یکشنبه ۷ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۶:۱۶:۰۳ قبل از ظهر

تا رفع دغدغه های مسئولان استان و مردم شهرستان اقداماتی که به نام خصوصی سازی در جریان است باید به نوعی متوقف شود.

کد خبر: 40056
تعداد بازدیدکننده: 52
تاریخ: ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۳

یزد – خبرگزاری مهر: معاون سیاسی امنیتی استاندار یزد با اشاره به تفاوت معدن سنگ آهن بافق با بقیه معادن کشور گفت: تفاوت عمده معدن سنگ آهن چغارت بافق این است که این معدن جزئی از زندگی مردم بافق است و ارتباط بسیار زیادی با ابعاد مختلف زندگی اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی مردم دارد و حضور نیروهای بومی در ترکیب هیئت مدیره کاملا لازم و ضروری است.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدعلی طالبی، ظهر امروز در جلسه بررسی فرآیند خصوصی سازی شرکت سنگ آهن مرکزی بافق اظهار د اشت: وقتی دولت ۷۱٫۵ درصد از سهام شرکت سنگ آهن را به خاطر طلب واگذار می کند، انتظار مردم این است که بخشی از این سهام نیز در اختیار مجموعه هایی قرار بگیرد که به طور مستقیم منافع آن عاید مردم شود.

وی تصریح کرد: اگر بحث پرداخت طلب و بدهکاری باشد، به نظر بنده دولت به مردم بافق خیلی بدهکار است و لازم است این بدهکاری در جای خودش پرداخت شود.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار یزد تصریح کرد: استاندار یزد این مسئله را پیگیری و مهندس جهانگیری این مسئله را به وزیر اقتصاد و دارایی ارجاع دهد و امیدواریم عنایت و توجه لازم را به خواسته های استان و مردم داشته باشند.

طالبی خاطرنشان کرد: تحقق این خواسته ها کار چندان مشکلی نیست و حق طبیعی و قانونی مردم و جامعه استان و مردم شهرستان است.

فرآیندهای خصوصی سازی نباید بدون اطلاع مسئولان استان دنبال شود

وی با اشاره به صحبت های اعضای هیئت مدیره صندوق مبنی بر دولتی بودن این مجموعه، ادامه داد: اگر شرکت دولتی است چرا این از طریق سازمان خصوصی سازی دنبال شده است؟

معاون سیاسی و امنیتی استاندار یزد با اشاره به اهمیت و حساسیت این سنگ آهن برای مردم و مسئولان بیان کرد: چرا این فرآیندها بدون اطلاع مسئولان استان دنبال می شود؟

وی تصریح کرد: اگر واقعا قرار است واگذاری صورت گیرد، بهترین کار این است که دوستان بهره بردار تمام توانشان را برای نشان دادن حسن نیت برای مردم شهرستان بگذارند و متاسفانه در مواردی عکس آن را مشاهد کردیم.

طالبی ادامه داد: چرا ۲۰ درصد بهره مالکانه با وجود راه کارهایی که وجود داشت به استان پرداخت نشد در حالی که برنامه ریزی گسترده ای برای هزینه کرد این اعتبارات در استان وجود داشت.

در انتخاب هیئت مدیره سنگ آهن تعجیل شد

وی با اشاره به تعجیل در تعیین هیئت مدیره بیان کرد: چرا در انتخاب هیئت مدیره با وجود مشخص نشدن تکلیف ۲۸٫۵ درصد سهام، تعجیل شد و آن هم با ورود و خروج افرادی که مردم نسبت به آنها حساسیت دارند.

وی با انتقاد از عدم شفاف سازی در زمینه خصوصی سازی و قرار دادن شهرستان در آستانه بحران، خاطرنشان کرد: بخشی از مسائل مطرح شده را انتظار داریم هیئت مدیره صندوق فولاد دنبال کنند و آن قسمت که مرتبط با مسئولان کشوری است را ما در حال دنبال کردن هستیم.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار یزد با اشاره به ضرورت رفع دغدغه خاطر مردم، گفت: مردم باید احساس کنند با این خصوصی سازی منافع بیشتری نصیب استان، شهرستان و مردمی خواهد شد که استحقاقشان بیش از این است.

اجازه ندهید کسانی فرصت را غنیمت شمرده و سوء استفاده کنند

طالبی همچنین عنوان کرد: مسائلی درباره خصوصی سازی در شهرستان مطرح و مسایلی را ایجاد کردند و بنده این اطمینان را به همه مردم بافق می دهم که مسئولان استان و شخص استاندار همراه و همگام شما و مدافع و پیگیر حقوق مردم هستند.

وی با اشاره به همراهی مسئولان استان در این زمینه افزود: اگر مردم در مقطعی احساس کردند که انتظار و خواسته هایشان با خواست مسئولان استان مغایرت داشته اما امروز این شرایط نیست.

طالبی بیان کرد: خواهش بنده از همه دوستان این است که اجازه ندهند از این طرح مطالبات بحق مردمی کسانی فرصت را غنیمت شمرده سوء استفاده کنند.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار یزد با اشاره به پیگیری های مسئولین شهرستان و استان، گفت: اجازه بدهید مسائل سنگ آهن در بستری آرام پیگیری شود و مطالبات بحق مردم پیش برود.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار یزد در اداماه در همایش بحث و بررسی توسعه عمران و آبادانی شهرستان بافق عنوان کرد: خرسندیم که امروز حرف مسئولان استان و مردم شهرستان یکی است و موضع یکسانی را در قبال این موضوع داریم.

