یکشنبه ۷ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۲:۴۷:۱۲ بعد از ظهر

احداث پارک ویژه بانوان در بافق رویایی دست یافتنی !!!! یا دست نیافتنی ؟؟؟؟؟

کد خبر: 38288
تعداد بازدیدکننده: 294
تاریخ: ۱۶ فروردین ۱۳۹۳

78
ایجاد یک فضای باز شهری با تمام امکانات جهت استفاده بانوان می تواند مکان امنی را به منظور انجام بسیاری از فعالیتها امکان پذیر سازد.
از آنجا که بانوان بیش از نیمی از جمعیت هر جامعه را تشکیل می دهند یک حقیقت انکار ناپذیر ه و همچنین بانوان از روحیه لطیف تری برخوردارند و ذاتاً طبیعت گرا می باشند وجود مکانی که بتوانند بطور آزاد از امکانات ورزشی و تفریحی استفاده نماید و بدون هیچ گونه محدودیتی از نور مستقیم آفتاب بهره مند گردند ضرورتی اجتناب ناپذیر است و این مهم تأثیر بسزایی را در کاهش بیماری های مختلفی از جمله پوکی استخوان بدنبال خواهد داشت.
یکی از زمینه های رفاه و آسایش آنها ایجاد فضاهای تفریحی و پارک های ویژه بانوان است که بستگی داره مسولین در خصوص تحقق این امر در شهرستان بافق تا چه اندازه راغب هستند؟
با وجود افتتاح گاه به گاه پارک های زنان در شهرهای مختلف کشور این موضوع همچنان مخالفان و موافقان متعددی دارد آنچنان که عده ای از فعالان و کارشناسان امور زنان احداث این اماکن را در جهت جداسازی جنسیتی و توهین به شأن و شخصیت زنان ارزیابی و عده ای دیگر نیز با توجه به محدودیت های شرعی، عرفی، قانونی برای ورزش زنان وجود این مراکز را مفید و دارای کارکرد اجتماعی می دانند شاید توجه به این مسئله.” نبود امکانات اولیه رفاهی، ورزشی، و تفریحی برای زنان “ایجاد و احداث پارک های ویژه زنان در سال های اخیر را به بحثی جدی تبدیل کرده است. و ایده شکل گیری این فضاها از سال ها پیش در کشورمان مطرح شده البته تجربه تشکبل این پارک ها مختص ایران نیست و برخی از کشورهای عربی مثل امارات و عمان نیز تجربه تاسیس پارک های محصور زنان را دارند

