیر مصرف انواع مختلف مواد دخانی مانند قلیان به طور گسترده در جامعه شایع شده است که نقش خاصی را در ورود جوانان و نوجوانان در عرصه استعمال دخانیات ایفا می‌کند که می‌بایست این گروه از افراد جامعه در زمینه عدم مصرف اینگونه مواد با توجه به زیان هایی که در آینده گریبانگیر آنها خواهند شد بکوشند و از مصرف آنها اجتاب کنند.
بروز بیماری ها و مرگ و میر ناشی از مصرف دخانیات و استنشاق تحمیلی دود آنها از جمله سرطان ها- بیماری های قلبی و عروقی و حساسیت ها, زیان های اقتصادی ناشی از مصرف دخانیات ؛ زیان های اجتماعی ناشی از مصرف دخانیات ؛ زیان های زیست محیطی ناشی از دخانیات
اینها مطالبی هست که ما هر روز در روز نامه ها و مجلات میخونیم و از رسانه های سمعی و بصری مشنویم و میبینیم .
شاید تعجب آور باشه چرا این مطلب رو نوشتم .چند روز پیش در گذر از خیابان وحشی بافقی  تابلویی نظرم رو جلب کرد که روی اون با خط درشت نوشته شده بود(عمده فروشی دخانیات )
آهی کشیدم و با خود گفتم: گل بود به سبزه نیز آراسته شد . در عجبم از این کارهای شگفت انگیز ما انسانها !!! از یه طرف مردم رو منع به مصرف میکنند و از سوی دیگه مجوز دایر کردن مغازه عمده فروشی صادر میشه .اونم کجا؟؟؟؟؟؟؟؟جایی که قبلا اسباب بازی کودک به فروش میرفت . خدا بهداد جوانان این اینده سازان کشورمون برسه.
ناهید مظفری

۳ نظر

 1. جواد می‌گه:

  جدأ که درست میفرمایید
  دخانیات ضرر داره جلوگیری نمیشه
  چیپس و پفک ونوشابه گازدار ضرر داره بازهم تولید وتبلیغ میشه .چرا؟؟چون یه عده گردن کلفت یا وارد کننده اند یا تولید کننده
  از طرف دیگه هزینه های پزشکی سرسام آور بر گرده مردم ودولت تحمیل میشه.خدا میدونه تا کجا ادامه خواهد یافت.

 2. ماشاالله شمس الدینی می‌گه:

  سلام
  کاش به جای پرداختن به مسائل بی اهمیت حاشیه ای جشن چندروز قبل آهنشهر به مشکل دسترسی آسان جوانان به مواد مخدر و دخانیات فکری بکر میشد و راه چاره ای شدنی اندیشیده میشد نه اینکه مسئولان به فکر مبارزه با سوداگران نیستند ولی کاش راهی چاره ساز اتفاق می افتاد.

 3. مظفری می‌گه:

  اقای شمس الدینی سلام.متاسفانه مشکلات شهرزیاده اما یه تعداد فرصت طلب جز اغتشاش و ترور شخصیت کاری ندارند .امیدواریم مسئولین امر فکری بردارند .جالبه که توی نشریه افق یه بنده خدایی در جواب خانمی که مخالف عمده فروشی دخانیات بود وشته بود:چه بدی داره ؟مغازه داران باید ازیزد یا جاههای دیگه سیگاربیارن و براشون گرونتر تموم میشه ازهمین جا تهیه میکنن اتفاقا خیلی هم خوبه .