جمعه ۵ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۱:۰۴:۲۲ قبل از ظهر

کرسی آزاد اندیشی یا تریبون سخنرانی

کد خبر: 39582
تعداد بازدیدکننده: 145
تاریخ: ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۳

عصر یکشنبه مورخ ۷/۲/۹۳ مراسمی در دانشگاه علمی کاربردی بافق برگزار شد که از روز قبل از طریق پیامک و از امروز صبح با نام «نشست هم اندیشی دانشجویان و اساتید با سردار جوکار درباره مسائل روز کشور، استان و بافق» در وبسایت ها در موردش اطلاع رسانی شده بود. داخل سالن برگزاری هم بنری به نام جلسه «کرسی آزاد اندیشی» نصب شده بود. اما آنچه به اجرا درآمد نه یک «نشست هم اندیشی» بود و نه یک «کرسی آزاد اندیشی».

در سایت کرسی های آزاد اندیشی وابسته وزارت علوم تحقیقات و فناوری چارچوب این کرسی ها چنین تعریف شده است:

«آزاداندیشی در مصادیقی مانند نشست های دوجانبه یا چند جانبه و با حضور موافقان و مخالفان یک نظریه،رویکرد، موضوع و یا وضعیتی اجتماعی، فکری، فرهنگی، سیاسی و یا هر موضوع علمی و قابل بحث عینیت می‌یابد. از این رو، آنچه که از آن به عنوان کرسی آزاداندیشی یاد می‌شود در برگیرنده کلیه مباحثی است که در چارچوب‌های نظریه پردازی، نقد و مناظره و گفتگوی آزاد علمی و صورت‌های دیگر که متضمن حضور و بحث علمی موافقان و مخالفان یک موضوع است صورت می‌گیرد.»

اما آنچه ما امروز دیدیم:

–       مجری برنامه که از هر فرصتی برای شعار دادن استفاده میکرد.

–       رییس دانشگاه که گزارش عملکرد دوران مدیریتش را می داد.

–       سخنران که ۹۰ درصد زمان برنامه را به خود اختصاص داد و از هر دری سخن میگفت. حتی به مسئله بحران کشور اوکراین هم رسید!

–       زمان بسیار کمی که به سؤالات اختصاص داده شد.

–       اکثریت سؤالات به صورت کتبی پرسیده شد. بسیاری از سؤالات که مرتبط با موضوع یعنی مسائل روز استان و بافق بود مطرح نشدند.

–       سؤالات به شدت گزینش می شدند و رییس دانشگاه شخصا مسئولیت فیلترینگ را بر عهده داشتند.

–       هیچ تعاملی میان دو نفری که با اصرار خود توانستند سؤال شفاهی مطرح کنند و سخنران ایجاد نشد. سخنران به سؤال پاسخ داد و معلوم نشد سؤال کنندگان قانع شدند یا خیر.

–       حدود ۳۰۰ نفر در جلسه حضور داشتند که اکثریت دانشجویانی بودند که از طریق پیامک به آن ها اطلاع داده شده بود در صورت شرکت در این جلسه شرکت کنند.

–       از جانب …….. درباره فردی که اصرار داشت سؤالش را مطرح نماید، حرف رکیکی زده شد.

این گوشه ای از مواردی بود که در این جلسه که به عنوان «نشست هم اندیشی» و «کرسی آزاد اندیشی»  برقرار شده بود مشاهده شد.

امیدواریم جلسات آینده به عنوان«فرآیندی مبتنی برعقلانیت و به‌کارگیری خرد جمعی در جهت تحقق جنبش نرم افزاری و توسعه علمی کشور» همان گونه که مورد تاکید مقام معظم رهبری است، برگزار گردد. همانگونه که مصداق آیه شریفه ۱۸ سوره زمر است:

«الَّذِینَ یَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَیَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ أُوْلَئِکَ الَّذِینَ هَدَاهُمُ اللَّهُ وَأُوْلَئِکَ هُمْ أُوْلُواْ الْأَلْبَابِ »

آنان که سخن را با دقّت مى‏شنوند و بهترین آن را پیروى مى‏کنند، آنانند که خداوند هدایتشان نموده و آنانند همان خردمندان.

