سه شنبه ۲ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۳:۰۸:۲۱ بعد از ظهر

یوزپلنگ مهمتر است یا مردم؟

کد خبر: 38887
تعداد بازدیدکننده: 122
تاریخ: ۲۵ فروردین ۱۳۹۳

picture
چند روز قبل برادر بزرگوارم جناب آقای رضوی مبحثی را درخصوص فرصت بدست آمده برای محافظت از گونه نادر یوز آسیایی که زیستگاه اصلیش در بافق است مطرح کردند ودرمقاله خود به جاده گزوئیه اشاره نمودند و باعث موضع گیری عده ایی از خوانندگان محترم سایت شدند و ایشان را متهم کردند به عدم آگاهی از فواید ایجاد جاده گزوئیه برای منطقه سبزدشت و درکل برای تمام شهرستان و معتقد بودند که ساکنین روستاهای سبزدشت اگر مهمتر از یوز پلنگ نباشنداهمیتشان کمتر هعم نیست. در اینکه شرافت انسانی اهالی روستاهای مورد اشاره برتر از شرافت یوزپلنگ است هیچ عقل سلیمی نمیتواند تردید داشته باشد و مطمئنم که جناب آقای رضوی هم منظورشان این نبوده که خدای ناخواسته مردم فدای یوز پلنگ شوند. حال با این مقدمه وارد بحث میشوم:
اهالی محترم سبزدشت ، برادران وخواهران گرامی همانطور که مستحضرید جام جهانی فوتبال که به گواه اکثر کارشناسان یکی از مهمترین رویدادهای جهانی است چند وقت دیگر در کشور برزیل برگزار میگردد و بر اساس منشور جام جهانی هر تیم شعاری درخور جامعه ایی که در آن زندگی میکنند برای ارانه در جام درنظر میگیرند. حال چرا تیم ملی ایران نماد یوزپلنگ را انتخاب نموده توجه شمارا جهت مطالعه بیشتر به این آدرس رهنمون میشوم:
http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13920904001440
چنانچه مطالب سایت رادرخصوص انتخاب نماد یوزپلنگ اسیایی یا بهتر بگویم یوز پلنگ ایرانی بخوانید خواهید فهمید که همه جهان در خصوص بقای نسل این تیزپا به پا خواسته اند و در این برهه بهترین زمان برای معرفی زیستگاه اصلی این موجود بدست آمده و میطلبد که همه ما در راه شناساندن منطفه بافق به جهانیان همت کنیم واز جهانیان بخواهیم که ساکنین مجاور این موجود را هم تحسین نمایند که قرنهای متمادی از نسل این حیوان محافظت نموده اند و از انقراض نسلش جلوگیری کرده اند و صریحا اعلام نماییم که ما جدای از دنیا نیستیم و کما فی السابق در حمایت از موجودیت این حیوان گام خواهیم برداشت و از مسئولین امر هم استدعا داریم به ساکنین این مناطق عنایت بیشتری داشته باشند و با کمک جامعه جهانی بهترینها را چه از نظر جاده دسترسی به سایر مناطق و چه از انظار دیگر برای آنها فراهم نمایند. باامید روزهای بهتر برای تمامی ساکنین این سرزمین .
تا بعد…رخصت

رضا دهقانزاده بافقی

۱۶ نظر

 1. بیطرف می‌گه:

  با سلام
  مطلب عالی و بجا بود ولی انگار عده ای کمر همت بسته اند که فقط حرف خود را به کرسی بنشانند و بخشدار سابق که معاون فرماندار فعلی است کم مقصر نبوده در این قضیه…

 2. سید امین رضوی می‌گه:

  متشکرم… در نوشته قبلی خود عینا این مطلب آمده است : “دسترسی مناسب و ایمن، حق مردم منطقه است و میتواند جاده سیروس آباد که از شمال منطقه حفاظت شده می گذرد، بعنوان یک مسیر مناسب از لحاظ مسافت و مسطح بودن جایگزین جاده گزوئیه شود. اما با توجه به توافق مردم محلی و ادارات شهر، کماکان از سوی مسئولان ارشد استان، این مسئله اجرایی نشده است.” نمیدانم خوانندگان وقتی برای خواندن ندارند یا تا اسم نویسنده می آید، تخریبها و هتاکیهایشان اغاز می شود. آبروی بافق در گرو سخنان امروز شما در مورد یوزپلنگ است. نمیدانم این جمله را می گیرید. !!!

 3. شاهد می‌گه:

  فقط سر لج و لجبازی افتادند والا جاده گزوییه مقرون به صرفه نیست که هیچ، زیستگاه یوزپلنگ رو به زدند …

 4. مجتبی می‌گه:

  ما که نفهمیدیم چی شد شما موافق جاده گزوئیه هستی یا مخالف

 5. رنجبر می‌گه:

  اگر به همین اندازه که ماشین آلات سنگین … و … برای این جاده که محیط زیست مخالفه احداثش هست برای جاده بافق یزد کار کرده بودند الان جاده تکمیل شده بود الان بیش شش ماه است که بولدزر…اونجاس….

