سه شنبه ۹ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۱:۵۲:۲۳ قبل از ظهر

تکرار/رئیس هواشناسی بافق: هیچ شخص یاارگانی نمی تواند در افزایش یا کاهش داده ها دخالت نمایند

کد خبر: 38523
تعداد بازدیدکننده: 386
تاریخ: ۲۷ فروردین ۱۳۹۳

رئیس هواشناسی بافق: هواشناسی یک سازمان علمی_تحقیقاتی که مطالعه در زمینه عوامل و داده های جوی را انجام و برخلاف تصور برخی از عامه مردم هیچ نهاد، شخص یاارگانی نمی تواند در افزایش یا کاهش  داده ها دخالت نمایند.

_MG_10007938

سیدمحمودحسینی سبزواری در گفت و گو با خبرنگار «بافق فردا» در بافق، اظهارکرد: هواشناسی یک ارگان با عملکردهایی یکسان جهانی و فعالیت های آن بر اساس نظم، دقت ویژه و استانداردهای یکسان سراسری انجام می شود.

رئیس هواشناسی بافق با اشاره به گزارش و ارسال ساعت به ساعت شاخص های مختلف بر اساس ساعت یکسان و مبدا در تمام دنیا، ادامه داد: این ارگان کلیه اطلاعات مختلف جوی را ثبت و در نهایت برای پیش بینی های آینده بهره برداری و در نهایت برای اطلاعات آماری بایگانی و استفاده می شود.

وی افزود: کلیه داده ها برای مرکز پیش بینی در استان ارسال و بصورت روزانه، هفتگی و غیره بهره برداری می گردد.

وی با اشاره به جنبه های گسترده شخصی و عمومی این علم، افزود: کلیه فعالیت ها و پروژه های مختلف و با اهمیت صنعتی، عمرانی، کشاورزی و غیره به نوعی با فعالیت های هواشناسی ارتباط دارد، بطور مثال برای ساخت یک پل باید میزان بارندگی منطقه و یا برای احداث یک شهر یا شهرک صنعتی باید مسایلی چون جهت وزیدن باد را معین کرد.

سبزواری خاطرنشان کرد: اطلاعات ارائه شده مبنای پیش بینی های مختلف هواشناسی است و هرگونه آمار و اطلاعات نادرست به محاسبات غلط و از بین رفتن زحمات دیگران منجر می شود.

وی با اشاره به تفاوت دما و گرما و استانداردهای جهانی این علم، عنوان کرد: سنجش دما بر اساس شاخص های مشخصی در سراسر دنیا انجام و برای اینکار دماسنج در ارتفاع یک متر و ۷۰ سانتی متری در یک محفظه چوبی مشبک سفید و دور از تابش مستقیم خورشید و غیره انجام می گیرد.

وی با بیان این مطلب که دمای معین شده برای کارشناس های هواشناسی در سراسر دنیا یکسان است، تصریح کرد: هواشناسی یک سازمان علمی_تحقیقاتی که مطالعه در زمینه عوامل و داده های جوی را انجام و برخلاف تصور برخی از عامه مردم هیچ نهاد، شخص یاارگانی نمی تواند در افزایش یا کاهش  داده ها دخالت نمایند.

وی حداقل شعاع ایستگاه های هواشناسی را ۳۰ کیلومتر دانست و افزود: ایجاد یک ایستگاه هواشناسی باید بدور از موانع و با اقلیم منطقه گویا بوده و ایستگاه نباید جایی که زیاد سرد یا گرم باشد تاسیس شود.

وی درباره تصورات عامه برای مکان یابی ایستگاه هواشناسی با ناچیز خواندن تفاوت نقاط مختلف اطراف شهر، خاطرنشان کرد: ساختمان ها و برخی عوامل داخل سطح شهر جزیره حرارتی ایجاد و لذا دمای مرکز شهر تا حداکثر ۲ درجه بیشتر از دمای معمول و استاندارد منطقه است.

