دوشنبه ۸ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۵:۰۲:۲۱ قبل از ظهر

بازتاب تعطیلی شرکت سنگ آهن مرکزی بافق در رسانه های کشوری

کد خبر: 41259
تعداد بازدیدکننده: 241
تاریخ: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۳

به گزارش خبرگزاری فارس از بافق، سنگ آهن بافق از مدتی پیش از سوی سازمان خصوصی سازی وارد پروسه خصوصی سازی شده و قرار است سهام آن در بازار بورس عرضه شود.

از آنجا که این معدن از انفال است و معادن مشمول اصل ۴۴ قانون اساسی نمی‌شوند، کارگران معدن و البته مسئولان استان، مخالف این خصوصی‌سازی هستند.

با این که معاون اول رئیس جمهور نیز دستور توقف کار خصوصی سازی را داده است، اما سازمان خصوصی سازی همچنان آگهی فروش این معدن را در سایت خود دارد و بر اساس اعلام این آگهی، سهام این معدن قرار است فردا در بازار بورس عرضه شود.

کارگران اداری و کارگران معدن امروز به منظور اعتراض به واگذاری سهام این معدن در بورس دست از کار کشیدند و خواستار امضای تفاهم‌نامه با مردم بافق در این زمینه شدند.

استاندار یزد دیروز با رئیس سازمان خصوصی سازی جلسه‌ای داشته که در این جلسه قرار شد تا هر اقدامی در مورد این معدن با نظر مسئولان استان و شهرستان انجام شود.

اکنون کارگران معدن در انتظار صورت‌جلسه کتبی این جلسه هستند و معتقدند در این زمینه قول شفاهی کفایت نمی‌کند و باید با مردم تفاهم‌نامه امضا شود.

شنیده‌ها حاکی از آن است که یکی از اعضای هیئت رئیسه شرکت سنگ آهن مرکزی بافق نیز از سمت خود استعفا کرده است.

……………………………………………………

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بافق، کارگران شرکت سنگ‌آهن مرکزی بافق در اعتراض به عدم شفاف‌سازی و پاسخگویی مسئولین دست‌اندرکار در زمینه خصوصی‌سازی این شرکت دست از کار کشیدند.

کارگران، این مجموعه معدن بزرگ را از مصادیق اصل ۴۵، انفال و واگذاری آن را از اختیارات مقام معظم رهبری دانسته و در گام نخست تعیین تکلیف مشمول شدن این معدن بزرگ بر اساس ۴۴ را خواستار شدند.

اعتراض کنندگان روند فعلی واگذاری ۷۱ و نیم درصد این مجموعه معدنی برای رد دیون دولت و واگذاری و فروش باقیماند ۲۸ و نیم درصد این مجموعه معدنی از طریق فرابورس بدون لحاظ کردن حق و حقوق کارکران، مردم و مجموعه شهرستان را ناعادلانه می‌دانند.

شرکت سنگ آهن مرکزی بدلیل اشتغال چند هزار نفر در این مجموعه معدنی و هزاران نفر خانواده‌های کارکنان از اهمیت ویژه‌ای نزد مردم  شهرستان بافق برخوردار است.

این شرکت یکی از بزرگترین تولید کننده‌های سنگ آهن کشور و یکی از صادر کننده‌های این محصول در ایران است.

…………………………….

یزد – خبرگزاری مهر: معدن سنگ آهن بافق که امسال سالی پرتنش را آغاز کرده، این روزها چشم انتظار تعیین تکلیف نهایی از سوی مسئولان است و از آنجا که نتایج مذاکرات مسئولان استانی و کشوری تاکنون شکل عملی به خود نگرفته، کارگران این معدن امروز و در آستانه خصوصی سازی این معدن، به نشانه اعتراض دست از کار کشیدند.

به گزارش خبرنگار مهر، حکایت معدن سنگ آهن بافق از آنجا آغاز شد که این معدن نیز در فهرست سازمان خصوصی‌سازی قرار گرفته و این سازمان قرار است به دنبال تحقق اصل ۴۴ قانون اساسی، این معدن را به بخش خصوصی واگذار کند.

اما مسئولان استان یزد بر چند نکته در این زمینه اعتراض دارند که تاکنون اعتراض‌های خود را در نشست‌های مختلف با مسئولان کشوری مطرح کرده‌اند و حتی جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور نیز در این زمینه دستور توقف کار سازمان خصوصی سازی را داده است.

معادن قابل واگذاری به بخش خصوصی نیستند

نکته اول در این زمینه آن است که معادن جزو انفال هستند و انفال قابل واگذاری به بخش خصوصی نیست و این موضوع در اصل ۴۵ قانون اساسی مطرح شده است.