 6. ماشاالله شمس الدینی می‌گه:

  سلام
  جناب آقای دهقانزاده دوست گرامی من اصل کلام هم همینه باید برای جلوگیری از انقراض گونه نادرپلنگ تیزپای ایرانی همت همه جانبه چه از طرف مردم وچه از طرف مسئولان برداشته بشه والان هم اقدامات مثبت و مجدانه ای صورت گرفته چیزی که خلا آن احساس میشه نیاز مردم به کوتاهترین راه ارتباطی منطقه سبزدشت با شهرستان بافقه که اخیرأ هم قرار شده جاده سیروس آباد به شادکام جایگزین جاده گزوییه بشه ولی نباید به صورت طرحی اجرا نشده روی میز قرار بگیره باید برای شناساندن اهمیت نگهداری یوز، اول جاده جایگزین احداث بشه تا مردم به حرفایی که زده میشه اعتماد کنن به امید تدبیر مدبرانه مدیران دست اندکار مربوطه.

 7. بافق زاده می‌گه:

  ما بافقی ها نباید فرصت سوزی کنیم . ما باید یوزپلنگ ایرانی رو به عنوان نماد و میراث طبیعی شهرمون به همه ایران و جهان معرفی کنیم . باور کنید که خیلی از شهر های ایران آرزوی داشتن چنین موقعیت طلایی را دارند . انشا الله که مردم فهیم بافق بیشتر به این موضوع حساسیت نشون بدن .

 8. تندر می‌گه:

  با سلام
  وقتی سازمان حفاظت از محیط زیست بنا به دلایل معقول مخالف احداث جاده است چرا باید وجه یک شهرستان بخاطر برهم زدن زیستگاه یوزپلنگ آسیایی مورد انتقاد قرار بگیره …..
  مسولین جوابگو باشن..

 9. شیطوری می‌گه:

  آقای صمیمی بی خیال شو ….

 10. مجیدخدابخشی موری ابادی می‌گه:

  خدوکیلی بیائید با انصاف قضاوت کنید ! اگر از محیط زیست در مورد زیستگاه یوز اسیایی سئوال شودمیگوید از که بافق گرفته دره انجیر اردکان تا ساغند وصحرای طبس دررفته . خداوکیلی در این محدوده چند جاده وجود دارد ؟چند معدن سنگ آهن شخصی ودولتی وجود دارد که سرمایه این سرزمین را خام فروشی میکنند وکسی جیکش هم درنمیا د؟ جندمعدن سنک ساختمانی شخصی درحال فعالیت وجود دارد که ریالی هم نه حقوق دولتی میدهند ونه عوارض ؟ چند معدن شن وماسه ؟ چند کیلومتر راآهن ؟و چند … ؟ ایا همه اینها در زیستگاه این یوز وجودندارد چطور این همه موارد برای این حیوان خطری ندارد ولی جاده ای که مردم بیش از سی سال در حال پیگری میباشند وبیش ازیک قرن قدمت دارد محیط زیست با آن مخالف است وجالب اینکه بعضی از مسئولین هم به دلائل مختلف که برای مردم منطقه مشخص است با آن مخالفت میکنند با این توضیحات آیا خواسته به حق مردم شهید پرور سبز دشت که سهم بزرگی در انقلاب وجنگ داشته اند وبالاترین شهید را از نظر جمعیتی به انقلاب تقدیم کردند ارزش بیشتری ندارد؟ مطمئن باشید تاریخ خوب قضاوت خواهد کرد ومردم منطقه سبز دشت پیگیر خواسته سی ساله خود خواهند بود واز مسئولین میخواهیم تا مردم رابه بهانه جاده سیروس آباد ویا شادکام که ان هم درمحدوده این یوز ازمردم بهترین ، قراردارد، سر کار نگذارند

 11. 1403 می‌گه:

  بله همین کارارو کردیم که رفتن بزرگترین مجسمه یوز ایرانی و تو اردکان زدن.
  و سر مابافقی ها بی کلاه موند.اگه مسئولین یه کم همت داشتند الان مجسمه یوز تو بافق بود که شهر یوز ایرانیه.؟؟؟؟؟؟
  مسئولین خواهشا…………؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 12. احمد می‌گه:

  ۳۰سال پول بیت المال را الکی خرج کردن که جاده در کنن چرا که آقای فلانی ده دارد در این مسیر بخدا همان جاده کوشک بهتر است و امنتر و اسیبی به زیست گاه یوز هم نمی زند و اداره محیط زیست باید قاطعانه جلو گیری کند از ساخت این جاده

 13. گیج می‌گه:

  بعضی آقایون نمیدونن چه خبره واسه خودشون فلسفه می بافن .
  اولا که اون مجسمه رو خوب زدن چون اردکان از بافق هم یوز بیشتر داره. قابل توجه ۱۴۰۳ که تو جوی
  بعدشم این جاده که مسیر رفت و برگشت مردم را حدودا ۸۰ کیلومتر کم میکند هیچ ضربه ای به این یوز نمی زند بیخودی شلوغش کردن یه تبلیغاتی رو راه انداختن ملت از همه جا بیخبر تحت تاثیر احساساتشون قرار گرفتن .

 14. بافق می‌گه:

  مردم خوشونو با پیشرفت علم و صنعت میخوان معرفی کنن شما میخوای با یوز !!!!!!!!!!!!آقای بافق زاده با تو هستم بیخیال شو

 15. محمد می‌گه:

  معادن شهر را بردند داد نزدید حالا بخاطر مجسمه یوز دادتو ن در اومده همینه که بافق بعداز ۳۲سال هیچ پیشرفتی نداشته

 16. مجید می‌گه:

  با عرض پوزش: کلمه بافق ، فاق و محروم ، محرم تایپ شد که بدینوسیله اصلاح می شود..