چهارشنبه ۳ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۹:۳۵:۳۴ قبل از ظهر

چند سئوال از استاندار یزد در مورد واگذاری معادن بافق

کد خبر: 39513
تعداد بازدیدکننده: 160
تاریخ: ۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۳

حضور محترم جناب آقای مهندس میر‌محمدی

استاندار محترم یزد

سلام علیکم:

احتراما پیرو صحبتهای تلفنی همچنان که حضرتعالی تایید کردید گویا شرکت سنگ آهن مرکزی ایران، طی یک مصوبه خاموش و در سکوت مطلق به بخش صندوق بازنشستگی فولاد واگذار شده است.

در حالیکه این واگذاری خاموش پر از ابهامات است لذا موارد ذیل حضورتان اعلام می‌گردد.

خواهشمند است ضمن پیگیری دستور فرمایید نتایج و پاسخ پرسشهای مربوط جهت اطلاع خوانندگان در اختیار این نشریه قرار داده شود.

۱-   مصوبه اولیه از سوی هئیت واگذاری به تاریخ ۲۲/۷/۹۱ بوده ۹ شرکت از جمله سنگ آهن مرکزی بافق به صندوق بازنشستگی فولاد کشور واگذار شد چرا مصوبه در آن سال اجرایی نشده گویا علت عدم واگذاری، مخالفت وزیر صنعت مبنی بر واگذاری معادن به دلیل تعارض آن با اصل ۴۵ قانون مبنی بر اینکه معادن بزرگ جزو انفال محسوب می شوند، بوده است.

۲-   ارزیاب سازمان خصوصی سازی در برآورد قیمت شرکت سنگ آهن مرکزی معادن سنگ آهن چغارت و سه چاهون را نیز جزو اموال این شرکت دانسته و قیمت گذاری کرده است در صورتیکه پروانه بهره برداری این معادن به نام شرکت ایمید‌رو به عنوان شرکت دولتی است؛ در مورد مشابه شرکت سنگ آهن چادر ملو نیز وضعیت مشابه داشت که معادن آن واگذار نشده است.چرا در این مورد این اتفاق صورت پذیرفته است؟

۳-   به نظر می رسد واگزاری معادن به مانند واگذاری چاه نفت است. چرا که هیچگونه ارزش افزوده‌ای نخواهد داشت که بهربرداری از آن توسط بخش خصوصی بتواند به نفع جامعه و نظام باشد. در این مورد هم اگر نظری دارید بفرمایید.

۴-   نکته دیگر بدهی دولت به صندوق بازنشستگی فولاد است. چنانچه بدهی این شرکت تا زمان مصوبه سال ۹۱ به مبلغ ۶ هزارو ۵۰۰میلیارد تومان برآورد شده بود که مربوط به ۱۵ سال بوده است در حالیکه بعد از مصوبه دوم که در تاریخ ۲۲/۷/۹۲ انجام گرفت بدهی صندوق ۱۲ هزارو ۵۰۰ میلیارد تومان برآورد شده است!!!چرا و چگونه بدیهی این صندوق ظرف یکسال تقریبا به اندازه ۱۵ سال افزایش یافته است. آیا بالا بردن بدهی آن به دلیل خاصی صورت نگرفته؟ این در حالی است که در این مدت برخی شرکتهای دیگر هم به این صندوق واگذار شده بوده است.

۵-   معادن سه چاهون و چغارت با وجود کشف ذخایر  جدیدی که در آینده می‌تواند داشته باشد فقط مبلغ ۳۲۰۰ میلیارد تومان آنهم در ۸ قسط واگذار شده است، در حالیکه حق انتقاع پروانه بهره برداری از این معادن ۸۰۰ میلیارد تومان بوده که مربوط به بدهی بابت عوارض آن به دولت در سال ۹۲ بوده است. این به معنی واگذاری معدن به بخش خصوصی آنهم فقط از محل بخشی از درآمد آن در هر سال؟ در این مورد چه توضیحی وجود دارد؟

۶-   اگر منظور از واگذاری معادن افزایش سود و بهر برداری به دولت است، حق انتقاع پروانه بهربرداری از آن هر تن ۶۰ هزار تومان است که بر اساس بند ۵۵ قانون بودجه  سال ۹۲ و تبصره ۱۰ قانون بودجه سال ۹۳ به دولت پرداخت می شود همچنین به ازای هر ۵/۱ تن سنگ آهن حدود یک تن کستانتره تولید می شده است.

