یکشنبه ۷ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۱:۵۶:۳۳ قبل از ظهر

مدیر بومی خود را تخریب نکنیم

کد خبر: 41304
تعداد بازدیدکننده: 114
تاریخ: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۳

انسان در جایی که احساس “ماندن” میکند ، جایی که در آن “بزرگ” شده است، و در جایی که میداند روزی “دفن” خواهد شد، دست به تغییر میزند. اوضاع و احوال زندگی خود و اطرافیانش را به سمت بهتر شدن سوق میدهد. آنجا را راحت تر، زیباتر و دلپسند تر میسازد. به این حس ” وطندوستی” می گویند.
بدون شک، همگی ما به زادگاه خود تعلق خاطر داریم. بهترین دوران زندگی خود را در آن سپری کرده ایم. حتی اگر سالها از آن دور باشیم. امکان ندارد کسی را بتوان، منکر داشتن این حس دانست. حتی افرادی که بیش از هفتاد درصد از زندگی خود را در کشورهای بیگانه نیز سپری کرده باشند، بازهم دل نگران و دل تنگ زادگاه خود و شهر کودکی خود هستند. خواهان بازگشت به آن.
ایران، این سرزمین پاک اسلامی، به خودی خود به این مرحله از رشد و بالندگی نرسیده است. این سرزمین با فداکاری و رشادتهای بیشمار مردان و زنان “میهن پرست” بالیده و رشد کرده است. همان مردان و زنانی که در دوران دفاع مقدس، نشان دادند که برای میهن اسلامیمان، تا چه میزان دل می سوزانند، و چگونه با دستان خالی، دشمن را از مرزهای کشورمان، به عقب راندند، امروزه در سنگرهای مختلف کار و تلاش و سازندگی، باز دل در گرو ساختن ایرانی آباد، بسته اند. مگر می توان، کسی را که روزی بخاطر حس میهن پرستی، در مقابل دشمنان تا بن دندان مسلح، تمام قد ایستاد، اکنون، متهم به خیانت و وطن فروشی کرد؟ این ظلمی آشکار است به این افراد.
در اسلام و قرآن، نیز بر واژه حب وطن بسیار تاکید شده است. در ایه شریفه ۲۴۶ سوره مبارکه بقره نیز آمده است : “چگونه در راه خدا جهاد و پیکار نکنیم، در حالیکه از خانه و فرزندانمان اخراج و رانده شدیم.” در اسلام، جهاد برای حفظ سرزمین و دفاع از وطن، جهاد در راه خداست. اکنون نیز جهاد اقتصادی در سالی که بنام فرهنگ و اقتصاد خوانده شده، یک نوع جهاد در راه خداست چرا که برای ارتقای سطح زندگی و رفاه هم میهنان انجام میشود.
باید گفت با تایید و تاکید بر این مسئله است که واژه “بومی” رنگ میگیرد. تجربه نشان داده است که افراد بومی برای پیشرفت سرزمین و زادگاه خود، از همین حس تعلق یاری گرفته و گامهای بلندی را در این مسیر برداشته اند. از اینرومردمان هر جامعه شهری و روستایی، خواهان حضور مسئولین بومی در مراکز حساس تصمیم گیری خود هستند.
ازانصاف بدور است اگز افراد بومی خود را ، افرادی وطن فروش و خائن به مردم و همشهریان بدانیم. می شود پذیرفت مدیران بومی، ممکن است تصمیمات نادرست بگیرند آنهم نااگاهانه و سهوی ـ که از هر تصمیم گیرنده ای برمی آید ـ اما ممکن نیست آگاهانه برای پسرفت و یا عقب ماندگی، ویرانی و نابودی آینده شهرشان و زادگاهشان، تصمیمی بگیرند و یا اقدامی انجام دهند.
واضح است افرادی که امروز، بر این ادعایند که مدیران بومی شهر ما، در مسایل اتفاق افتاده یکی دوماهه اخیر، در خصوص واگذاری شرکت سنگ آهن مرکزی به بخش خصوصی، اگاهانه، به مردم و شهر خود خیانت کرده اند، و به گفته آنان برای چند روز دنیای خود، آخرت خود را فروخته اند، قطعاً اهداف و منافع باندی و سیاسی و حزبی خود را دنبال می کنند. اگر چه سنگ دلواپسی مردم منطقه و آینده این شهر را، آنچنان به سینه می کوبند که انگار درون سینه هایشان از سنگ ساخته شده، چرا که تجربه گذشته مدیریتی برخی از آنها، نشان می دهد که در زمان مدیریتشان اقدامات و تصمیماتی اتخاذ شده است که سالها منطقه را در رکود و عقب ماندگی فرو برده است. اما برای سرپوش نهادن به آن اقدامات، اکنون دایه عزیزتر از مادر شده اند و با فرافکنی و شایعه افکنی های فراوان، قصد دارند مدیران بومی شهر را، غیربومی و خائن به مردم نشان دهند.
بدون شک، بررسی کارنامه کاری و مقایسه اقدامات مدیران در دوره های گوناگون، می تواند اوضاع را شفاف کند. امروز، مردم بافق می توانند سره را از ناسره تشخیص دهند. به درستی خواهند دانست برخی از سخنان، اتهامات، فرافکنی ها و دروغ ها و تهمت بستن ها و …. به چه دلیل است؟ وقتی میتوان، با اقدامات ارزنده برای سرزمین مادری خود، یاد و نامی نیکو، همانند مدیرعامل فقید شرکت مرحوم محمد دهستانی بافقی، بر سر زبانها انداخت، چرا باید به مدیران بومی تهمت بست که با وعده ای فریفته شده اندو بمردمان هم دیارشان، خانواده شان، اشنایان و بستگانشان، همسایه شان، همکارشان، هم دوره و …. پشت کرده اند؟
بیاییم چشمانمان را باز کنیم ، بشوییم و جور دیگر بنگریم. همدلی و وفاق را سرلوحه کارمان قرار دهیم و کینه و دشمنی های دیروزمان را ـ که همگی زمینه سیاسی و اقتصادی دارد و هیچ یک بخاطر مردم و خداوند نیست ـ دور بیفکنیم و برای سربلندی شهرمان، یکصدا و یکدل، گام برداریم.
حسن فتاحی

