سه شنبه ۹ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۱:۵۹:۰۴ بعد از ظهر

محور برنامه های معاونت سیاسی در سال آینده

کد خبر: 37450
تعداد بازدیدکننده: 136
تاریخ: ۲۵ اسفند ۱۳۹۲

image_gallery

به گزارش روابط عمومی استانداری یزد، “محمد علی طالبی” روز یکشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه، از بحران کم آبی به عنوان یکی از چالش های جدی استان نام برد و گفت: برای تامین آب شرب کنونی استان با مشکلاتی مواجه هستیم که به نظر می رسد برای برون رفت از آن، بیش از هر چیز به مدیریت درست مصرف نیازمندیم.
طالبی در خصوص محور هایی که قرار است سال آینده از سوی استان دنبال شود، در محور اول به مبارزه با فساد، رانت خواری و دفاع از حقوق مردم اشاره کرد و افزود: بحث صیانت از حقوق شهروندی از دیگر مواردی است که در این خصوص مد نظر داریم و امیدواریم با تشکیل کمیته ای در این زمینه شاهد کاهش مواردی از این دست باشیم.
طالبی با اشاره به محدودیتهای استان یزد در زمینه نشاط اجتماعی، فعال شدن بخش غیر دولتی و عملیاتی کردن فعالیت های پیش بینی شده برای دستگاه های دولتی در سند ارتقاء نشاط را، از راهکارهای گسترش نشاط اجتماعی در استان بر شمرد.
وی از دیگر محورهای برنامه این معاونت، به حمایت از احزاب به عنوان عاملی برای رشد سیاسی مردم، بحث امنیت پایدار، حمایت از بانوان و فراهم کردن زمینه ای برای حضور بیشتر آنها در دستگاه های دولتی و بخش خصوصی نام برد و گفت: تقویت هویت ملی ومذهبی استان برای به حداقل رساندن اختلافات محلی، از دیگر مواردی است که جزو محورهای کاری خود در سال آینده در نظر گرفته ایم.
طالبی همچنین با تاکید بر اهمیت فعالیت سازمانهای مردم نهاد،خواستار زمینه سازی برای فعال شدن سمنهای دارای مجوز شد.
معاون استاندار افزود: در سال ۹۳، انتخابات مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه تفت و میبد را در تاریخ ۳۰ آبان خواهیم داشت و از دیگر مواردی که در تلاش جهت تحقق آن در سال آینده هستیم، مدیریت حضور اتباع بیگانه در استان است که در این خصوص نیاز به باز تعریف آن و سیاست گذاری جهت کاهش تبعات فرهنگی و اجتماعی آن هستیم.
وی همچنین در خصوص بحث تغییر مدیران استان سخن گفت و افزود: رویکرد ما این است که در مورد تغییر مدیران در وهله اول ضرورت ها را در نظر بگیریم. نه اینکه اصل را بر تغییر قرار دهیم. از این رو، آنچه برای ما مهم است تخصص،تجربه و همراهی با سیاستهای دولت تدبیر و امید است.
وی ادامه داد: در مورد تغییر فرمانداران نیز آنچه مطرح است، وابستگی سازمانی فرمانداران به وزارت کشور است چراکه در سالهای گذشته از میان ۱۰ فرماندار استان تنها سه نفر آنها از کادر وزارت کشور بودند که از این رو، در تغییرات فعلی تاکید را بر استفاده از نیروهای سازمانی گذاشته ایم.
طالبی همچنین بر ضرورت بازنگری اسناد تهیه شده طی سالهای گذشته در بخشهای فرهنگی اجتماعی تاکید کرد و ابراز امیدواری نمود تا در کنار شروع فعالیتهای اجرایی این اسناد،برنامه راهبردی ارتقاء امنیت عمومی نیز تهیه شود.
