دوشنبه ۸ام خرداد ۱۳۹۶ ۱۰:۰۲:۵۷ بعد از ظهر

رتبه فعلی درصد باسوادی زیبنده استان یزد نیست

کد خبر: 37153
تعداد بازدیدکننده: 93
تاریخ: ۲۰ اسفند ۱۳۹۲

file_46215

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار یزد با اشاره به اینکه احساس می کنم رتبه فعلی درصد باسوادی زیبنده استان یزد نیست، گفت: بنابر دلایلی که مهمترین آن اتباع بیگانه است جایگاه شایسته ای در زمینه درصد باسوادی نداریم.

به گزارش روابط عمومی استانداری یزد، “محمد علی طالبی” روز دوشنبه در جلسه ستاد راهبردی سوادآموزی استان یزد با اشاره به جایگاه مناسب استان یزد در مقوله علم و سواد، اظهار داشت: رتبه برتر کنکور و همچنین بالاترین سرآمدهای دانش آموزی و دانشجویی به استان یزد تعلق دارد و با توجه به پیشینه علمی قوی، به نام دارالعلم موسوم شدیم که همه موارد ذکر شده رسالت سنگین ما در بحث سوادآموزی را موجب می شود.

طالبی افزود: رسالت هایی در بخش سوادآموزی وجود دارد که شامل تلاش در راستای سواد آموزی مردم بومی استان، مهاجرین بی سواد به دلیل صنعتی بودن استان و اتباع بیگانه است.

وی ادامه داد: اولویت سواد آموزی با دانش آموزان این اقشار است و سپس باید به والدین و سایر افراد بی سواد پرداخته شود.

معاون استاندار وظیفه اساسی ما در راستای حفظ منافع ملی را با سواد کردن اتباع بیگانه دانست و گفت: افغانی هایی که در جمهوری اسلامی تحصیل کرده اند بیشتر حافظ منافع کشور بوده اند.

وی خاطر نشان کرد: با سواد کردن اتباع بیگانه از بسیاری ناهنجاری های اجتماعی و امنیتی جلوگیری خواهد کرد.

طالبی در ادامه ظرفیت های مرتبط با مردم همچون شوراهای روستایی در راستای مبارزه با بی سوادی را یادآور شد و گفت: افراد مورد قبول در محلات می توانند در این زمینه به دستگاه های مرتبط کمک نمایند.

مدیر کل آموزش و پرورش استان نیز با اشاره به وجود ۸ میلیون بی سواد در کشور، اظهار داشت: با توجه به تاکیدات رهبری انقلاب و ریاست جمهوری مبنی بر ریشه کنی بی سوادی، امیدوارم در اسفند ماه سال ۹۴ جشن باسوادی در کشور را به معنای واقعی برگزار نماییم.

“احمد شیرزاد” از دستگاه هایی که در زمینه ریشه کنی بی سوادی بیشترین همکاری را با این اداره کل داشته اند صمیمانه سپاسگزاری کرد.

در این جلسه نمایندگان دستگاه های مدعو به ارائه گزارشی از اقدامات صورت گرفته پرداختند و بحث و تبادل نظر پیرامون وظایف مشخص شده در خصوص تعامل با معاونت سواد آموزی استان انجام شد.

گفتنی است استان یزد طبق سرشماری سال ۹۰ در رده سنی بالای ۶ سال با دارا بودن ۸۷ و هشت دهم درصد باسواد در رتبه چهارم کشور قرار دارد و در رده سنی ۱۰ تا ۴۹ سال که جامعه هدف سواد آموزی نیز محسوب می شود رتبه ششم کشور را با ۹۵ و یک دهم درصد باسواد به خود اختصاص داده است.

لازم به ذکر است از نظر ملیت ۶۰ درصد بی سوادان استان یزد را افراد غیر ایرانی تشکیل می دهند و وجود اتباع، مهاجرت، عدم ماندگاری سواد و خود اظهاری به بی سوادی مهمترین مشکلات پیش روی آموزش و پرورش استان در راستای مبارزه با این معضل است.