 

۴۲ نظر

 1. علی رضا می‌گه:

  سلام/هوشیار باشیم پس از انجام گام اول یعنی خصوصی سازی توسط مافیای قدرت درانجام گام دوم بازیچه نشویم و مدیر بومی را از دست بدهیم

 2. کارگرمعدن می‌گه:

  من شما را نمی شناسم آقای فتاحی اما میدانیم چه کسی خیانت کرده و میکند
  لازم نیست طوماری به این بزرگی بنویسید، قدر دان این مدیرعامل اون کسائی باید باشند که با سن کمشان و نداشتن مدرک علمی توسط بعضی به چنان ثروتی دست یافته اند که خدا میداند،بیخودهم سر ما منت نگذارید هرچه کرده اند صدها برابرش را برده و خورده اند.

  فقط خجالت میکشیم از بزرگ مردی که در مدت کوتاهی که مسئولیت مدیریت شرکت را برعهده داشت چنان کارهائی انجام داد که خیلی از این آقایان در تمام دوران مدیریتشان در شرکت نکردند و همیشه قدردان ایشان خواهیم بود.
  و شرمنده ایشان هستیم که هنگامیکه یک تنه جهت گرفتن حق مسلم ما که همین شرکت بود تنهایش گذاشتیم.

 3. اختر می‌گه:

  یاد فیلم چند میگیری گریه ( با ما باشی ) کنی افتادم

 4. محمد می‌گه:

  با عرض سلام و ادب
  عزیزان و دوستان و دست اندرکاران بافق فردا خسته نباشید و آقای فتاحی ما به حرف شما ایمان داشته و داریم و از مدیران بومی حمایت می کنیم ولی در این خصوص یک گله بزرگ از حاجی آقای عسکری داریم فقط جواب یک سوال جواب یک سوال کارگران مظلوم شرکت را بدهند رو در رو و مقابل آنها برای آینده شغلی ما چه برنامه ای ریخته شده است و آنها که برای بنگاههای اقتصادی خود فکر سود بیشتر هستند سرنوشت ما کارگران مظلوم را کجای این برنامه ها گنجانده اند آیا این وسط فکری به حال و روز کارگران شده و تدبیری انجام شده است و اگر مدیر محترم ما واقعا کار درست را انجام داده است بیاید و شفاف سازی کرده و برنامه هایی که برای شرکت و کارگران ریخته است را توضیع دهد اگر قانع شویم تا آخر او را حمایت می کنیم ولی در حال حاضر که افسوس و فقط افسوس و فقط افسوس که فولاد خوزستان معدنهای ما را بخرد موفق باشید

 5. بافقی می‌گه:

  بردند و خوردند

 6. جوان بافقی می‌گه:

  آقای عسگری ازماهها قبل ازخصوصی شدن اطلاع داشتن ولی به مردم وشورای شهر اطلاعی ندادند تا فعالیتی انجام شود

 7. رضا می‌گه:

  احسنت ، من مطلب اقای فتاحی راقبول دارم خدامیداندقصدطرفداری ازفردیاحزب وگروه خاصی راندارم فقط بایدگفت انهایی که الان مدافع حقوق شهروندان شده اید کارخوبی است، ایادرزمان مسئولیتتان هم چنین بوده؟ چرابه فکرمنافع خودهستین تاجمع ،چراابادانی شهرتان رافدای اغراض شخصی وگروهی میکنید چراسرمایه های دیگرتان رابه راحتی اب خوردن دارند میبرند ودم برنمی اورین؟ ازخودپرسیده ایدچرا ؟ ازخواب خرگوشی بیرون بیایید اگرزمان به عقب برگرددخواهیددیدهمین دایه های دلسوزتراز مادر چه جفاکاریهایی که درحق شهروندان وسرزمین خودنکردند!!! من ازواژه خیانت استفاده نمیکنم میگویم انها هم مال همین اب وخاکند وندانسته ونفهمیده حقوق شهرخودرا دودستی برباددادند!! حال بااحساسات مردم شریف بازی نکنید !! جبران مافات بااین روشها جز تیشه به ریشه زدن نیست وبه قول سهراب چشمها راباید شست بله عزیزان باتعامل وهمکاری وهمفکری میتوان چنان شهرخودراابادکردکه تاسالیان سال دراذهان ماندگارشد. والعاقبه للمتقین

 8. میهمان می‌گه:

  سلام
  بنده دریادواره شهدای تدارکاتو پشتیبانی که در ۲۵/۲/۹۳ در شهر بافق با آن عظمت و شکوه برپا شد شرکت کردم
  عظمت و شکوه و عزت بافق و مردم بافق را میشد بخوبی در این مراسم بزرگ دید و مطمئن هستم بسیاری از مسئولین هم این عظمت را دیدند.
  وفاق و همدلی مردم، تدین و خودباوری و با آن سابقه درخشان و ماندگاری که دبیر محترم یادواره با آن صراحت به زیبایی خاص خود بیان فرمودند، همه و همه نشان از آینده ایی درخشان و امیدوار کننده در سایه همین اتحاد و همدلی برای این سرزمین خواهد بود
  پرچم یا بالفضل العباس ع و حضور شهدای والا مقام در این شهر یعنی حمایت اولیا خداوند از بافق و مردم بافق
  من که بر این عظمت و بزرگی مردم بافق و شهر بافق سجده میکنم
  و برای همه جوانان غیور بافقی آرزوی موفقیت دارم
  قدر خودتان و شهرتان را بدانید
  درضمن از مسئولین برگزارکننده یادواره خصوصا دبیر بومی یادواره تشکر میکنم

 9. علیزاده می‌گه:

  متاسفانه همیشه در این گونه مواقع عده ای سوء استفاده میکنند و دنبال تخریب میروند.خاصیت بد عامه هم این شده که سریعترین مسئولی که دستشان به او می رسد بد نام می کنند خواه به حق باشد خواه ناحق.