وی در توضیح یکی از محورهای برنامه های سال آینده که بحث مبارزه با فساد و رانت خواری است گفت: همان گونه که ریاست جمهوری گفته اند، ما نیز معتقدیم که به جای قرار گیری نام مفسدان نزد دولت، این اسامی باید در دست خبرنگاران باشد تا آن را در اختیار متولیان امر قرار دهند. از این رو، از رسانه ها و مردم می خواهم که در این خصوص از محافظه کاری پرهیز کنند و برای کاهش این مهم مراتب را در اختیار ما قرار دهند.
طالبی در پاسخ به پرسش خبرنگاری در خصوص فعالیت تشکل های مردم نهاد به ویژه تشکل های دانشحویی گفت: کمیسیون دانشجویی استان را فعال کرده ایم و با تشکیل کمیته های فرعی مسائل دانشجویی را مورد پیگیری قرار داده ایم. از این رو، قصد داریم در وهله اول این اطمینان را به دانشجویان بدهیم که زمینه مساعدی برای افزایش فعالیت های قانونی آن ها فراهم است.
وی در خصوص پرسش های خبرنگاران در مورد فضای شهری گفت: من نیز از وضعیت مبلمان شهری در استان انتقاد دارم و به نظرم رشد نا متوازن شهر به دلیل برخی سیاست هایی که در گذشته اتفاق افتاده شکل نا مناسبی به خود گرفته است. البته ساماندهی آن و زنده شدن بافت تاریخی مستلزم تامین اعتبارات مورد نیاز است که با تحقق ان و با عزمی که در این خصوص وجود دارد می توان به بهبود مبلمان شهری امیدوار بود.
معاون استاندار در خصوص مباحث محیط زیستی و وجود واحد های صنعتی آلاینده در حریم شهری گفت: از این پس جانمایی هیج واحد صنعتی در استان بدون تایید محیط زیست انجام نمی شود و در مورد بحث خام فروشی ها نیز راهکار برون رفت از این موضوع را تامین چرخه کامل تولید فولاد در استان می دانیم و با وجود طرح هایی که مد نظر است در تلاش برای برون رفت از این موضوع هستیم.
به گفته طالبی، با این وصف، این امید را داریم که در سال آینده در خصوص مسائل سیاسی اجتماعی چالش های خاصی نداشته باشیم چراکه دولت قصد دارد با برنامه های مدون وارد اموری از این قبیل شود.
طالبی همچنین در پایان نشست خود با خبرنگاران، ضرورت برگزاری نشست های مستمر اصحاب رسانه با مسئولین و برنامه ریزی در این راستا را مورد تاکید قرار داد.
مدیران استان از نقد سازنده استقبال می کنند
طالبی با بیان اینکه تاکنون بارها دیدگاه خود را نسبت به رسانه ها گفته است، در مورد نقد در رسانه افزود: شخص معاون سیاسی استاندار همه توان خود را برای حمایت از خبرنگاران به کار خواهد گرفت. استاندار و مسئولان دیگر استان نیز استقبال خود از نقد سازنده رسانه ها را مطرح کرده اند. از این رو، در مورد ظرفیت سازی و پذیرش مطلب انتقادی، به نظر هنگامی که ترکیب مدیران استان به ثبات برسد آسان تر می توان اقدام کرد. در عین حال، بارها بیان شده که نیاز است مدیران ظرفیت خود در خصوص نقد را افزایش دهند با این حال قبول دارم که در شهرستان ها فضا برای نقد کم است. در عین حال اگر موردی مد نظرتان است منعکس کنید تا اقدامات لازم در این خصوص انجام شود.
نقد سازنده موجب پیشرفت است
“داوود پاک طینت” مدیر کل روابط عمومی استانداری نیز در این نشست، در مورد بحث نقد پذیری مدیران استان که به طور مداوم از سوی رسانه ها تاکید می شد، گفت: معتقدم که نقد موجب رشد جامعه می شود و اگر من به عنوان یک مسئول از یک نقد گله مند شده ام باکی نیست چراکه این گونه است که استان پیشرفت خواهد کرد و اگر نقد سازنده نباشد ما نیز رشد نخواهیم کرد. از این رو می خواهیم که نقد سازنده خود را از ما دریغ نکنید.