زمانیکه برای نخستین بار در کشور دفتر امور زنان وزارت کشور بحث ایجاد فضاهای ویژه فرهنگی، ورزشی و تفریحی زنان را مطرح کرد و به دنبال آن سازمان شهرداری های کشور نیز بار دیگر این موضوع را عنوان و با انتشار بخشنامه ای به تمام معاونین عمرانی استانداری های سراسر کشور تاسیس پارک ویژه زنان را مورد ارزیابی قرار داد.
این برای اولین بار بود که سازمان شهرداریهای کشور با مشارکت شهرداریها و به همراه دفتر امور زنان وزارت کشور در ایجاد مراکز تفریحی ورزشی و رفاهی برای بهره برداری زنان پیشگام می شدند.
از آن زمان تاکنون ضرورت شناسایی اماکن و باغ های محصور در نقاط قانونی شهر با ارزیابی نیازهای جمعیتی شهرها در دستور کار شهرداریها، شوراهای شهر استانداری های شهرهای مختلف کشور قرار گرفته است.
این مراکز تاکنون در اکثر شهرهای استانهای کشورمون افتتاح شده و اما متاسفانه در استان یزد فقط شهر یزد و یکی از شهرستانها دارای پارک ویژه بانوان هستند پارک های ویژه زنان مکان هایی اند که بسیاری از زنان و دختران جوان می توانند بدون استفاده از حجاب کامل درآن به ورزش و تفریح بپردازند.
ما چطور می توانیم از دختران جوان بخواهیم در پارک ها و معابر عمومی آزادانه رفت و آمد نکنند اما در عین حال سالم و سلامت هم باشند اگر امکان استفاده از اماکن عمومی به منظور ورزش و سایر تفریح ها برای دخترانمان وجود ندارد مسئولین ما موظفند برای آنها فضاهایی مناسب را فراهم کنند
تا زمانی که شرایط اجتماعی جامعه مان به گونه ای است که زنان و مردان فارغ از جنسیتشان و به صورت عادلانه قادر به استفاده از مزایا و امکانات رفاهی نیستند برای کم کردن چنین فاصله ای ایجاد فضاهای اختصاصی زنان ضروری است.
چرا که فرهنگ، عادات، رسوم و خواسته های ما انتظار ویژه ای از زنان دارد. وقتی خانواده ها از زنان و دختران انتظار دارند که حتی پرده اتاق را به دلیل مشرف بودن خانه ها کنار نزنند چطور انتظار داریم دوچرخه سواری یا اسکیت آنها در معابر عمومی را بپذیرند.
لذا با توجه به شرایط اجتماعی ویژه کشورمان وجود چنین فضاهایی دارای کارکرد اجتماعی ورعایت امنیت اجتماعی، محصور بودن، مشرف نبودن ساختمان های اطراف به پارک زنان از ویژگی های اصلی این مراکز است همچنین آفتاب گیر بودن، وجود کارکنان و نگهبانان زن، سیستم آب، برق، گاز، تلفن، سرویس بهداشتی، مهدکودک، زمین بازی کودکان، سالن ورزشی، استخر، پیست دوچرخه سواری و پیاده روی، بوفه و رستوران، کتابخانه، نمازخانه و سالن اجتماعات و وجود آلاچیق برای برگزاری نشست های دوستانه و نیمکت ثابت و سیار از دیگر امکانات رفاهی پیش بینی شده در این مراکز است.
و اما روی سخنم با مسئولین به خصوص شهردار محترم و اعضای شورای شهرمون که منتخبین مردم هستند و واضح و آشکاره که خانمها اکثریت شرکت کنندگان در انتخابات هستند چه شورا و چه ریاست جمهوری و … : علیرغم توسعه فضای سبز شهرستان با توجه به اینکه بانوان در این شهر از کمترین امکانات رفاهی و تفریحی برخوردار هستند، آیا احداث پارک ویژه بانوان ضرورت محسوب نمیشود.؟؟؟.

ناهید مظفری

۱۹ نظر

 1. ب-م می‌گه:

  با سلام و تشکر از سرکارخانم مظفری: البته که این امکانات رفاهی برای زنان لازم وضروری است انشاالله مسئولین به ضرورت این امر مهم پی برده فکری هم به حال این قشر جامعه خواهند کرد .

 2. پروانه می‌گه:

  مافکرمیکردیم که این پارک رو به اتمامه اخه گلنگ اون چندسالیه زده شده واقعا احداث چنین پارکی به خصوص در شهرستان ما یه ضرورته ماتوبافق نمیتونیم یه پیاده روی ساده بکنیم چون همه اشنان .از شهردا ر محترم میخوایم که پیگیری کنن لطف بزرگی در حق ما زنان بافقی میکنن.

 3. سعید می‌گه:

  طرح تفکیک جنسیتی در هرجا اجرا شده چه دردانشکاه چه درپارکها وحالا که حتی درمهدکودکها زمزمه ان میباشد طرحی شکست خورده است چرا که ارزش وشان زن را زیر سوال میبرد.ثانیا مگر در پارک یک خانم میخواهد مانند خانه خود باشد که باید پارک محصور باشد

 4. امیدوار می‌گه:

  ان شاء الله این شهردار وشورای شهر نه شهردار وشورای شهر آینده پارک بانوان راکه اول جاده باقر آباد در زمان شهردار وشورای شهر قبلی در نظر گرفته شده بود و۳۰ درصد کارهای آن شده را به اتمام خواهند رساند

 5. ارزومند می‌گه:

  سلام . خانم مظفری این ارزوی همه مردم بافق ولی کاش می شد اول پارک های دیگر را درست وراه اندازی کنند پارک کوهستان الان چند سال هی میگن افتتاح شد می بینی نه بابا هنوز اول کار

 6. ناشناس می‌گه:

  یکی نیست بپرسه حالااین شهردارغیربومی که چندین ماهه اومده جه کارمفیدی تاالان انجام داده اماحالااگریه بدبخت بومی شهرداربودهمه مازیرآبشومیزدیم هرروزبراش توسایتهامی نوشتیم مابافقیهاهرچی سرمون بیادحقمونه

 7. بافقی می‌گه:

  خانم مظفری زمین این پارک مشخص و دور تا دور آن دیوار شده است.شهردار جدید هم گفته اند که ما باید ۸۰ درصد توان خود را بر روی پروژه های قبلی شهر بگذاریم.ولی در این مورد(پارک بانوان) هیچ پیشرفتی مشاهده نمی شود.حتی هیچ فعالیتی

 8. ماشاالله شمس الدینی می‌گه:

  سلام
  امیدوارم هرچه زودتر این مکان ورزشی مهم وحیاتی و بسیار لازم احداث وتکمیل آن آغاز بشه تا بانوان بافقی بتونن تو محیطی مخصوص خودشون راحت ورزش کنن .مادران سالم =فزرندان سالم
  به ورزش تن خود نیرو کنیم.