 

از طرف یکی از حضار

۱۰ نظر

 1. منتقد می‌گه:

  سلام
  انتظار دیگه ای داشتی برادر زهی خیال باطل

 2. دانشجو می‌گه:

  ما برای اس ام اسی که دانشگاه فرستاده بود و گفته بود اگر در مراسم شرکت کنید ۲ نمره اضافه بهتون میدیم اومدیم.

 3. مبارز می‌گه:

  توی سالی که مقام معظم رهبری فرهنگ نامگذاری کردند. رئیس یکی از دانشگاه های شهر ……د.

 4. حسینعلی می‌گه:

  بله جلسه فقط سیاسی ویکطرفه بود فقط راجع به سوالات بی ربط صحبت شد کسانی بودن که نه دانشجو ونه اصلا ربطی به دانشگاه نداشتند چرا با اینکه گفته بودند هرکس در این جلسه شرکت کند دونمره به درس… میدهند ودانشجویانی شرکت کرده بودند که بعنوان دانشجو اصلا یکبارهم سرکلاس درس نمیایند فقط بخاطر اینکه یا رفیق یا بچه…ویا از یه راهی به دانشگاه کمک مالی میکنند بودند

 5. علی رضا می‌گه:

  ولی تجربه زیبایی و خوبی برای دانشجوها بود تا رودروی یک نماینده مجلس به بحث و مباحثه هر چند کوتاه بپردازند/ دست مسئولین این دانشگاه دردنکنه/ بازم بگین نیمه پر لیوان رو هیچکی ندید.

 6. مظفری می‌گه:

  عرض سلام و تشکر از نویسنده محترم ؛ طرح ایده‌ی ایجاد کرسی‌ها‌ی آزاداندیشی در مراکز علمی دانشگاهی و حوزوی به وسیله‌ی مقام معظم رهبری، در نامه ایشان به جمعی از دانش‌آموختگان حوزه علمیه در تاریخ ۱۶/۱۱/۸۱ و به صورت موکد در بیانات معظم له در دیدار با جمعی از نخبگان علمی کشور در تاریخ ۶/۸/۸۸ در خصوص ضرورت راه‌اندازی کرسی‌های مناظره، نقد، نظریه‌پردازی و آزاداندیشی در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی به عنوان فرآیندی مبتنی بر عقلانیت و به‌کارگیری خرد جمعی در جهت تحقق جنبش نرم افزاری و توسعه علمی کشور مورد تاکید قرار گرفت .من که بیسوادم واز این کرسیها سردر نمیارم اما میدونم کرسی فقط برای نشستن و چای قند پهلو خوردن نیست! می شود نشست و فکر کرد. اصلا می شود با هم حرف زد،‌آزادِ آزاد! همه چیز را زیر سوال برد یا همه چیز را تائید کرد! منطق،‌البته که مهم است. ادب هم که جای خودش را دارد. کسی شک هم دارد مگر؟!
  بناست چند صباحی با هم بنشینیم و این مدلی،‌حرف های مان را بزنیم.اما آیا عزیزانی که این کرسیها را برپا میکنندمعنای عمیق آن را میدانند؟ازاد اندیشی یعنی افکارتونو رو آزادانه بیان کنید و یا اگر بنا به عللی بیان نمیشود نوشته شده و حتما این نوشته ها مطرح گردد نه سانسور و فیلتر!!! همه میخوان خدمت کنند اما ایا راه خدمت اینه که حقایق رو فیلتر کرد؟؟؟؟

 7. حسین می‌گه:

  یک مقدار هم انصاف داشته باشیم
  دعوت از سردار جوکار نماینده محترم و عضو کویسیون امنیت ملی مجلس کار کمی نیست
  و ثانیا اگر سؤالات گزینش نمیشد که هر کسی هر چه میخواست بگوید که جلسه با اخلال رو برو میشد

 8. حسن می‌گه:

  شما میتوانید یک نمونه که کامل اجرا شده را مثال بزنید؟
  بگویید کجا و کدام دانشگاه؟

 9. علی می‌گه:

  بی انصاف نباشید استاد جمالی گفتند موضوع سخنرانی مربوط به درس انقلاب است و کار عملی محسوب می شود

 10. یکی از دانشجویان می‌گه:

  بنده خودم یکی از دانشجویان حاضر در دانشگاه بودم در تمام موارد سؤال مطح شد و با نظم و ترتیب به سؤالات پاسخ داده شد