سبزواری میزان بارندگی سال زراعی امسال راتاکنون بیش از ۴۷ میلیمتر عنوان و افزود: سال زراعی از مهرماه سال گذشته آغاز و تا مهر امسال و رقم بارندگی نسبت به ۵۰ میلیمتر متوسط پیش بینی شده تا پایان سال زراعی، رشد ۱۰ درصدی را نشان می دهد.

این مسئول باسابقه هواشناسی بافق، خاطرنشان کرد: طی سالهای گذشته بیشترین بارندگی بافق کمی بیش از ۱۲۰ میلیمتر و کمترین میزان بارندگی در سالهای اخیر نیز نزدیک به یک میلیمتر بوده است.

وی جهت بادهای غالب بافق را بیشتر شمال غربی_جنوب شرقی بصورت رفت و برگشت و سرعت متوسط را ۵ متر بر ثانیه دانست و تصریح کرد: تندترین بادی که در سال های گذشته در شهرستان وزیده است نزدیک به یکصد و ۲۰ کیلومتر بر ساعت  سرعت داشته است.

رئیس هواشناسی بافق تفاوت دما در شهرستان بافق را بسیار قابل توجه دانست و افزود: در حالیکه بیشترین دمای بافق در تابستان ۴۸ و کمترین دما در شب ۲۳ درجه است، در مقطعی در زمستان دمای ۱۱ درجه سانتیگراد زیر صفر را شاهد بودیم.

سبزواری با اشاره به تنوع آب و هوایی این شهرستان، ادامه داد: برخی مواقع بطور همزمان شهر بافق به عنوان گرمترین و منطقه دهستان سبزدشت در فاصله کمتر از ۷۵ کیلومتری مرکز شهرستان سردترین منطقه استان است.

رئیس هواشناسی بافق با اشاره به اهمیت داده های صحیح در محاسبات و پیش بینی ها و اطلاعات آماری، گفت: هواشناسی مستقل و اطلاعات آن اصولی و جهانی و هیچ فردی قرار نیست بتواند در افزایش و یا کاهش دما و سایر شاخص ها دخالت نماید.

 

 

 

 

 

۲۶ نظر

 1. منتقد می‌گه:

  سلام
  قسم حضرت عباس شمارو باور کنیم یا گرمای۶۰درجه شهرمون رو داداش
  دروغ به این بزرگی قباحت داره والا.

 2. مظفری می‌گه:

  باتشکر از خبرنگارفعال بافق فردا که زحمت کشیده و این مصاحبه جامع و کامل را با توجه به اطلاعات علمی داده شده از سوی رئیس محترم اداره هواشناسی بافق ارائه دادند ؛امیدوارم بعد از این شاهد اعتراضات ناآگاهانه و غیرعلمی شهروندان عزیزمون که معتقدندهواشناسی دمای هوا را کمتراعلام میکند؛ نباشیم.

  • ماشاالله شمس الدینی می‌گه:

   سلام
   خانم مظفری دستگاها به غلط دمای هوارو کم نشون میدادند تقصیر کسی نیست
   ما که تو تابستونا از گرما می پزیم وای به حال دستگاهای هواشناسی!!!!!؟؟؟؟

 3. رضادهقانزاده بافقی ( رخصت) می‌گه:

  سلام بر سید بزرگوار
  اطلاعات بسیار خوبی در اختیار خوانندگان قراردادید. ممنون بابت این اطلاعات ارزشمند.