 9. م ح می‌گه:

  پارک ویژه بانوان چیه؟!یاد بگیریم طبیعی کنار هم زندگی کنیم
  کاش این هزینه ها واسه ی فرهنگ سازی روابط سالم جنس،مخالف استفاده میشد.

 10. فرزند، بازنشسته شهرداری می‌گه:

  نظر شمارهAnonymous6
  اولا: که شهردار بومی هست و با تمام قوا دارد کار می کند.
  دوما :مگه کارهای ایشان را در سطح شهر ندیدید(طرح بیمه آتش سوزی منازل-آذین بستن خیابانها در اعیاد مختلف-پیگیری تمیزی هر چه بیشتر شهر و زیباسازی شهر-اختصاص سرویس رایگان برای راهپیمایی۲۲ بهمن و درایام تعطیلات برای صادق آبادو….. و برای کارکنان خودش نیز:تجلیل از کارکنان زحمتکش شهرداری با خانواده هایشان در هتل نیکان-دادن بن نقدی در اعیاد مختلف-دادن آجیل و شیرینی شب عید (البته به کارمندان بازنشسته ندادندکه یه مشت بازنشسته سالخورده را دم عیدی دلخور کردن) .باز هم ممنون آقای شهردار.

 11. ناهید مظفری می‌گه:

  ضمن عرض سلام و تشکر از ایراد نظرات مفیدتون :اقا سعید ِمن با هرگونه جداسازی جنسیتی مخالفم، فرهنگ جامعه باید اصلاح شود و جامعه باید دختران و زنان را همان گونه که هستند بپذیرد من به عنوان یک زن حق دارم در پارکها معابر عمومی ورزش و دوچرخه سواری کنم وکسی هم حق اظهار نظر در این باره را ندارد.
  وهیچ قانونی نگفته که من به عنوان یک خانم حق دوچرخه سواری یا ورزش در پارک های شهر را ندارم وبرای این کار فقط تغییرعرف و سنت لازمه که وظیفه همه خانمهاست اما ِ به نظر شما آیا در بافق این مهم امکان دارد؟؟؟؟؟درجواب دیدگاههای بعد عرض کنم من چندین سال بیگیر این طرح بودم .چند جای خوب رو هم ‍‍بیشنهاد دادم اما وقتی نخوان کاری انجام بشه بهانه ها و ایرادات بنی اسراپیلی زیادی رو عنوان میکنند که امیدواریم این دوره دیگه بهانه ای نباشه .در ضمن محلی که شهردارقبل آقای تفکری در نظر گرفتن ابتدای میدون بهارستان و فقط اندازه یک زمین فوتبال هم هست در صورتیکه با صحبتهایی که شد این بارک فقط محل تفریح نیست بلکه میتونه برای زنان سربرست خانوار منبع درآمد خیلی خوب باشه .چرا ما فقط به ظاهر قضایا بسنده میکنیم ؟؟؟؟

 12. جوان می‌گه:

  باسلام.فرزندبازنشسته عزیزم این کارایی که توگفتی شایدبودجه اش به ۵٠میلیون نرسه امامیدونی چقدرپول مردم روبراش هزینه کردند.خانم مظفری فعلاً که کاردرپارک کوهستان وخیابانهاهم تعطیل شده چه برسه به پارک بانوان.یادم میادروزی که شوراآمدندروی کارگفتندفرودگاه هم میزنیم.وقتی ازتوی خیابان مهدیه ردمیشم یادفرودگاه میفتم.

 13. حق گو می‌گه:

  سلام.شوراوشهردارقبل بایک پنجم حقوق مسئولین فعلی ۴٠٠پلاک خانه ومغازه خریدند.اماالان دوتاپلاک باقی مانده ونتوانستندآزادسازی کنند.خیابان مهدیه هم شده مثل چال میدون برره.