  غافل از اینکه آسایش دوگیتی تفسیر این دوحرف است
  بادوستان مروت بادشمنان مدارا
  لذا این چوبست که متاسفانه خودمان به خودمان میزنیم

 10. محمد می‌گه:

  البته قابل توجه بعضی ها که می خواهند از آب گل آلود ماهی بگیرند بدانند که ما نخ موی حاج جواد عسکری را با بعضی ها عوض نمی کنیم

 11. dk می‌گه:

  ما به هیچ کس اعتماد نداریم

 12. متاسفم برات می‌گه:

  هوم / مدیر بومی ؟ آقای فتاحی خودت را زدی به …. یا مردم را …..

 13. محمد می‌گه:

  مطمئن باشید ایندگان خوب قضاوت میکنند وابعاد قضایاى خصوصى سازى معدن با گذشت زمان مشخص میشود ومشخص خواهد شد چه بر سر بافق امده اجازه بدهید زود. قضاوت نکنیم

 14. 1403 می‌گه:

  جناب آقای جواد عسکری مدیر عامل شرکت سنگ آهن بافق بدون کسب اجازه از نیروهای تحت نظر خود اسامی تمامی این افراد اعم از بازنشسته ،رسمی ،تبدیل وضعییت، پیمانکار را جهت خریداری سهام شرکت به سازمان خصوصی سازی ارسال کرده است.

  درحالیکه استاندار و دیگر دلسوزان در شهرستان و استان در حال رایزنی جهت خارج کردن شرکت سنگ آهن از بورس بودند این اسامی را به سازمان خصوصی سازی ارسال نموده است.
  هرچه مارا رسد از دوست رسد؟؟؟؟؟؟؟؟

 15. دلسوزبافق می‌گه:

  مردم فهیم بافق بدانندکه این خصوصی سازی هیچ ربطی به مسئولین بافقی نداره وازسیاستهای دولته پس بیهوده درصددتخریب همشهری خودنباشید

 16. رضا می‌گه:

  بافق فردا به شما تبریک میگم.خوب میتونید منافع خود را بر منافع شهر ترجیح دهید.حال که دیدید خبری از تئقف خصوصی سازی نیست خطتان را عوض کردید.

 17. بافقی می‌گه:

  آقای فتاحی خداوکیلی چند گرفتی یا قراره چه کاری را به شما بدن.مبارک باشه

 18. رسول می‌گه:

  اقای عسکری خدا عمرت دهد ما کارگرهاپشت سرت خواهیم بود تو را به خدا هوای ما را همچون گذشته داشته باش

 19. دلسوخته می‌گه:

  دیگه داریم زیادی جواد عسکری رو گنده میکنیم.

 20. علی محمد می‌گه:

  خوشم میاد از رو نمی رید

 21. بافقی می‌گه:

  مردم بافق به خاطر انتصاب این حاج اقا کتک خوردند بافق هم در سال ۹۰ بدنام شداین بود شفاف سازی حالا اگه راست می گویند …..د

 22. سید می‌گه:

  می شود پذیرفت مدیران بومی، ممکن است تصمیمات نادرست بگیرند آنهم نااگاهانه و سهوی ـ که از هر تصمیم گیرنده ای برمی آید?!مدیریت در این پست سهوی برو بابا

 23. منتقد می‌گه:

  سلام

  مگر شما حدیث رسول خدا (ص) را فراموش کرده اید: ان اکرمکم عندالله اتقیکم.
  هر آنچه غیر بومی دیدیم گفتند که خصوصی سازی به ضرر شهر شماست مقاومت کنید. بومی ها گفتند ۳ سال حرف نزنید. خوب نزدیم چه شد بلایی که در شرط ضمن عقد مسئولیتشان نوشته بودند به سرمان آمد.
  شما را به هر که می پرستید رها کنید این بومی بومی کردن را. .