حال اینکه  حقوق دولتی که باید در حال حاضر با توجه به واگذاری به بخش خصوصی پرداخت شود براساس ماده ۱۲ به ازای هر تن ۳ هزار تومان است که در مقایسه با عدد بالا با تناسب ۴۰ هزار تومان می شود، کمتر از یک سیزده‌هم مبلغ در صورت دولتی بودن معادن خواهد شد.

علت وارد آمدن این ضرر به جیب دولت چون به نفع آن به جیب چه کسانی می‌رود که پیگیر واگذاری معادن بوده اند؟

۷-   نکته مهم و آخر اینکه تمام مصوبات هیات واگذاری بر روی سایت سازمان خصوصی سازی قرارداده می شود، اما در حال حاضر بر روی سایت از مصوبه ۲۶۱ تا ۲۷۲ و سپس از ۲۷۴ تا ۲۸۳ در سایت خصوصی سازی قرار دارد. چرا این مصوبه در سایت قرار داده نشده است؟علت محرمانه شدن این مصوبه چیست؟چه چیزی از مردم پنهان می‌شود.

 

 

با تشکر

جواد آذرنگار

 

۵ نظر

 1. ميرسليماني بافقي می‌گه:

  ای در ماندگان در لباس میش خجالت بکشین.چه چیز را از مردم مخفی می کنین؟؟؟چرا در سایت خصوصی سازی چغارت را پنهان کرده اید؟؟اقای استاندار چرا اینقدر در پیگیری حقوق مردم شجاع بافق مسامحه و بی کفایتی از خود نشان می دهید؟؟چرا می ترسید با مردم روراست وصادق باشید؟؟چرا شفاف اطلاع رسانی نمی کنید؟؟اگر برای شهراردکان بود که جناب تابش یقه پاره می کرد چطور شده همه ساکت شده اند؟؟چرا وقتی آب را اصفهان بست اقای تابش و تمام یزد علم بدست فریاد چغارت چغارت سر دادند حالا که اصل مال را می برند شما و انها سکوت اختیار کرده اید؟؟آقای استاندار الان سکوت کرده و از حق مردم دفاع نمی کنید فردای بی ریاستتان را چه خواهید کرد؟؟فردای قیامت را چه؟؟صندلی ریاست چقدر می ارزد که چنین ساکتید؟؟چرا در بازگرداندن ظالمانه و غاضبانه معادن دی ۱۹ و روستای اجدادی آیت الله میرغنی زاده نماینده سابق حضرت امام(ره) توسط همشهریانتان از بافق اقدامی انجام نداده اید؟شما استاندار شهرتان هستید یا استاندار استان یزد؟؟؟آیا فکر نمی کنید سکوتتان بهترین تشویق برای غارتگران منابع خدادای بافق شجاع و بیشترین ترغیب برای زروگویان جغرافیایی مرزهای شهرستانهای استان است؟؟
  خوب است نگاهی به تصاویر استانداران بازرفته که در اطاقتان نصب است بیندازید تا مایه عبرتی برای آمده گان و باز خوری برای رفتگان باشد.
  ان الله لبالمرصاااااد

 2. 1403 می‌گه:

  دم آقای میرسلیمانی گرم که حق مطلب کامل ادا کردن.
  آقای طالبی شما ی کم خجالت بکش خدایی نکرده شما هم بچه بافقی که ساکت نشستی و هشکار برای مردم شهرت نمیکنی؟این از انتخاب فرماندار غیربومی و برکناری آقای صباغیان و خصوصی سازی معدن بافق و بردن معدن دی ۱۹؟ی دفعه بیاید امامزاده بافقم بدید به جای دیگه؟؟؟؟؟خداوکیلی اگه خجالت بکشیدا؟؟؟؟؟؟

 3. سید امین رضوی می‌گه:

  ما ز یاران چشم یاری داشتیم. خود غلط بود آنچه می پنداشتیم….. از یاران دولت تدبیر و امید، انتظار بیشتری می رود. نگذاریم اینچنین اعتماد مردم به دولت، که میرود ابعاد تازه ای بخود بگیرد خدشه دار شود. ۵۰ هزار نفر هم خود جمعیتی است. نادیده نگیریدشان.

 4. فتوحی بافقی می‌گه:

  آقای میر سلیمانی احسنت حرف دل بافقی را گفتید

 5. ح ع می‌گه:

  اقای میرسلیمانی تشکر تشکر