 14. سید امین رضوی می‌گه:

  نشریه امین مورخ ۱۹ خرداد ۱۳۹۲ شماره ۱۳۲ روبروی بنده است:
  تبلیغات شورای شهر صفحه ۴ نشریه :
  محمد رنجبر کاندیدای چهارمین دوره انتخابات شورای شهر بافق : اهداف و برنامه ها : ۱۸ مورد …مورد ۱۳ : پیگیری احداث پارک و فضای تفریحی ویژه ی بانوان
  محمد عباسی بافقی ، کاندیدای چهارمین دوره انتخابات شورای شهر بافق : اهداف و برنامه ها : ۲۱ مورد (البته شماره نداره و خودم خوندم) : شماره ۷ (شمردم) : توجه به امور جوانان، نوجوانان و بانوان از قبیل : اشتغال ، ورزش، ایجاد مراکز فرهنگی، علمی و تفریحی (پارک و اماکن ورزشی بانوان)
  در تبلیغات این نشریه، این دو عزیز رای آورده ند. خاطرنشان کنم نگهداری اوراق تبلیغات هر نامزدی می تواند در آینده مشخص کند که تا چه مرحله ای در برنامه های خود پیش رفته اند. بعنوان نمونه این دو تن دم دست بنده بودند. می توان همه اعضا را از لحاظ برنامه هایی که گفته اند، سنجید. به موقع و در هر مشکلی بدان رجوع خواهیم کرد.

 15. داشجو می‌گه:

  افرادی برای تخریب شورا و شهردار جدید یه دروغی در مورد حقوق شهردار شایع کردند که هنوز بعضی ها دارند روی اون مانور میدن.اکر یه کم با قوانین آشنا باشیم متوجه میشیم که مقدار حقوق شهرداران وشورا را وزارت کشور تعیین میکنه وهرگز نمیشه حقوق یک شهردار چند برابر شهردار قبلی باشه.

 16. مریم می‌گه:

  چرا بعضی ها مثل آب خوردن دروغ میگن؟؟؟؟؟؟؟
  ما خونمون تو شهرک فرهنگیان هست از همین جا شاهدم که نه تنها کار تو پارک کوهستان تعطیل نشده بلکه تو تعطیلات عید هم در هال کار بودن
  باند دوم بلوار میرغنی زاده هم که سالها رها شده بود تو تعطیلات عید شروع به احداث کردن.آدم یه کم انصاف داشته باشه بد نیست.

 17. جوان می‌گه:

  جواب به مریم.یکی دوتانیرودارن کارمیکنن.شمابه این میگیدکار؟مثل اینکه طرفای خیابان مهدیه ومسجدجامع هم نیامدی که ببینی همه چیزتعطیله.دانشجوجان شورانیازی به خراب کردن ندارن.باعملکردشان خودشان رونشون دادند.

 18. ناهید مظفری می‌گه:

  وااسفا!!! از شما مردم.امروزدر خصوص پیگیری احداث پارک بانوان و چند مورد دیگربرای یک گفتمان کوتاه به دیدن شهردار رفتم .برخورد اولیه و تفکرات و دیدگاههای اقای عفتی منو خرسند به داشتن چنین شهرداری کرد .چرا ما منصفانه قضاوت نمیکنیم ؟ یک شهردار به دلیل تنها رویکردش به مسائل شهری نمی تونه مورد قضاوت قرار بگیرد، بلکه پیامدهای طرح های وی و همکارانش و تأثیر آنها بر جامعه شهری در طول مدت زمان خاصی، باید مورد بررسی قرار گیرند.شهرداران موفق که شاید تعدادشان اندک هست دارای مشخصاتی همچون: استفاده از ایده دیگران /ساختن براساس توان موجود/اعلام به موقع/رفع مشکلات مادی/ارتباط طرح بامردم و تمرکز بر روی طرح میباشند که خوشبختانه در یک گفتمان کوتاه از سخنان و دیدگاه فرهنگی اقای عفتی واضح و مبرهن بود که ایشان کسی هستند که هدف مدیریت شهرى را توسعه میدانند نه عمران و نه ارائه خدمات بیشتر. بیاییم عادلانه و بی غرض قدردان زحمات مسوولین متعهد باشیم نه باعث دلسردیشون شیم .با اتحاد و هماهنگی بافق٬بافق میشه و پیشرفت میکنه.

 19. بی طرف می‌گه:

  سلام و خسته نباشید به دست های پر توان و تفکر عمیق سرکار خانم مظفری
  حقا که لایق معاونت فرمانداری بافق هستید
  موفق باشید