جمعه ۵ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۵:۲۷:۵۹ بعد از ظهر

جوکار: واگذاری معادن بافق یزد بر خلاف قانون است و مسئولان قول توقف آنرا دادند

کد خبر: 40220
تعداد بازدیدکننده: 135
تاریخ: ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۳

رئیس مجمع نمایندگان استان یزد گفت: در جلسه ای که با جهانگیری معاون اول رئیس جمهور برگزار شد، قرار شد این طرح فعلا متوقف شود  وهر چند هنوز این اتفاق بطور کامل نیفتاده اما نمایندگان و مسئولان استان پیگیر آن هستند ،چرا که واگذاری  معادن به عنوان تنها دارایی مردم بافق بر خلاف قانون است و اصل ۴۵ قانون اساسی آن را رد می کند و مسئولان قول دادند این واگذاری فعلا متوقف شود.

خبرنگار یزد فردا===  مسعود میرجلیلی ==== محمد صالح جوکار ظهر امروز یکشنبه در گفت و گوی تلفنی با خبرنگار یزد فردا ،افزود: واگذاری اصل معدن بر خلاف قانون است و اصل ۴۵ قانون اساسی آن را رد می کند زیرا معادن از انفال است  و تنها می توان پروانه بهره برداری  آنها را به بخش خصوصی واگذار کرد و  و نباید برای آن شتابزده عمل شود و ما تضمین‌های لازم را برای رفع دغدغه‌های مردم و استان می‌خواهیم.

وی ادامه داد: در اصل ۴۵ قانون اساسی صریحا ذکر شده که معادن از انفال و متعلق به دولت هستند و واگذاری آنها به بخش خصوصی غیرقانونی است اما عده ای بدون توجه به این اصل قانونی، اصل ۴۴ را فراتر از قانون برده اند و هر آنچه برای بخش خصوصی خاص، منفعت دارد، را در نوبت واگذاری، آن هم نه به مردم بلکه به برخی خواص دارند.

نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی ،گفت: دو معدن مهم و مطرح سه چاهون و چغارت، دو معدنی هستند که از اوایل امسال، زمزمه واگذاری آنها به بخش خصوصی آغاز شده اما این واگذاری کاملا شتابزده و غیرقانونی است و این امر سبب شده تا مسئولان و نمایندگان استان یزد نیز هم صدا با مردم، معترض به این امر باشند.

جوکار ادامه داد: طی این مدت، مسئولان بسیاری به شهرستان بافق سفر کرده اند تا با حضور در جلسات، از اجرای این امر جلوگیری کنند و در نهایت نیز با پیگیری انجام شده و قول مساعد مسئولان قرار شد فعلا این طرح را متوقف کنند.

وی عنوان کرد: نمی توان معادن سه چاهون و چغارت را جزو دارایی های شرکت سنگ آهن مرکزی حساب کرد زیرا سنگ آهن فقط یک بنگاه اقتصادی است که کار برداشت ذخائر را انجام می دهد و اصل معدن در اختیار دولت است.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی گفت: در مور۲۸ و نیم  درصد سهم دولت نیز واگذاری این سهم قابل تامل است زیرا دولت هنوز نتوانسته از محل این سهم خود، محرومیت های بافق را کاهش دهد در حالی که معادن جزو منابع بافق هستند و اولویت اول، ایجاد زیرساختهایی نظیر آب، گاز، راه و … است.

جوکار افزود: باید شفاف ‌سازی شود که ۲۸٫۵ درصد دولت، قرار است چه  دردی از مردم بافق دوا کند و اگر هم قرار است سهام به مردم واگذار شود، باید برای مردم فرصت قائل شد تا آنها بتوانند سهام را خریداری کنند که این خریداری نیز به صورت بلوکی امکان پذیر نیست.