نکته دوم در این واگذاری، سهیم نکردن مردم و سرمایه گذاران استان یزد در این زمینه است زیرا بافق که سالها از تبعات معدن داری لطمه‌های بسیار خورده است و هنوز از زیرساخت های کافی در زمینه راه و گاز و… برخوردار نیست، اکنون که می تواند از مزایای این معادن منتفع شود، نادیده گرفته شده است.

نکته بعدی در مورد واگذاری این معدن آن است که عمده ذخائر این معدن به ذوب آهن اصفهان می‌رود و از آنجا برخی اختلافات میان یزد و اصفهان بر سر مسئله آب وجود دارد و سنگ آهن می تواند نقطه قوتی در این زمینه به شمار برود، شنیده های حاکی از واگذاری این معدن به سرمایه گذارانی از اصفهان، سبب نگرانی مردم و مسئولان استان یزد شد.

نماینده ‌های استان یزد هر یک به سهم خود موضوع توقف خصوصی سازی این معدن را پیگیری کردند و در نهایت نیز استاندار یزد دیروز با رئیس سازمان خصوصی سازی جلسه ای در این زمینه برگزار کرد.

سهام معدن سنگ آهن بافق فردا در بورس عرضه می‌شود

فرماندار بافق در این مورد در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: بر اساس آگهی که سازمان خصوصی سازی در سایت خود منتشر کرده است، این معدن فردا در بورس عرضه و سهام آن فروخته می شود.

سید مهدی طلایی مقدم عنوان کرد: استاندار یزد نیز در جلسه ای با رئیس سازمان خصوصی سازی، خواستار توقف واگذاری و عمل به دستور معاون اول رئیس جمهور در این زمینه را داشتند.

وی بیان کرد: سازمان خصوصی سازی نیز قول داده تا هر اقدامی در این زمینه با نظر مسئولان استان یزد و شهرستان بافق انجام شود اما این مذاکرات فعلا شفاهی است.

طلایی مقدم عنوان کرد: کارگران خواسترا ارائه صورتجلسه کتبی هستند و به نظر می رسد امضای تفاهم‌نامه در این زمینه بیشتر بتواند به آرامش شهر بافق کمک کند.

وی افزود: کارگران روز جمعه نیز قصد توقف کار را داشتند اما اعضای شورای شهر آنها را دعوت به آرامش کرد.

فرماندار بافق اظهار امیدواری کرد: با چاره اندیشی مسئولان امر و پیگیری مسئولان استان، آرامش در این زمینه هرچه سریعتر به شهرستان بافق بازگردد.

کارگران سنگ آهن امروز دست از کار کشیدند

کارکنان اداری و کارگران معدن سنگ آهن بافق امروز وقتی همچنان آگهی سازمان خصوصی سازی را بر روی این سایت مشاهده کردند، دست از کار کشیدند و خواستار جلوگیری از خصوصی سازی معدن شدند.

نماینده کارگران معدن بافق نیز از استعفای یکی از اعضای هیئت مدیره شرکت سنگ آهن بافق خبر داده است.

بافق قطب معادن سنگ آهن کشور به شمار می رود و نیمی از سنگ آهن کشور از این شهرستان استحصال می شود و به نظر می رسد ادامه این روند، شهر را دچار چالش کند.

البته مسئولان استان از استاندار، معاون سیاسی امنیتی استاندار، امام جمعه بافق، نمایندگان مجلس و … همه وارد این موضوع شده اند و جلسات متعددی با مسئولان برگزار کرده اند اما مسئولان ذیربط در امر خصوصی سازی همواره بر احقاق حق مردم بافق و استفاده از نظر مسئولان خبر داده و در این زمینه قولهایی داده اند اما به نظر می رسد در عمل، سازمان خصوصی ‌سازی همچنان روال خود را طی می کند و هیچ تغییری در مراحل واگذاری سهام معدن صورت نگرفته است.

بحث شرکت سنگ آهن با معادن سنگ آهن کاملا متفاوت است

نماینده مردم یزد و اشکذر نیز پیگیر این موضوع بوده و به خبرنگار مهر نیز در این زمینه اعلام کرده است: شرکت سنگ آهن را شاید بتوان به بخش خصوصی واگذار کرد اما معادن سنگ آهن مشمول خصوصی سازی نمی شوند.

محمد صالح جوکار عنوان کرد: شرکت سنگ آهن مرکزی بافق، بحثی کاملا جداگانه دارد زیرا یک بنگاه اقتصادی است و تنها کار برداشت از معادن را انجام می دهد.

وی تصریح کرد: تضمین های لازم در این زمینه باید به مردم داده شود زیرا این معادن تاکنون نتوانسته‌اند در راستای رفع محرومیت در بافق کاری انجام دهند و اکنون اگر قرار است خصوصی سازی انجام شود، باید ابتدا مطالبات مردمی محقق شود.