 4. علی رضا می‌گه:

  دوستان گرامی با دقت بیشتری مصاحبه را مطالعه فرمایید “گرمای محیط” با “دمای” شهرستان متفاوت است، دما در شرایط استانداردی سنجیده و در تمام شهر با این شرایط یکسان است ولی” گرما” در نقاط مختلف شهرمتفاوت است و مثلا وقتی شما در یک ساختمان مسقف بدون وسایل سرمایشی و یا در یک کوچه آسفالت زیر نورمستقیم آفتاب قرار دارید نسبت به یک خیابان پرتردد تحت تاثیر گرمای وسایل نقلیه فرق می کند

 5. علی محمد می‌گه:

  سلام گزارش خیلی خوبی بود وتشکر میکنیم از خبرنگار محترم و هچنین مظفری که ایشون هم مطلب خوبی نوشتند راستی اگر مظفری همان سرکار خانم مظفری میباشند که در فرمانداری کار میکنند به نظر بنده لیاقت معاونت فرماندار یا بخشدار مرکزی را دارا میباشند

 6. ثنا می‌گه:

  جناب منتقد اگر واقعا چشم بینا داری و سوادت نم نکشیده هیچکس قسمی ایراد نکرده که شما عنوان میکنید .انتقاد وقتی به جا و سازنده است که مسئولی به این شفافیت اطلاعات علمی رو بیان نکنه .خواهشا اول بخون بعد نظری که شایسته افکار خودتونه ایراد کنید.

 7. حسینی می‌گه:

  با تشکر از ایراد نظرات.جناب اقای شمس الدینی باید خدمتتون عرض کنم دما با گرما که مد نظرتون هست فرق داره .من به عنوان یک کارشناس هواشناسی متذکر میشم که دستگاههای هواشناسی همه استانداردبوده و به طور خودکار دمای هوارا نشان میدهندبدون دخالت هیج فرد و یاافرادی .

 8. WWW می‌گه:

  بله اقای رئیس درست می فرمایند اداره هوا شناسی رو به روی پارک اهنشهر و صحرای مبارکه باشه اونوقت دما را درست نشون بده . از همشهریان میخوام یه بعد از ظهر از اول بافق حرکت کنند تا بعد از مبارکه ببینند دما چقدر تغییر میکنه. اقای رئیس جواب بده؟

 9. سبحان می‌گه:

  آقای www :شما که از علم هواشناسی اطلاع ندارین خواهش میکنم اظهار نظر نکنید .جواب دادن به شما چیزی جز اتلاف وقت نیست.چون اگر مطلب رو میخوندی نیازی به انتقاد نابجا نبود.

 10. امید می‌گه:

  جالبه!!!! قانون جدیدی در علم فیزیک رخ داده .. تو زمستون لوله های اب از سرما میترکه گرمترین نقطه استان هستیم تو تابستون با اختلاف ناچیز با دیگر شهرها اسفالت خیابون مذاب میشه …..یا شاید مردم بافق تحت تاثیر روز شمار تقویم سرما و گرماشون میشه تو چله زمستون با اینکه دماسنجشون گرمتر از بقیه جاهاست یخ میزنیم تو تیرماه تابستون میسوزیم با ده بالا دو درجه تفاوت دما داریم والا …خخخخخخخخخخ

 11. امین می‌گه:

  اقای علی محمد سلام .بله مظفری همان سرکارخانم مظفری هستند که در فرمانداری کار میکنند که منم مثل شما معتقدم ایشان لیاقت معاونت که هیچ لایق فرماندارشدن هستند .چون از همه نظر به خصوص قدرت کلامی و خوش برخوردی با ارباب رجوع و اطلاعات کافی کاملند .براشون ارزوی موفقیت دارم

 12. بافقی می‌گه:

  با سلام و خسته نباشید بابت زحمات شبانه روزی شما و همکارانتان در اداره هواشناسی بافق و سپاس از گزارش خوبتان.
  مردم و همشهریان عزیز کمی در مورد گفته ها و نظرات خود در رابطه با عملکرد و زحمت دیگران فکر کنید و بی خودی اظهار نظر نکنید
  در مورد چیزی که اطلاع کافی ندارید سخن مگویید…

 13. ناشناس می‌گه:

  نظرات زودتر از خبر ۲۷ فروردینه

 14. علی می‌گه:

  من که نمیدونم چی بگم اما همین بس که چند روز پیش دمای هوای بافق را اخبار استان ۳۵ اعلام کرد تازه هوا خوب بود اما نمیدونم چرا تو اوج تابستون که هیچ کولری هم جوابگو نیست باز همین دما از اخبار استان اعلام میشه ، امیدوارم کارشناسان که دیدم کم هم نیستند و نظر دادند بفرماین این علتش چیه البته فکر کنم این کارشناسان عزیز یا در بافق تشریف ندارن یا از ما بهترونن که سر کارشون کولر اسپیلت باد خنک بهشون میزنه ظهرم که رفتن خونه کولر گازیشون رو روشن می کنن و حالش و میبرن مثل ما فقیر بیچاره ها نیستند که سرکار سینه آفتابیم و توخونه هم که میاییم اگه کولره بازی درنیاره فقط یه نفر میتونه بخوابه جلوش تا گرماش نشه

 15. محمد فتاحی می‌گه:

  آقای رییس شما از کنار پارک آهنشهر جابه جابشین ببینین دما چقدر تغییر می کند. با این همه فضای سبز می خواهی چه بشود مطمئن باش حداقل ۵درجه تفاوت دما با بافق وجود دارد.

 16. ابوالفضل می‌گه:

  می بخشین یکی از دوستان عزیز این جمله رو واضحتر توضیح بده ببینم که ایشون فرمودن.
  وی حداقل شعاع ایستگاه های هواشناسی را ۳۰ کیلومتر دانست و افزود: ایجاد یک ایستگاه هواشناسی باید بدور از موانع و با اقلیم منطقه گویا بوده و ایستگاه نباید جایی که زیاد سرد یا گرم باشد تاسیس شود.

  ایستگاه هواشناسی رو بین زمینهای کشاورزی مبارکه و چند چاه آب فعال که صدها هکتار درختکاری شده احداث شده، اونوقت میگین مهم نیست و تاثیری بر نشان دادن درجه گرمای هوا نداره اینم دیگه از اون حرفاست

 17. حامد می‌گه:

  اداره هوا شناسی اطلاعاتش رو از خنک ترین جای بافق کسب میکنه . اگه راست میگن بیان دستگاهشون رو کنار امامزاده بزارن تا ببینیم هوای بافق چند درجه است . بههههله

 18. A.M می‌گه:

  باسلام
  گزارش و نیز کامنتهای تمام عزیزان رو خوندم
  هرچند صحبتهای اقای سیدمحمودحسینی سبزواری از نظر علمی صحیح است ولیکن انتظار میرود اداره هواشناسی به مکانی مثلا کنار پرورش ماهی انتقال پیدا کرده و سپس طبق همین علوم و ازمایشهای مربوطه دمای هوا اعلام شود
  تفاوت فاحشی دیده خواهد شد.
  در بافق هم دما و هم گرمای بالایی داریم، انکار نکنید

 19. سیف می‌گه:

  باسلام
  اطلاعات هواشناسی باید از چند محل از شهر بافق جمع آوری شده و سپس میانگین آنها برآورد شود.

 20. حسین می‌گه:

  باسلام شماکه میگین دمای هوادرداخل شهر باجای که شما قراردادین ۲ددرجه فرق میکنه پس بیاین دمای داخل شهروبگیرین بعد۲درجه کمش کنین ببینیم حرف شمادرست میشه یاحرف مردم یااگرنمیخواید ایستگاه هواشناسیتون روببرین ورودی شهر ازطرف یزدشماکه میگین تاشعاع ۳۰کیلومتری شهرمشکلی نداره ؟؟!!

 21. ناشناس می‌گه:

  آقای حسینی بیشتر دقت کن واطلاعات دقیق دراختیارمردم بگزار

 22. سامان می‌گه:

  اقای سبزواری حتما میخوای دوباره معدن رو تعطیل کنیم!چه ربطی داشت!!!!!

 23. جعفر می‌گه:

  آقای حسینی متاسفم برای اطلاعات وهواشناسیت