طالبی عنوان کرد: یکی از نخستین واکنش های چند ماه گذشته درباره خصوصی شدن سنگ آهن توسط استاندار انجام شد.

استاندار یزد مواضع خود را در نامه ای به وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرده است

معاون سیاسی و امنیتی استاندار یزد یادآور شد: استاندار یزد چند ماه پیش در نامه ای به وزارت صنعت، معدن و تجارت، موضع خودشان را بابت نگرانی های مسئولان استان در زمینه بحث تضییع حقوق مردم بیان کردند.

وی ادامه داد: در سال جدید هم با انتشار آگهی عرضه ۲۸٫۵ درصد در فرابورس و واکنش هایی که در سطح شهر و استان شد با پیگیری های فرماندار، اعضای شورای شهر و مسئولان شهرستان درخواست بررسی موضوع در شورای تامین استان شد.

وی با بیان این مطلب که فرماندار شهرستان مانند یک بومی دلسوزانه و مجدانه پیگیر مسائل شهرستان هستند، عنوان کرد: در این خصوص در شورای تامین استان دستگاه های استان نظر خودشان را درباره این موضوع بیان کردند.

در آیین نامه مطرح شده که اقدامی به نام خصوصی سازی فعلا متوقف شود

وی افزود: نامه ای با امضای استاندار به مهندس جهانگیری، معاون رئیس جمهور ارسال و رونوشت هایی نیز برای وزیر اقتصاد و دارایی و صنعت، معدن و تجارت و سازمان خصوصی سازی ارسال شد.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار یزد خاطرنشان کرد: در آن نامه اینگونه مطرح شد که تا رفع دغدغه های مسئولان استان و مردم شهرستان اقداماتی که به نام خصوصی سازی در جریان است باید به نوعی متوقف شود.

امروز حرف مسئولان استان و مردم شهرستان بافق یکی است

طالبی بیان کرد: خرسندیم که امروز حرف مسئولان استان و مردم شهرستان یکی هست و همه موضع یکسانی را در قبال این موضوع داریم و شاید این در گذشته کمتر پیش آمده که موضع مردم و مسئولان استان یکسان باشد.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار یزد عنوان کرد: در مصوبه شورای تامین استان و نامه استاندار، تاکید بر شفاف سازی نحوه واگذاری سنگ آهن بافق و رفع ابهام از مسائلی که در ابعاد حقوقی، شکل و محدوده واگذاری مطرح است.

وی در بحث صنایع جوار معدنی نیز عنوان کرد: همان طور که امام جمعه بافق بیان کردند، بعد از مطرح شدن بحث خصوصی سازی در سال ۷۹ و اعتراض کارگران سنگ آهن منجر به یک توافقنامه ای شد با حضور مسئولان مختلف استان و وزات معادن و فلزات صورت جلسه ای را تنظیم و امضا کردند.

با گذشت ۱۴ سال تعهدها انجام نشد

وی افزود: در این صورت جلسه به نوعی تعهد کردند که قبل از اجرای برنامه خصوصی سازی صنایع جوار معدنی که حتی نام دو کارخانه در آنجا ذکر شد که باید ایجاد و بعد خصوصی سازی اجرا شود که با گذشت نزدیک به ۱۴ سال متاسفانه آن تعهدها انجام نشد، گرچه در چند سال اخیر اقدام هایی شد که جای تشکر دارد.

طالبی با اشاره به نقش عوارض در توسعه و آبادانی شهر و روستاهای شهرستان، عنوان کرد: تامین خوراک صنایع جوار معدنی باید تضمین و عوارض دو درصد تداوم پیدا کند.

به گزارش مهر، مدتی است که بحث خصوصی سازی معدن  سنگ آهن بافق، مردم و مسئولان این استان را نگران کرده و واگذاری این شرکت به بخش خصوصی غیربومی، نگرانی هایی برای این استان به دنبال داشته است.

با توجه به اینکه یزد و اصفهان مشکلاتی بر سر موضوع آب دارند و سنگ آهن بافق نیز به کارخانه ذوب آهن اصفهان می رود، وجود این معادن در بافق می توانست بسیار تاثیرگذار باشد اما اکنون واگذاری آن، نگرانی هایی را برای مردم و مسئولان ایجاد کرده است.

۴ نظر

 1. به به می‌گه:

  چرا ۲۰ درصد بهره مالکانه با وجود راه کارهایی که وجود داشت به استان پرداخت نشد در حالی که برنامه ریزی گسترده ای برای هزینه کرد این اعتبارات در استان وجود داشت.؟؟؟ بله؟؟؟!!!

 2. محمد رضا برزگری می‌گه:

  آقای دکتر ممنون و سپاسگذاریم و امیدواریم موفق باشید

 3. پاگنده می‌گه:

  متاسفانه به مسولان استان هم اعتمادی وجود ندارد پول سنگ آهن رو بردید وچی به بافق دادید اگه دل مسولان یزد به حال مردم میسوخت بافق تو اولویت اول گاز بود نه که ده کوره ها دارند و ما…. جاده دوبانده تموم شده بودوقتی که زیر گذر و روگذرهای یزد دوروزه ساخته مشن…معادنمون رو شهرستانهای قلدر همجوار از دور و موذیانه مال خود نمی کردند اینجا بافق دیروز نیست مردم مردم دیروز نیستن وعده وعید دیروز , امروز اثر نمی کند

 4. ناشناس می‌گه:

  دراین زمان علاوه بر بافق یزد نیز از این خصوصی سازی متضرره .بخاطر همین همراهی میکنند …..