جوکار خاطرنشان کرد: باید شفاف و روشن مشخص شود که ۲۸٫۵ درصد از سهم سنگ آهن بافق، قرار است چه دردی از مردم دوا کند.

وی تصریح کرد: ضمن اینکه اگر قرار است سهام این معدن واگذار شود، باید ابتدا به مردم بافق فرصت داده شود تا خود آنها در اولویت خرید قرار گیرند.

منافع مردم بافق نباید دستخوش تغییر و تحولات شود

رئیس مجمع نمایندگان استان یزد خاطرنشان کرد: منافع مردم بافق نباید دستخوش تغییر و تحولات شود بنابراین باید آنچه قرار است سهم مردم بافق از معدن باشد، به طور شفاف مشخص شود و مسئولان در هر دوره آن را اجرایی کنند نه اینکه با تغییر مدیریت ها، حق مردم نیز پایمال شود.

وی با بیان اینکه صنایع فولادی در بافق مستقر شده است، تصریح کرد: نخستین اتفاقی که به دنبال خصوصی‌سازی باید رخ دهد این است که تعهدات کافی برای اولویت تامین خوراک صنایع فولادی بافق اخذ شود نه اینکه بخش خصوصی هر زمان خواست، تصمیم بگیرد تا همه ذخائر خود را به ذوب آهن اصفهان بفرستد.

جوکار بیان کرد: باید در یک فرصت زمانی مناسب، منافع مردم، مباحث عمرانی بافق، زیرساخت‌ها، توسعه و سهم مردم مشخص شود سپس اگر قرار است، خصوصی سازی انجام شود، با نظر مسئولان استانی انجام شود.

وی مسئولان امر را از عمل شتابزده در این زمینه بر حذر داشت و تاکید کرد: باید با مردم و مسئولان استان یزد و شهرستان بافق در این زمینه مشورت شود.

این مسائل از چندی پیش در شهرستان بافق و استان یزد مطرح است و این موضوع به یکی از دغدغه های مردم بافق تبدیل شده و اکنون که چند ساعتی بیشتر به تحقق آگهی سازمان خصوصی سازی نمانده است، کارگران دست از کار کشیده و کار را متوقف کرده‌اند.

۴ نظر

  1. فرابورس 29/2/93 ساعت 9:45 می‌گه:

    کارگزاران محترم عضو فرابورس، به اطلاع می رساند؛ پیرو بیانیه شماره ۰۷۱۲/الف/۹۳ مورخ ۱۴/۰۲/۱۳۹۳ و اطلاعیه تکمیلی ۰۷۱۵/الف/۹۳ مورخ ۱۵/۰۲/۱۳۹۳ مدیریت بازار، سازمان خصوصی سازی در نظر دارد، تعداد ۱۰,۶۹۶,۲۱۸ سهم معادل ۵/۲۸ درصد (بیست و هشت ممیز پنج دهم درصد) از سهام مدیریتی غیرکنترلی شرکت سنگ آهن مرکزی ایران (سهامی خاص) در نماد معاملاتی “سنگ آهن۴″، متعلق به سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران را بطور یکجا و نقد یا نقد و اقساط (۲۰ درصد نقد، مابقی اقساط ۴ ساله با نرخ ۱۵ درصد)، با قیمت پایه هر سهم ۱,۵۶۴,۸۶۰ ریال امروز دوشنبه مورخ ۲۹/۰۲/۱۳۹۳ از طریق عرضه در بازار سوم فرابورس ایران به فروش برساند. متقاضیان خرید می بایست قبل از شرکت در رقابت نسبت به تکمیل و ارائه فرم شماره ۱-۱ و فرم های شماره ۲ تا ۶ (پیوست بیانیه مذکور) و ارائه مستندات لازم (پیوست بیانیه مذکور) به کارگزار خود اقدام نمایند. لازم به ذکر می باشد خریدار یا خریداران سام شرکت می بایست مفاد مندرج در بیانیه عرضه یکجای سهام، در خصوص شرایط عرضه سهام شرکت مذکور، را مطالعه و آثار مالی و حقوقی ناشی از آنها را در ارزیابی های خود مد نظر قرار دهند. ضمناً لازم است ضوابط مربوط به شرایط متقاضیان خرید در معاملات عمده سهام و حق تقدم سهام در فرابورس ایران مصوب ۱۰/۰۷/۱۳۹۱ شورای عالی بورس (پیوست بیانیه مذکور) توسط متقاضیان خرید سهام رعایت گردد. یادآور می گردد، متقاضیان پس از تأیید سازمان بورس و اوراق بهادار و واریز یا ارائه سپرده شرکت در رقابت، می توانند در رقابت خرید سهام مذکور شرکت نمایند. مدیریت بازار فرابورس ایران

  2. 777 می‌گه:

    نمایینده بافق کجا غیبش زده؟