 24. بافقی می‌گه:

  برین خجالت بکشین حالا دیگه
  کی میخاین مثل کبک سرتون و زیر برف کنین و از کسی الکی تعریف و تمجید کنید
  یه سر به شرکت سنگ آهن و پیمانکارکایی که این چند روزه به طرفداری مدیریت شرکت میپردازن و خواستار استارت کارخانه ها هستن بنگرید و ببینین وقتی آدم میارن دم در شرکت تا کارگرهایی که جهت احقاق حقوق خود تحصن کردن رو بزنن ،دیگه حرفی واسه زدن میمونه
  خدا کند یه روزی آفتاب از پشت ابر بیرون بیاد تا خیلیا را بشه شناخت

 25. رضا می‌گه:

  با سلام.کسایی که می خواهند از آب گل آلود ماهی بگیرند و به ایده خود برسند نباید یک بومی رو فدا کنند اگر
  اقای عسکری برای پرداخت پول ….. بعضی ها را داده بو الان یک مدیر خوب بود چون زیر بار آن نرفت دارن تخریبش می کنند خودتان قضاوت کنید تا الان کدام مدیر بیشتر زحمت کشیده.

 26. بافقی می‌گه:

  منتظر خبرای بعدی باشید تعدیل نیرو در راه است

 27. بافقی می‌گه:

  آقای عسکری وبعضی ازدوستانش هنوز براشتباهشان اصراردارندمابه همه مسولین بومی احترام میگذاریم اماگول این حرفهارانمی خوریم حق بافق گرفتنی است ومیگیرم.

 28. عادل می‌گه:

  آقای فتاحی اگر این مدیر بومی هم سال ۲۲/۷/۹۱ که ۷۱/۵ درصد سنگ را فروختند مقاومت کرده بود ونهایتا استعفا داده بود و بعد خصوصی میشد آدم .دلش نمی سوخت در جاییکه افرادی مثل دکتر یاراحمدی خود را ….

 29. دهقان می‌گه:

  برادر من چه اصراری به دفاع از مدیر بومی داری ما این همه دارائی شهر را به مدیر بومی باختیم .(من از بیگانگان هرگز ننالم که با من هر چه کرد آن آشنا کرد)

 30. بافقی می‌گه:

  فقط دکتر یار احمدی می تواند بافق را نجات دهد بشرط پشتیانی مردم ولاغیر

 31. ساكت سه ساله می‌گه:

  بنده معتقدم باید از این نوع مدیران حمایت کرد تا آنجا که معادن که هیچ ,امامزاده عبدالله را نیز به یکی از شهرستان های مجاور هدیه کند آنوقت سه سال سکوت هم به سر رسیده آخه سرعت عمل خیلی بالاست در یکسال معدن را فروخت .

 32. رضا می‌گه:

  آقای فتاحی حرف شما متین و باید از مدیران بومی حمایت کرد اما خود شما هم در نوشته اتان به بعضی مدیران بومی توهین کردید .رطب خورده کی کند منع رطب

 33. هالو می‌گه:

  خدمات عسگرى و مدیریت بومى بر کسى پوشیده نیست و حمایتش میکنیم

 34. امیر حسین می‌گه:

  . این پست مدیر عاملی رابه بهای خراب کردن کل بافق جه ارزشی دارد

 35. آریا می‌گه:

  بنده در در سایتی مطالعه می کردم که دیدم آقای سید امین رضوی ،آقای عسکری را وطن فروش خوانده بود ،می خواهم بگویم حضرت آقا شما خودت وطن فروشی که تفرقه می اندازی ، مطمءن هستم آقای عسکری دلیل خوبی برای کارش دارد

 36. دلیر می‌گه:

  میدونین چند تا جون توی دوره حاج آقافوت شدن برای چی فقط تولید بالا وامنیت کمتر

 37. قرمز می‌گه:

  حاجی بدونه که دریچه ای که تو قلبش گذاشتن از آهنی بوده که از همین معدن استخراج شده

 38. ناشناس می‌گه:

  شایعه پراکنى نکنید هیچ نیرویى تعدیل نمیشود و تعهدات خوبى برایشان در نظر گرفتند و همشهرى و بومى کارکشته میخواهدتا به ثمر برسد عسگرى را حمایت میکنیم

 39. عباس می‌گه:

  دکتر که همان موقع خودش را نشان دادو حاجی جوادرا عشق است

 40. كمال می‌گه:

  ادم یچیزا میبینه و میشنوه که شاخ در میاره کى فکر میکرد تشکرى……….. واى بر بافق چه میکشد این حاجى عسگرى

 41. محمد علی می‌گه:

  یاراحمدی کجایی
  یادت به خیر