رئیس مجمع نمایندگان استان یزد گفت: محاسبه و ذکر دقیق و قانونی مزایایی که معدن باید به شهرستان بدهد لازم است و اکنون که مالکیت مربوط به دولت است، باید همه مزایایی که قرار است از معادن سنگ آهن به بافق برسد، محاسبه شود که بعدها اگر به بخش خصوصی واگذار شد، سهم مردم بافق روشن باشد و بخش خصوصی نیز این حق و حقوق را ادا کند ،زیرا منافع مردم بافق نباید دستخوش تغییر و تحولات شود و ابتدا باید منافع مردم بافق و صنایع استان لحاظ شود.

وی همچنین با اشاره به تامین خوراک از این معادن برای صنایع فولادی استان یزد و شهرستان بافق ،گفت: فروش ذخائر این معدن باید اولویت ‌گذاری و مشخص شود تا در آینده بخش خصوصی از تامین خوراک صنایع فولادی استان شانه خالی نکند و به میل و اختیار خود، خوراک معادن را به هر جا که خواست، واگذار نکند.

۱۰ نظر

 1. میرسلیمانی می‌گه:

  چقدر باید بی کفایت باشیم که چون دلمان برای کارخانه های فولاد سرقت شده ار بافق می سوزد و برای تامین خوراکشان به هول و ترس افتاده ایم از حقوق مردم دلاور بافق هم حمایت کنیم !!!!عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد.اصلااستان یزد لیالقت داشتن منابع خدا دای و سود آور را ندارد و چه بهتر که بافق دلاور به استان دیگری الحاق شود تا از ضررهای بیشتر ممانعت به عمل آید.نماینده یزد هم بخاطر خوراک کارخانه های فولاد یزد و مهریز
  هوا خواه مردم بافق شده!!!!!آقای جوکار
  چرا تغییرات غاضبانه و دزدانه مرزهای شهرستان بافق را تا کنون سکوت اختیار کرده اید؟؟؟؟؟؟آنها ضرری برای فولاد شهر یزد ندارند؟؟؟؟؟

 2. گلزار می‌گه:

  خصو صی سازی متوقف شد معادن بافق جز ئ انفال است

 3. عمار می‌گه:

  دست آقای جوکار و تمام مسئولینی که شبانه روز پی گیر مسائل بافق مظلو م هستند درد نکند

 4. محمد می‌گه:

  راستی از دخیل عباس وپیگیرهاش چه خبر؟از بعضی ازآقایون که درموضوع جشن تولد حضرت زینب در پارک آهن سینه چاک کردند وجامه دریدند چرا اعتراضی شنیده نمی شود؟

 5. مهدی می‌گه:

  سلام راستی d19 کجارفته .
  بیایید اگه ان شاء الله توانستیم که می توانیم جلو خصوصی سازی معدن را بگیریم دنبال پس گرفتن ثروت غارت شدمان یعنی معدن d19 با جدیت بیفتیم .بیایید دیگه نگذاریم حقمان را بخورند و ما هیچ دم نزنیم.

 6. رسول می‌گه:

  سردارخسته نباشی برای بافق کاری بکن

 7. هالو می‌گه:

  واقعا اینکه دنبال این باشىد که چه کسى دنبال کار است مهم است؟ یا منافع شخصى و گروهى? به حمد خدا خصوصى سازى متوقف خواهد شد و اقایان شورا به خدا دستتان درد نکند هیچ کس منکر زحمات شما نیست

 8. حمید رضا طاهری می‌گه:

  با تشکر از مسولین دلسوز وفداکار بافق که واقعا پیگیر شر کت سنگ اهن و حتی پیگیر حق از دست رفته بافق هستند .خدا عمر با برکت به شما عزیزان بدهد انشااله

 9. هتل ایمیدرو می‌گه:

  تحقیق و تفخص از معادن واگذار شده
  در شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران
  مسایلی را روشن میکند فراتر از کل اختلاسهای سالهای گذشته
  و هزاران میلیارد ا تومان به دولت قابل برگشت است .

 10. ظریف می‌گه:

  هتل ایمیدرو
  هتل تهیه و تولید مواد معدنی ایران – شعبه تهران

  چه زیبا تشبیه فرمودند .